אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך יראה עולם הכדורגל בלי דמי העברת שחקנים? צילום: איי פי

איך יראה עולם הכדורגל בלי דמי העברת שחקנים?

איגוד הכדורגלנים העולמי, FIFPro החל בסופ"ש האחרון במהלך חוקי שעשוי לשנות את פני הכדורגל ולבטל את שוק העברות השחקנים כפי שאנחנו מכירים אותו כיום - על ידי איסור על דמי העברה עבור שחקנים. הנה 8 דברים שעשויים לקרות לעולם הכדורגל בלי דמי העברה

21.09.2015, 13:02 | אוריאל דסקל

איגוד הכדורגלנים העולמי, FIFPro החל בסופ"ש האחרון במהלך חוקי שעשוי לשנות את פני הכדורגל ולבטל את שוק העברות השחקנים כפי שאנחנו מכירים אותו כיום. בגדול, האיגוד מעוניין לבטל את דמי ההעברה עבור שחקנים ועל פי מומחים פיננסים ומשפטיים ישנה אפשרות ריאלית שזה יקרה. עכשיו, למרות שרק 13% מהעברות השחקנים הבינלאומיות קורות בתשלום (כשקבוצה משלמת לקבוצה אחרת עבור שירותיו של שחקן), הכסף בשוק הזה משמעותי ביותר ויש לו משמעות אקוטית לכדורגל כתעשייה ועסק. משורשי המשחק ועד הכדורגל הבינלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

תיאו ואן סחלן, יו"ר FIFPro. משנים את המשחק, צילום: רויטרס תיאו ואן סחלן, יו"ר FIFPro. משנים את המשחק | צילום: רויטרס תיאו ואן סחלן, יו"ר FIFPro. משנים את המשחק, צילום: רויטרס

1. יהיו משכורות הרבה יותר גבוהות. זה די פשוט. אם מועדון לא יהיה חייב לשלם 20 מיליון יורו כדי לרכוש את הזכות לשחק עם שחקן כלשהו, יהיו לו הרבה יותר כסף לשלם לשחקן עצמו.

2. טרייד יהיה הטרנספר החדש. אם מועדון ירצה שחקן תחת חוזה במועדון אחר ולא יוכל לרכוש אותו, אולי הוא יציע עבורו שחקן אחר או מספר שחקנים - במה שנקרא "טרייד". כלכלת הספורט הגדולה בעולם, ארה"ב, מתבססת על "שוק העברות" כזה. אז, כמה אוליבייה ז'ירודים אתה רוצה בשביל הליאו מסי שלך?

3. הקריאות לתקרת שכר ומס יוקרה יתגברו. ב-FIFPro דורשים הגבלת מספר השחקנים בכל סגל וביטול מוסד ההשאלות שחקנים. אך זה לא מספיק כדי להבטיח תחרותיות בכדורגל ולמנוע את שאיבת השחקנים הטובים ביותר למספר מצומצם של קבוצות על (מה שקורה כיום). הפייר פליי הפיננסי זו רגולציה גרועה ורגרסיבית בעוד שרגולוציות כגון תקרת שכר ומס יוקרה (תשלום לשאר הקבוצות על הוצאות יתר) עובדות היטב בשוק הספורט הגדול בעולם, בארה"ב. אפשר לקרוא עוד על זה כאן.

4. כוחם של השחקנים יגדל. יחסי עבודה בעולם ללא שוק העברות יקבעו על פי הסכמים קיבוציים. הסכמים בין נציגי השחקנים לקבוצות והליגות. זה יקרה בגלל שהכדורגלנים יהפכו מ"נכסים" ל"עובדים" ועובדים הם בעלי זכויות מעוגנות בחוק. נחזור לאמריקה שנייה, כ-50% מההכנסות הליגות, עוברות לשחקנים. וכשהכדורגלנים יהפכו מנכסים לעובדים אנחנו באמת נראה שהכוח שלהם יגדל משמעותי.

