אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: 22 חודשי מאסר לשמעון ימין שהודה והורשע במרמה של לקוחותיו צילום: אוראל כהן

ביהמ"ש: 22 חודשי מאסר לשמעון ימין שהודה והורשע במרמה של לקוחותיו

על פי הסדר הטיעון עם הפרקליטות ימין רכש את השליטה בחברת הניהול של שותפות סינמה בכספי משקיעיו מבלי ליידע אותם בטובות הנאה אישיות שקיבל; הוא ישלם פיצוי של חצי מיליון שקל ללקוחותיו ו-75 אלף שקל לקופת המדינה

24.09.2015, 11:41 | תומר גנון

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, גזר היום 22 חודשי מאסר, קנס של 75 אלף שקלים לקופת המדינה ופיצוי של חצי מיליון שקל לעשרה לקוחות על שמעון ימין, בעל השליטה ומנכ"ל בית ההשקעות אתגרים פיננסים לשעבר שהודה במרמת משקיעים במסגרת הסדר טיעון. על פי כתב האישום המתוקן שהוגש לאחרונה לבית המשפט, ובו הודה ימין המיוצג באמצעות עו"ד גיל עשת, הוא הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עבירות הגניבה בידי מורשה שיוחסו לו נמחקו.

קראו עוד בכלכליסט

כתב האישום נגד ימין הוגש נגדו לפני כשנתיים, לאחר חקירה של רשות ניירות ערך שנפתחה בספטמבר 2011 ונחשפה לראשונה ב"כלכליסט".

במרכז החקירה עמדה עסקה הקשורה לחברת סינמה, שותפות להשקעות בסרטים שנסחרת בבורסה של ת"א. כמו כל שותפות גם סינמה הציבורית מנוהלת על ידי שותף כללי, המשמש למעשה כחברת הניהול שלה. לפי עובדות כתב האישום שבהן הודה ימין, הוא שילם לשותפים בסינמה, ביניהם חברת ד.ל.י.ן שבשליטת איש העסקים ליגד רוטלוי המשמש גם כיו"ר רציו, 5 מיליון שקל, ובתמורה קיבל את השליטה בשותף הכללי בסינמה.

שמעון ימין. יפצה את המשקיעים, צילום: אוראל כהן שמעון ימין. יפצה את המשקיעים | צילום: אוראל כהן שמעון ימין. יפצה את המשקיעים, צילום: אוראל כהן

הבעלות בשותף הכללי הקנתה לימין שורה של הטבות, ובכלל זה האפשרות למשוך משכורת חודשית של עשרות אלפי שקלים לכיסו. הרכישה, כך הודה ימין, נעשתה בכספי הלקוחות של בית ההשקעות אתגרים, כשהוא מסתיר מהם שקיבל לידיו את הבעלות בשותף הכללי ללא תמורה מצידו ובאמצעות כספם.

לבד מעסקת סינמה, הכיל כתב האישום עוד עשרה אישומים נוספים. בין השאר נטען כי ימין עשה שימוש אסור בחשבונות לקוחות אתגרים פיננסים, על מנת לסייע לגורמים שונים בשוק ההון להפיץ ניירות ערך בתמורה לקבלת עמלה. לטענת הפרקליטות, ני"ע נקנו לחשבונות הלקוחות מבלי שימין גילה להם על קיומו של ניגוד העניינים בו הוא מצוי בביצוע העסקאות. בחלק מן המקרים סיכם ימין עם המוכרים כי השערים בהם יבוצעו העסקאות יגלמו את העמלות שישולמו לו, כך שלמעשה הלקוחות שילמו מחיר גבוה יותר מהשער המקורי של ני"ע.

"במעשים אלו", נכתב בכתב האישום, "יצר הנאשם מצג כזב כלפי הלקוחות שלו לפיו פעל בחשבונם בשקידה הראויה. בהסתמך על מצג הכזב, הוא קיבל במרמה את הנחת דעתם והסכמתם של הלקוחות לפעול בחשבונם בנסיבות מחמירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות