אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזל טוב: זכויות היוצרים על השיר Happy Birthday עברו לציבור

מזל טוב: זכויות היוצרים על השיר Happy Birthday עברו לציבור

בית משפט מחוזי בניו יורק שם קץ לסאגה המטורללת סביב השיר המוכר וקבע כי זכויות היוצרים עליו לא שייכות לענקית המוסיקה Warner

23.09.2015, 19:17 | שירות כלכליסט

מזל טוב: השיר "Happy Birthday", אולי השיר המוכר ביותר בעולם בשפה האנגלית, שייך מעכשיו לציבור. אתמול דחה שופט בית המשפט המחוזי בניו יורק את טענת ענקית המוסיקה Warner/Chapel Music שלפיה הזכויות על השיר בן 120 השנה שייכות לה, וכתוצאה מכך שוחרר השיר מזכויות יוצרים.

קראו עוד בכלכליסט

סיפורו המדהים של השיר, שנכתב על ידי צמד אחיות לפני 122 שנה, סופר בהרחבה בכתבה שפורסמה לפני חודש במוסף כלכליסט. המוזיקה לשיר הולחנה על ידי האחיות מילדרד ופטי היל לפני 1893, כאשר הן העבירו את הזכויות שלהן על השיר לקלייטון סאמי. החברה של סאמי נרכשה על ידי Warner בשנת 1998, על פי התביעה. מאז, כך נטען בתביעה, Warner/Chapel טענה לזכויות יוצרים בשיר והרוויחה מדי שנה יותר מ-2 מיליון דולר על תמלוגים.

שיר ה"בוקר טוב והיומולדת" בחוברת מ־1922, ללא הערת הזכויות, צילום: TNS שיר ה"בוקר טוב והיומולדת" בחוברת מ־1922, ללא הערת הזכויות | צילום: TNS שיר ה"בוקר טוב והיומולדת" בחוברת מ־1922, ללא הערת הזכויות, צילום: TNS

התובעת בתיק, חברת ההפקות Good Morning to You Productions, עורכת בימים אלה סרט דוקומנטרי על השיר ונתבקשה לשלם ל-Warner תמלוגים בגובה 1,500 דולר על השימוש בשיר. החברה שילמה את התמלוגים, אך במקביל הגישה תביעה לבית המשפט שבה טענה כי זכויות היוצרים היחידות ש-Warner/Chapel יכולה לטעון להן הן רק על עיבוד פסנתר  לשיר - ולא על השיר כשלעצמו.

השופט ג'ורג' קינג פסק לטובת חברת ההפקות וקבע כי מאחר שחברת סאמי מעולם לא רכשה את הזכויות למילות השיר כולו, הנתבעים לא מחזיקים בזכויות היוצרים של השיר. המרוויחים הגדולים מהפסיקה הן ענקיות הסרטים בהוליווד, שהיו המטרות המרכזיות של Warner/Chapel ושילמו תמלוגים על השיר באופן קבוע רק כדי להימנע מלהיגרר לבית המשפט. באופן פומבי לפחות, Warner/Chapel מעולם לא הודתה שגבתה תמלוגים מאנשים פרטיים שערכו יום הולדת לחבריהם עם השיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות