אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסון בסעודיה: 717 עולי רגל נמחצו למוות צילום: איי אף פי

אסון בסעודיה: 717 עולי רגל נמחצו למוות

מאות מתפללים מוסלמים נהרגו ונפצעו בעמק מינא, המקום שבו מסתיימת העלייה לרגל בהשלכת אבנים. "היה דוחק רב. הנשים החלו לצרוח והזקנים נפלו". לפני כשבועיים קרס מנוף והרג יותר ממאה מתפללים בכעבה במכה

24.09.2015, 16:09 | רועי קייס, ynet

העלייה לרגל ממשיכה לגבות קורבנות אחרי אסון המנוף לפני שבועיים: השלטונות בסעודיה הודיעו היום (יום ה') כי לפחות 717 מתפללים נמחצו למוות בעמק מינא הסמוך לעיר מכה בשל הצפיפות הרבה במקום. עוד דווח על 805 פצועים. באיראן האשימו את סעודיה באסון, שבו נהרגו בין היתר 43 איראנים.

 

האסון אירע במהלך חג הקורבן (עיד אל-אדחא) באתר שמהווה את התחנה הסופית של טקסי העלייה לרגל המסורתיים, שבה נערך טקס השלכת האבנים.

 

סרטי חובבנים שעלו ברשתות החברתיות תיעדו מחזות מחרידים ממקום האסון במינא, בהם עשרות גופות שרועות על הקרקע ולצדן כיסאות גלגלים מרוסקים ובקבוקי מים. השלטונות הסעודיים פרסמו בטוויטר הרשמי שלהם תמונות של עובדי חילוץ והצלה מסייעים לפצועים לעלות על אלונקות ומעבירים אותם לאמבולנסים שפינו אותם לבית חולים.

 

מקום האסון בסעודיה, צילום: איי אף פי מקום האסון בסעודיה | צילום: איי אף פי מקום האסון בסעודיה, צילום: איי אף פי

"נשים החלו לצרוח, זקנים נפלו ארצה"

כמה פצועים שוחחו עם אתר החדשות הסעודי "סבק" אחרי שפונו למיון בבית החולים "מינא אל-ג'יסר". הם סיפרו כי האסון אירע ברחוב אל-ערב בעת שעולי הרגל היו בדרכם לקיים את טקס השלכת האבנים המסורתי. "בדרכנו למעמד זריקת האבנים היה דוחק רב. הנשים החלו לצרוח והזקנים נפלו ארצה. האירוע התרחש עד שהצוותים הרפואיים והגורמים הביטחוניים התערבו כדי להציל את מי שנקלע למקום", סיפר עולה רגל אחד בשם מוחמד. מוחמד נפצע לאחר שנמחץ לדבריו על ידי עולי רגל.

"ישבתי ליד רחוב אל-ערב כדי לקחת הפסקה משום שהתעייפתי מאוד מההליכה הארוכה", סיפרה עולה לרגל ממצרים. "ראיתי כמות גדולה של עולי רגל משלל מדינות הולכים לעבר מעמד זריקת האבנים". היא הוסיפה כי בעקבות הדוחק הרב נפלו עולי הרגל זה על זה. 

 

התור לעלייה לרגל, צילום: איי אף פי התור לעלייה לרגל | צילום: איי אף פי התור לעלייה לרגל, צילום: איי אף פי

לפני שבועיים אירע בממלכה הערבית אסון גדול לאחר שמנוף קרס והוביל למותם של לפחות 107 בני אדם ולפציעתם של יותר מ-180 מתפללים במבנה הכעבה. לפי הדיווחים, המנוף היה במקום כחלק מפרויקט הרחבת האתר הקדוש והוא התמוטט ככל הנראה כתוצאה ממזג האוויר הקשה ששרר במדינה. מושל מחוז מכה, הנסיך חאלד אל-פייסל, הקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות קריסת המנוף.

העלייה לרגל לערים הקדושות מכה ומדינה מצוינת בטקסים המוניים שמהווים אתגר ביטחוני ולוגיסטי עצום לרשויות בממלכה הערבית. האסון שאירע היום מצטרף, כאמור, לאסון המנוף מלפני שבועיים וגם לאסונות הקשים ב-2006 (360 עולי רגל שנמחצו למוות במדבר במינא), ב-2004 (244 עולי רגל שנהרגו ומאות נפצעו במינא ביום האחרון של טקסי החאג') וב-2001 (35 הרוגים בטקסי היום האחרון לעלייה לרגל במינא). האסון הנוכחי הוא השלישי בגודלו ב-50 שנה האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות