אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשבדיה הייאוש נעשה יותר נוח: הניסוי המדהים שקיצר את יום העבודה ל-6 שעות צילום: שאטרסטוק

בשבדיה הייאוש נעשה יותר נוח: הניסוי המדהים שקיצר את יום העבודה ל-6 שעות

מוסד לטיפול בקשישים בגוטנבורג שינה באופן זמני את שעות העבודה היומיות של האחיות מ-8 שעות ל-6 בלבד - ועורר השראה בקרב מוסדות אחרים שהלכו בעקבותיו. האם קיצור שעות העבודה יכול להפוך אותנו לעובדים טובים ופרודוקטיביים יותר?

18.09.2015, 15:48 | שירות כלכליסט

בית אבות שבדיה נראה אולי כתפאורה לא שגרתית עבור ניסוי הנוגע לעתיד העבודה בעולם, אבל קבוצה קטנה של אחיות המטפלות בקשישים במדינה ביצעה כמה שינויים קיצוניים באורח החיים שלה בניסיון לשפר לא רק את איכות החיים של האחיות, אלא גם את היעילות שלהן.

בפברואר האחרון האחיות שינו את מסגרת שעות העבודה שלהן באופן קיצוני - וקיצרו את יום העבודה שלהן מ-8 שעות ביום ל-6 שעות בלבד עבור אותו שכר. זוהי הפעם הראשונה שבה נערך ניסוי שכזה בשבדיה מאז ששינויים פוליטיים במדינה הביאו לקצם של ניסיונות דומים לבחון אלטרנטיבות לשבוע העבודה המסורתי.

(אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

"בעבר הייתי מותשת כל הזמן, הייתי באה הביתה מהעבודה ומתעלפת על הספה", אמרה ליסה לוטה-פטרסון (41), עוזרת אחות בבית האבות Svartedalens בגוטנבורג. "אבל לא עוד. אני הרבה יותר דרוכה וערנית. יש לי הרבה יותר אנרגיה לעבודה שלי וגם לחיי המשפחה שלי".

הניסוי ב-Svartedalens מעורר השראה במקומת עבודה אחרים בשבדיה: בבית החולים האוניברסיטאי Sahlgrenska בגוטנבורג מחלקה אורתופדית עברה לימי עבודה של 6 שעות, כפי שנהגו גם רופאים ואחיות בשתי מחלקות בבית חולים בעיר אומהה. הטרנד החדש לא נגמר רק במגזר הציבורי בשבדיה: עסקים קטנים טוענים שיום עבודה קצר יותר יכול להעלות את רמת הפרודקטיביות ולהקטין את הצורך בתחלופה של עובדים.

ב-Svartedalens הניסוי נחשב להצלחה, אף שהמקום נדרש לגייס 14 חברי צוות נוספים כדי להתמודד עם השעות הקצרות והשינויים שחלו בנוהלים הנוגעים לניהול המשמרות. למרות השינוי גרר הוצאה כספית נוספת, אן-שרלוט דלבום לרסון, האחראית הראשית על הטיפול בקשישים במקום, אומרת שרווחת הצוות חשובה ושסטנדרט הטיפול רק עלה.

"מאז שנות התשעים יש לנו עוד עבודה והרבה פחות עובדים - אנחנו לא יכולים להמשיך כך יותר", היא אמרה. "יש הרבה מחלות ומקרי דיכאון בין אנשי הצוות בגלל תשישות וחוסר איזון בין עבודה וחיים הוא לא טוב עבור אף אחד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
האם המסקנות נכונות, באמת?
אז מה יש לנו? יש עובדים מרוצים. זה באמת לא חוכמה. הם היו עוד יותר מרוצים עם אפס שעות עבודה. לכן אין לשאול את העובדים כשהתשובה ידועה מראש. יש לשכור 33% יותר עובדים כדי לאייש 24 שעות. כלומר 33% יותר הוצאות. אפילו אם כמות העבודה של העובדים היא כל כך טובה - יש לבדוק זאת במשך שנים, בשטחי התמחות שונים כדי לספק תשובה אמינה. אולי העובדים יתרגלו ל-6 שעות, והעצלנות תחזור למשכן? 6 שעות עבודה - זה מלהיב. אך הוצאות המדינה יתעצמו. גם הוצאות המעסיקים. כך גם מס הכנסה. האינפלציה תגדל. המשכורת תישחק עד לשיווי משקל. נגיע למצב שהעובדים משתכרים שכר 6 שעות. אולי זה עדיין טוב. רק לא לשכוח: טבעו של אדם לשפר את תנאיו. אפילו אם יעבוד שעתיים ביממה, ירצה להקטינם לשעה אחת. אינני אומר שהשאיפה רעה. אני רק אומר שלעולם לא נשביע את רצונו של אדם בכלל ושל עובד בפרט.
חיים  |  21.09.15
לכל התגובות