אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמונה שנים למלכה, בשורה רעה לפישר צילום: אלכס קולומויסקי

שמונה שנים למלכה, בשורה רעה לפישר

העונש החמור שהוטל על ערן מלכה, מקבל השוחד בפרשת רונאל פישר, הוא בשורה קשה לפישר עצמו. אם תג המחיר להסדר טיעון הוא כה כבד, הרי שפישר, ששומר על זכות השתיקה, ישלם לפי אותו תעריף, אם לא למעלה מזה

21.09.2015, 08:37 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

העונש החמור, שמונה שנות מאסר, שנגזר אתמול על קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה צפוי לסמן את הרף לנאשמים האחרים בפרשת השוחד שבמרכזה עו"ד רונאל פישר ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד.

קראו עוד בכלכליסט

"אני מקווה, אדוני, שלא ניפגש כאן יותר", אמר השופט יעקב צבן לאחר שסיים להקריא את גזר הדין. "בחיים לא", השיב מלכה והרים את ידיו כדי להמחיש את דבריו. רק ברגעים אלו, כשהכל מאחוריו, נראה מלכה כמי שמתחיל להבין את קורותיו בשנה החולפת. מקצין חקירות מוערך לקצין משטרה מושחת ולמורשע באחת הפרשות החמורות שראינו בשנים האחרונות, ואולי אי פעם.

ערן מלכה בבבית המשפט (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה בבבית המשפט (ארכיון) | צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה בבבית המשפט (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג

מלכה, נאשם מספר 1 בכתב האישום שהוגש במסגרת פרשת רונאל פישר, חתם על הסדר טיעון עם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), ובמסגרתו הסכים להיות עד מדינה נגד המעורבים הנוספים, בעיקר עו"ד פישר, וכן להודות בשורת עבירות חמורות של שוחד, שיבוש חקירה, מרמה והפרת אמונים. ההסדר מקנה למלכה הגנה מפגיעה כלכלית — לא בהטלת קנס ובשלילת הפנסיה המשטרתית. עם זאת, העונש הושאר להכרעת בית המשפט. מח"ש דרשה להטיל על מלכה עונש של 10 שנות מאסר. סנגוריו, עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד כהן ביקשו להתחשב בהודאתו ובחרטה שהביע ולגזור עליו 5–2 שנות מאסר.

ועכשיו שבועיים חופש

השופט צבן נטה להחמיר וקבע את מתחם הענישה על 10–6 שנות מאסר ובגזר הדין לא חסך ממלכה מילים קשות: "הנאשם ביצע עבירות לאורך ימים כחלק מתוכנית עבריינית שיטתית וכמעט ממוסדת, כשהוא מנצל את רום תפקידו ומעמדו, יוזם פעילות, מקבל שוחד וממשיך פעם אחר פעם. מודעות הנאשם למעשיו, הבנת הפסול והנזק החמור שגרם, מטה הכף לכיוון הרף העליון של מתחם הענישה, הן כעונש מרתיע ובעיקר כעונש הולם". צבן תיאר את מעשי מלכה כ"סיוט לציבור" והוסיף שנהג כחפרפרת ש"כרסמה מבפנים ומתחת ליסודות יחידה חוקרת במערך החקירה הארצי".

אתמול, שעות אחדות לאחר מתן גזר הדין, יצא מלכה לחופשה של שבועיים, כמו שסוכם בהסדר עם מח"ש. בזמן הזה ישהה במעצר בית, באיזוק אלקטרוני, והימים ייחשבו לימי מאסר. בתום הדיון ניסו הצדדים להגיע להבנות סופיות בנוגע לחופשה. מלכה ביקש שעה ביום עם הילדים בגן המשחקים ולהאריך את ימי החופשה, במח"ש סירבו. מח"ש דרשו שמלכה יחתום שהפרת תנאי המעצר בחופשה תגרור קנס. הוא סירב. "כל ההתארגנות לחופשה הזאת היא נדירה", ציינה נציגת מח"ש קרן אלטמן. "התיק כולו נדיר", השיב השופט. לבסוף התקבלה דרישת מח"ש לערבות, ומלכה ישוב לכלא ב־8 באוקטובר. לאחר שיצא השופט מהאולם, לא הצליחה קרן מלכה להתאפק. "אתם רעים", קראה לעבר אלטמן, והיא השיבה: "אני מבינה ללבך, אבל לא אנהל את הדיון הזה". הרעיה השיבה: "את בחיים לא תביני ללבי".

סמן לעונשים הבאים

העונש של מלכה אתמול יהיה ודאי סמן כלשהו לעונשים הבאים בתיק. מלכה, כאיש משטרה וכעובד ציבור, הוא מקבל השוחד, שלפי החוק אמור לקבל את העונש החמור. אלא שבמקרה זה, במח"ש טוענים שעו"ד פישר הוא שחולל את עבירות השוחד והתניע את המערכת העבריינית, ומשכך אף שנותן שוחד צפוי לרוב לעונש קל מזה של המקבל, ייתכן שהעובדה שלפי כתב האישום היה פישר בעל התפקיד המרכזי במערכת המושחתת, תוביל לכך שיקבל עונש זהה ואף חמור משל מלכה.

ועוד יש לזכור שעונשו של מלכה כלל התחשבות בהודאתו ובהכאתו על חטא, ואילו אצל פישר, ששומר על זכות השתיקה עד רגע זה, אין הדבר כך וייתכן ששתיקתו תוביל את בית המשפט לגזור עליו עונש כבד יותר.