5. משהו יקרה עם האקדמיות. שחקנים גדלים באקדמיות ובמחלקות נוער ובעולם בלי סכומי העברות ייתכן שיעלם גם התמריץ של חלק מהמועדונים להשקיע באקדמיה, שעבורם היא מקור להכנסה. אבל אקדמיה אינה רק כדי לייצר הכנסה ומועדונים עדיין יגדלו את השחקנים שלהם, למרות האפשרות שיאבדו אותם בחינם. מדוע? צריך לזכור את מה שאלכס פרגוסון אמר על האקדמיה פעם. "הצעירים מזריקים רוח פנטסטית לתוך הארגון. וצעיר לעולם לא שוכח את האדם או הארגון שנתן לו את הצ'אנס הגדול. הם ישלמו לך חזרה על ההשקעה בהם עם נאמנות לכל החיים". כמו כן, ייתכן שיצטרכו להמציא שיטת פיצוי על אובדן שחקני אקדמיה.

6. סוכנים יחזרו להיות סוכנים. החבר'ה ב-FIFPro רוצים להגביל את עמלות הסוכנים ובכלל את הסוכנים. עם זאת, גם ללא שוק העברות השחקנים, סוכנים ישארו בשוק ואף יהיו שחקנים חזקים בו. אבל הם יצטרכו לוותר על "עיסוקי צד" כמו להיות בעלים של קבוצות (ע"ע פיני זהבי) או בעלים של קרנות השקעות בשחקנים (ע"ע ז'ורג' מנדס).

ארתורו וידאל ומתיאס זאמר אחרי המעבר של השחקן לבאיירן מינכן. הקריאות לתקרת שכר יגברו, צילום: רויטרס ארתורו וידאל ומתיאס זאמר אחרי המעבר של השחקן לבאיירן מינכן. הקריאות לתקרת שכר יגברו | צילום: רויטרס ארתורו וידאל ומתיאס זאמר אחרי המעבר של השחקן לבאיירן מינכן. הקריאות לתקרת שכר יגברו, צילום: רויטרס

7. יהיו יותר בעלי קבוצות אמריקאים. אחד מהדברים שהכי הפחידו בעלי קבוצות אמריקאים מ"סוקר" זה שוק העברות השחקנים. "המזרח הפרוע" גרם לרוברט קראפט, למשל, לוותר על הרצון שלו לרכוש את ליברפול. "מנצ'סטר סיטי זכתה באליפות והפסידה 156 מיליון דולר"" אמר קראפט ל-CNN. "הייתי מעדיף לתת את הכסף הזה לצדקה. כל עסק צריך לעמוד בפני עצמו". מבלי הבזבוז האפשרי של 20 מיליון דולר על שחקן שיקבל 6 מיליון דולר בעונה ויהיה חתיכת פלופ לא נורמלי, יותר אנשי עסקים כמו קראפט יראו את הפוטנציאל הרווחי בכדורגל.

