אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת מרמת החוסכים ב"עמיתים": מנהל ההשקעות צחי כהן הורשע בתרמית בני"ע צילום: שאטרסטוק

פרשת מרמת החוסכים ב"עמיתים": מנהל ההשקעות צחי כהן הורשע בתרמית בני"ע

כהן הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תרמית בני"ע וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. יוטלו עליו 3 שנות מאסר וקנס כספי. הוא גרף רווחים של 7.7 מיליון ש', חלקם על חשבון החוסכים

24.09.2015, 15:26 | תומר גנון

צחי כהן, מנהל צוות השקעות בקרנות הפנסיה "עמיתים" בין השנים 2005-2012, הודה והורשע היום (ה') במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תרמית בני"ע וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. הפרקליטות טענה כי בעקבות הפעילות התרמיתית, גרף כהן רווחים בסך של כ-7.7 מיליון שקל, כאשר חלקם הופקו על חשבון כספי החוסכים בקרנות הפנסיה המולאמות. על פי ההסדר, על כהן יוטלו 3 שנות מאסר וקנס כספי שיקבע בית המשפט. על המו"מ להסדר טיעון דווח לראשונה ב"כלכליסט".

על פי כתב האישום שהוגש בחודש ינואר, כהן היה אחראי על המסחר במניות עבור החוסכים בכל הקרנות המאוחדות בעמיתים – גוף המאחד 8 קרנות הפנסיה ההסתדרותיות אשר הולאמו בשנת 2003. מתוקף תפקידו, לכהן הייתה חובת נאמנות לעמיתים ולחוסכים בקרנות הפנסיה, ונאסר עליו להימצא במצב של ניגוד עניינים בין תפקידו ועבודתו בעמיתים ובין אינטרס אישי שלו ושל קרובים לו. על כן נאסר עליו להחזיק ולרכוש ניירות ערך עבור עצמו.

אלא שכהן, המיוצג על ידי עוה"ד יעל גרוסמן ורוני בלקין, החליט לנצל את המידע שאליו נחשף במסגרת עבודתו על מנת להשיא לעצמו רווחים. זאת תוך הסתרת פעילותו באמצעות חשבונות אחותו וגיסו – יוסף וקרן גרצ'יקוב, המיוצגים על ידי עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג. השניים הגיעו להסדר לפיו יוסף גרצ'יקוב יורשע ויוטל עליו עונש של 6 חודשי עבודות שורות. האישומים נגד קרן גרצ'יקוב יימחקו.

כסף. בטרם רכש כהן מניות עבור "עמיתים", הוא הקדים ורכש אותן בשערים נמוכים יותר לחשבונות פרטיים בשליטתו, צילום: בלומברג כסף. בטרם רכש כהן מניות עבור "עמיתים", הוא הקדים ורכש אותן בשערים נמוכים יותר לחשבונות פרטיים בשליטתו | צילום: בלומברג כסף. בטרם רכש כהן מניות עבור "עמיתים", הוא הקדים ורכש אותן בשערים נמוכים יותר לחשבונות פרטיים בשליטתו, צילום: בלומברג

על פי כתב האישום, בטרם רכש כהן מניות עבור "עמיתים", הוא הקדים ורכש אותן בשערים נמוכים יותר לחשבונות פרטיים בשליטתו. בהמשך, ולאחר ששער המניה עלה עקב ביצוע רכישות מסיביות של אותן מניות לחשבונות "עמיתים", מכר כהן את המניות מהחשבונות הפרטיים בשער גבוה יותר.

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד אסף עיסוק, עוזר לפרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), אחותו וגיסו של כהן אפשרו לו לפעול מחשבונם ולמשוך את רווחי המרמה. בנוסף הם נהנו מחלק מהרווחים בעצמם. כהן, כך נטען, ניצל את תפקידו, מעמדו וסמכויותיו, ורתם את הפעילות המוסדית וכספי החוסכים בקרנות הפנסיה לטובת השאת רווחים לעצמו ולנאשמים האחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
3 שנים בכלא, תמורת קצת פחות מ 8 מליון
הפשע בישראל משתלם. היה צריך לחלט את כל רכושו, עד שווי כפול מהערך שאותו הרוויח שלא כחוק. אם אין לו את הסכום - להשית את הייתרה על יורשיו, ויורשי יורשיו. בנוסף - 10 שנים בכלא. רק כך ניתן יהיה להרתיע. כל עוד השפע משתלם - אנשים ימשיכו לפעול בניגוד לחוק.
24.09.15