בכל מקרה, מלכה יצא נשכר כלכלית. לעומתו, אם יורשע פישר, הוא ייאלץ להתמודד עם בקשה לחילוט מיליוני שקלים מכספו.

בגלל זקן ובן זקן

במקביל התקיים אתמול בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון ראשון בכתב האישום שהוגש נגד אחד מלקוחותיו של פישר, יאיר ביטון, בעל השליטה בחברה הציבורית ב. יאיר.

בדיון התברר שדוד רוזן, השופט בתיק, עשוי לפסול את עצמו בשל זהותם של שניים מעדי התביעה. לפי כתב האישום הוציא ביטון מקופת ב. יאיר במרמה עשרות מיליוני שקלים והעבירם לחברת קש שמימנה את ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. בפתח הדיון ציינה התובעת שרון הר ציון כי השופט רוזן קבע בעבר בהליכים אחרים ששני עדי התביעה בתיק אינם אמינים והרשיע אותם בפלילים. מדובר בשולה זקן, שאותה הרשיע רוזן בהסדר טיעון בפרשת הולילנד בקבלת שוחד של 150 אלף שקל; ובאיש העסקים ג'קי בן זקן, שאותו הרשיע רוזן לאחרונה בהרצת מניות של חברת מנופים פיננסים ובתוך כך קבע שבן זקן שיקר בהודעותיו ברשות ני"ע.

השופט רוזן ביקש מהצדדים להביע את דעתם בשאלה אם ראוי שיפסול את עצמו מניהול התיק. הקראת כתב האישום נדחתה לאמצע אוקטובר.

העליון קבע שמח"ש תישא בעיקר הוצאות התמלול של החקירה בפרשה

העליון קבע אתמול קווים מנחים לתמלול חומרי החקירה בפרשת פישר. לפי העליון תתמלל מח"ש על חשבון המדינה את החומרים שהיא מבקשת להגיש לבית המשפט. מדובר בתיעוד הוויזואלי של חקירת המעורבים בפרשה, הן חשודים והן עדים ותמלול החקירות. בהתחלה ביקשה מח"ש מהמחוזי ירושלים לשחררה מתמלול 373 שעות, שעשוי לעלות מאות אלפי שקלים. ואולם הסנגורים טענו שאי־תמלול פוגע בזכותם למשפט הוגן. בהמשך קבע השופט כרמי מוסק שמח"ש תתמלל את החומרים הדרושים ותישא בהוצאות. מח"ש ערערה לעליון, ובה בעת נדחה הדיון בכתבי האישום בפרשה שוב ושוב. "יש פה השלכות רוחב עצומות, זה בלתי אפשרי מבחינת הרשויות", הסבירה נציגת מח"ש לשופטי העליון והוסיפה שאם תוטל חובה כזו על המדינה, יוותרו המשטרה ומח"ש על תיעוד חזותי וקולי בחקירות.

השופטים אליקים רובינשטיין, נעם סולברג ומני מזוז פסקו שמח"ש תישא בהוצאות על החומרים הדרושים לה שכבר נשלחו לתמלול, וחומרים נוספים יתומללו במקרה הצורך, וההגנה והמדינה יישאו בהוצאות באופן שווה. אם יגיעו הצדדים להבנה ביניהם בתוך חודש, יסתיים הטיפול בתיק. אם לא, יכריע העליון בסוגיה, אך ללא שיהוי במשפט העיקרי. השופטים ציינו שסעיף החוק הנוגע לעיון בחומרי חקירה "מחייב כיום התאמות להתפתחויות הטכנולוגיות והמשפטיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אחיזת עיניים
טייוח ואחיזת עיניים. ערן מלכה הש"ג, דרגתו לא הייתה מוסמכת לגנוז חקירה. מח"ש אינה חפצה במפקדיו. בידי מח"ש מצויה מאז חודש אוקטובר 2014 עדות עצמית ומפלילה של סנ"צ ירון ארם שהייה מעורב תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים בטיוח חקירה נגד ראש עיריית ראשל"צ דב צור ונגד יועציו המשפטיים. סנ"צ ירון ארם לקח חלק בקביעה שגויה ומגמתית הגורסת כאילו חלה התיישנות לעניין עבירות על חקירתן היה ממונה. סנ"צ ירון ארם היה בעת ההיא מפקדו הישיר של רפ"ק ערן מלכה. צמרת הפרקליטות יודעת ראש מח"ש וסגנו יודעים ומטייחים. סנ"צ ארם מכהן כראש אגף חקירות ומודיעין מרחבי, עמדה בכירה ורגישה ביותר. לגרסת וינשטיין יש עננה מעל גל הירש! מה להבנת מח"ש יש מעל ראשו של סנ"צ ירון ארם??? התשובה בידי ראש מח"ש! התקשורת לא שואלת למה!
יהושע לובינסקי  |  24.09.15
1.
יש לחייב את פישר להפקיד בקופת בית המשפט 1,000,000 ש"ח
יש לחייב את הנאשמים בפשע , עו"ד רות דוד ורונאל פישר , להפקיד בקופת בית המשפט מליון ש"ח כל אחד. אם יזוכו - תוחזר הערבות. אם יורשעו - יקוזז מחיר התמלול מהערבות. בכל מקרה - על בית המשפט לשמוע את התיק יום ביומו על מנת להוציא את הצדק לאור ומיד. שלב ההוכחות והסיכומים חייב להסתיים עד 31/12/2015 !!!
משפטן  |  21.09.15