8. מועדונים יהיו חייבים להשקיע יותר באוהדים. מבלי "מקור הכנסות" חשוב כמו שוק העברות, מועדונים יהיו חייבים להבין שהלגיטימיות שלהם תלויה, יותר מתמיד, בקהילה סביבם. זה אומר שיושקעו יותר כספים באטדיונים ויציעים, ובקשרים חזקים יותר עם "הלקוחות". כדורגל מקצועני לא קיים בלי אוהדים שישלמו על כרטיסים, יראו את הלוגואים של הספונסרים וישלמו כדי לראות את המשחקים בטלוויזיה. היום מועודנים יכולים להיות תלויים אך ורק במכירת שחקנים (יש כמה כאלה בישראל). זה הולך להשתנות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
המשכורות יגדלו,זה אומר שהמיסים יגדלו
במקום שהכסף ישאר במועדונים הוא ילך כמיסים כדי לממן את הטפילים עם הניירות מהאוניברסיטה שעושים דברים שאף אחד לא צריך ולממן את הקולוניאליסטים הכושים,מוסלמים והיספנים שנכפים בכוח הזרוע על האוכלוסיה בידי שכבת הפיאודלים האקדמאית-מרקסיסטית. דמי העברה זה טוב.הכסף נשאר במועדונים ולא הולך לתקציב לממן את הטפילים וקצבאות לקולוניאליסטים.
אאא  |  28.09.15
4.
למר 3 הנה תגובה במיוחד בשבילך
1. ועוד איך יהיו משכורות יותר גבוהות! למה? כי שחקן על מנת לעבור לריאל ולא ליונייטד ידרוש שכר מסוים. ואז יבואו פסז והדרך שלהם להביא את השחקן תהיה רק על ידי הצעת שכר גבוה יותר, במילים אחרות השכר יהווה את מקור התחרות על שחקן. וכמובן שארגון השחקנים בעד זה, כי במקום שהקבוצה תרוויח על גב השחקנים, כל הכסף יילך לקופה שלהם. 5. שוב דווקא להפך. האקדמיה של סיטי למשל היא בין הטובות בעולם, והם גם זכו בגביע אירופאי, אבל אם הם לא ימצאו את מקומם לתוך הקבוצה הבוגרת הם יעזבו בחינם! כמה שחקני אקדמיה עלו לבוגרים מצ'לסי, סיטי, באיירן, ריאל, ברסה, פסז, יונייטד, ליברפול וכדומה ב5 השנים האחרונות? לא רק שאקדמיות יתפרקו, הן יחוסלו לגמריי, כי קבוצות כמו פורטו ואייאקס שחיות על בסיס זה כבר לא יוכלו להרוויח סכומי עתק מזה (פורטו 750 מיליון)! תוסיף לזה את העובדה שרוצים לבטל השאלות!!! ויהיו לא מעט קבוצות שיהיו בבעיה מזה (צ'לסי, סיטי, ריאל ברסה ואחרות). 8 שוב ממש לא נכון, בשיעור בכלכלה אמרו פעם: מחיר שכ"ד שבעל הבית דורש מייצג מצב שבו הוא במצב של חמדנות שיא - כלומר הוא גובה את השכ"ד הגבוה ביותר שהשוק נאפשר לו לגבות, אם הוא יעלה בקצת יותר והוא יישאר עם 0 שקלים בסוף החודש. כאן המצב זהה, אין לאן להעלות את המחירים כי אם יעלו אותם קצת יותר כנראה שלא יהיה קהל בכלל, אני דווקא הייתי מצפה מקבוצות שיהיו פחות טובות לדרוש פחות כסף עבור המשחקים שלהן, בקיצור עשרות מועדונים צפויים לפשוט את הרגל כתוצאה מהמהלך, ופערי הרמות בין המועדונים דווקא יגדלו, וממש לא יצטמצמו.
אוסי  |  24.09.15
3.
כמה חורים בעלילה
1. יהיו משכורות הרבה יותר גבוהות. זה די פשוט. אם מועדון לא יהיה חייב לשלם 20 מיליון יורו כדי לרכוש את הזכות לשחק עם שחקן כלשהו, יהיו לו הרבה יותר כסף לשלם לשחקן עצמו. לא בהכרח, זה די פשוט, כמו שלא יצטרכו לשלם על השחקן ככה לא יכניסו כסף ממכירות שחקנים ולכן לא בהכרח יתפנה יותר כסף למשכורות. 5. משהו יקרה עם האקדמיות. שחקנים גדלים באקדמיות ובמחלקות נוער ובעולם בלי סכומי העברות ייתכן שיעלם גם התמריץ של חלק מהמועדונים להשקיע באקדמיה, שעבורם היא מקור להכנסה. אבל אקדמיה אינה רק כדי לייצר הכנסה ומועדונים עדיין יגדלו את השחקנים שלהם, למרות האפשרות שיאבדו אותם בחינם. מדוע? צריך לזכור את מה שאלכס פרגוסון אמר על האקדמיה פעם. "הצעירים מזריקים רוח פנטסטית לתוך הארגון. וצעיר לעולם לא שוכח את האדם או הארגון שנתן לו את הצ'אנס הגדול. הם ישלמו לך חזרה על ההשקעה בהם עם נאמנות לכל החיים". כמו כן, ייתכן שיצטרכו להמציא שיטת פיצוי על אובדן שחקני אקדמיה. או שהחלק הראשון אכן יקרה וההשקעות באקדמיות יצטמצמו כמו שההיגיון אומר, כי ההיגיון העסקי יותר חזק ממשפט קלישאתי על רוחו וקשקושים שאמר פעם מנג'ר סקוטי מצליח. נק' למחשבה. 8. מועדונים יהיו חייבים להשקיע יותר באוהדים. מבלי "מקור הכנסות" חשוב כמו שוק העברות, מועדונים יהיו חייבים להבין שהלגיטימיות שלהם תלויה, יותר מתמיד, בקהילה סביבם. זה אומר שיושקעו יותר כספים באטדיונים ויציעים, ובקשרים חזקים יותר עם "הלקוחות". או שזה אומר שעלויות האוהדים - בין אם ברכישת כרטיסים, מנויים, שידורים, מרצ'נדייז וכו' - יעלו. לא?
אלי , ראשון לציון  |  22.09.15