אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן מקבלת רוח גבית: "לא יקרה כלום אם נחכה עם העלאת הריבית" צילום: בלומברג

ילן מקבלת רוח גבית: "לא יקרה כלום אם נחכה עם העלאת הריבית"

לדברי פרופ' אולינר, עד לאחרונה חוקר בכיר בפד, "המשקיעים מפרשים באופן מוטעה את החלטת הריבית. היא לא מלמדת דבר על מצבו העתידי של השוק האמריקאי"

20.09.2015, 09:05 | נעמה סיקולר, ניו יורק
"המשקיעים מפרשים באופן מוטעה את החלטת הריבית, ולכן ראינו מסחר עצבני בבורסות לאחר שהיא נמסרה, אבל האמת היא שאין משמעות נסתרת מאחורי ההחלטה שלא להעלות את הריבית — היא לא מלמדת דבר על מצבו העתידי של השוק האמריקאי. היא מלמדת על כך שיש חוסר ודאות בסביבה העולמית, ולכן עוד לא הגיע הזמן להעלות ריבית", כך לדברי פרופ' סטיבן אולינר מאוניברסיטת Ucla וממכון המחקר האמריקאי AEI שכיהן עד לאחרונה כחוקר בכיר בפד.

לדבריו, הפרשנות הנכונה לדבריה של יו"ר הפדרל ריזרב ג'נט ילן היא שיש סיכוי של 50% שנראה העלאת ריבית עד סוף השנה: "אני לא חושב שתהיה בוודאות העלאת ריבית עד הסוף השנה ואני חושב שגם לא צריך למהר ולעשות זאת. האירועים בסין גוזרים עלינו אי־ודאות גדולה, וצריך עוד זמן כדי לעכל את מה קורה שם ואת ההשפעה על שווקים כמו אוסטרליה וברזיל, על מחירי הסחורות ועל הכלכלה האמריקאית. זה לא אומר שיש לבנק המרכזי נתונים מדאיגים שלא ידענו על השוק האמריקאי, שבסך הכל עושה עבודה די טובה".

ג ג'נט ילן, יו"ר הפדרל ריזרב ג

 

בנאום של סטנלי פישר בג'קסון היל לאחרונה היה נדמה שהוא די להוט להעלות ריבית. האם הוא טועה?

"אני חושב שאנחנו נמצאים בסיטואציה ייחודית שבה כנראה ילן ופישר לא חושבים אותו הדבר. ברור שפישר נמנה עם אלה שהיו מוכנים לפעול מהר יותר להעלאת הריבית, ואני משער שילן יותר זהירה ממנו. אני חושב שבסביבת אינפלציה נמוכה לא יכול לקרות שום דבר אם נגלה בדיעבד שהפעלנו את הכלי של העלאת הריבית מאוחר מדי. אני חושב שבהחלט אפשר וצריך לחכות. ובכל מקרה, לדעתי סביר להניח שהפד גם ימשיך לחכות לפחות עד דצמבר. אם אני צריך להעריך מה יהיה שיעור הריבית בסוף 2016, הרי הוא לא יעלה על אחוז אחד".

אתה מדבר על סיטואציה ייחודית של חילוקי דעות בצמרת הפד. מה המשמעות של זה?

"חילוקי דעות הם לגיטימיים גם בצמרת הפד, ובסופו של יום מיישרים קו. פישר הוא דמות מוערכת בקרב הכלכלנים האמריקאים, אבל הוא לא דמות מוכרת בציבוריות האמריקאית. הוא איש צללים. התפקיד שלו כסגן של ילן הוא להיות לצדה, והמסרים שלה הם הקובעים. אני חושב שזה מצוין שהוא שם. אולי הוא מקדים את זמנו, אבל להבדיל מהורדת ריבית בתקופת משבר — בכיוון ההפוך של העלאת ריבית, לא יקרה כלום אם נחכה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות