אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחת ערפל כבד צילום: אוראל כהן

תחת ערפל כבד

אם לרשות ני"ע חשד להונאת משקיעים בקרן קלע, מדוע היא לא אוסרת עליה לגייס כספים?

20.09.2015, 07:42 | תומר גנון

השחקן מוני מושונוב, שמככב בפרסומת של קרן קלע שנאסרה לפרסום על ידי הרשות השנייה, משתתף למרבה האירוניה גם בקמפיין של רשות ני"ע המתריע על השקעות מסוכנות ולא מפוקחות.

בקמפיין של קלע מושונוב מגלם את דמותו של נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר, המשוחח עם משקיע על הריבית נמוכה שהוא מקבל בבנק. בקמפיין של רשות ני"ע מושונוב מדובב דמות חלקלקה שמנסה לפתות אישה מבוגרת להעביר את כספה לחשבונו, וזאת תמורת תשואה של 40% והבטחה ש"אצלי אי אפשר להפסיד".

צירוף מקרים זה משונה לא פחות מהתנהלות רשות ני"ע בפרשת קרן קלע. לאחר האזהרה החמורה והחד־משמעית שפרסמה הרשות, ולפיה יש חשש להונאת משקיעים, הדבר המתבקש היה להורות לקלע להפסיק לגייס ממשקיעים חדשים ולהשיב כספים למשקיעים הנוכחיים. דבר, שמסיבות לא ברורות, טרם עשתה הרשות.

חוק ני"ע נותן בידי הרשות את הסמכות להורות לקלע על הפסקת פעילות, וזה רק על בסיס החשד הקל בפרשה - ניהול השקעות ליותר מ־35 אנשים בלי שפורסם תשקיף. ואם היא חפצה שהדבר ייעשה בביקורת שיפוטית, היא רשאית לפנות לבית המשפט ולבקש צו שיורה על עצירת פעילות הקרן.

אגב, הרשות כבר פעלה כך בעבר. באפריל 2014, כשהתעורר חשש שקרן ההשקעות אור שבשליטת חיליק טפירו ואמיר בירמן מגייסת כספים ללא תשקיף ומתחייבת לתשואות, היא הורתה לקרן להפסיק את פעילותה.

קרן אור פרסמה את ההנחיה, וימים אחדים לאחר מכן פנו משקיעים לבית המשפט וביקשו את פירוקה. הקרן קרסה, ואז גם התגלה כי נמשכו ממנה כספים למימון הוצאות פרטיות של טפירו ובירמן. במקרה של קלע המצב הפוך. חקירה פלילית כבר נפתחה, וראיות לכאורה נאספו. לכן, אם הרשות סבורה כי קיימת הונאת משקיעים עליה לעצור את גיוס הכספים ולא להסתפק באיומים. עד אז הציבור ישאר בערפל.

אמיר ברמלי קרן קלע, צילום: נמרוד גליקמן אמיר ברמלי קרן קלע | צילום: נמרוד גליקמן אמיר ברמלי קרן קלע, צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות