אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התזמורת הקאמרית מבקשת הקפאת הליכים: "אנחנו על סף קריסה" צילום: יח"צ

פרסום ראשון

התזמורת הקאמרית מבקשת הקפאת הליכים: "אנחנו על סף קריסה"

זאת לאחר שמשרד התרבות והספורט ועיריית תל אביב הודיעו על הפסקת התמיכה באחת מהתזמורות הקלאסיות הוותיקות בארץ, ולאור חובות שצברה הנאמדים ב-4.3 מיליון שקל

24.09.2015, 19:50 | זוהר שחר לוי
התזמורת הקאמרית הישראלית פנתה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה שיוצא לה צו הקפאת הליכים לאחר שמינהל התרבות ממשרד התרבות והספורט ועיריית תל אביב הודיע על הפסקת התמיכה בה, ולאור חובות שצברה הנאמדים ב-4.3 מיליון שקל. "בקשה זו אינה 'עוד' בקשה להקפאת הליכים. זהו ניסיון אחרון למנוע מצב של סגירת שעריו של אחד האייקונים המרכזיים של מדינת ישראל בתחום המוסיקה הקלאסית בפרט והתרבות בכלל", נכתב בבקשה.

התזמורת הקאמרית מבקשת להיכנס להקפאת הליכים לתקופה של חודשיים שבמהלכם תנסה לגיע לתוכנית הבראה ולהסדר נושים.

 , צילום: יח"צ צילום: יח"צ  , צילום: יח"צ

"התזמורת", נכתב בפתח הבקשה, "הינה אחד ממוסדות התרבות הוותיקים בארץ. השנה אמורה התזמורת לחגוג 50 שנה להיווסדה, שנים בהן קנתה לה מוניטין בינלאומי כאחד מהתזמורות הקלאסיות המובילות בארץ. התזמורת מופיעה בעשרות קונצרטים למבוגרים ולמשפחות בכל רחבי הארץ, מעל מאה קונצרטים בבתי ספר, אירועים קהילתיים רבים ואף יוצאת לסיורים ברחבי העולם ומייצגת תרבות ישראלית איכותית מהמעלה הראשונה".

לפי נציגי התזמורת, בשנת 2013 נחתם הסכם הבראה בין התזמורת למינהל התרבות ובמסגרתו גובשה לתזמורת תוכנית הבראה עד לשנת 2017 וניתנה לתזמורת הלוואה של 2 מיליון שקל על ידי משרד האוצר המוחזרת ב-48 תשלומים. עד היום, נכתב, עמדה התזמורת בתוכנית ההבראה, הקטינה בצורה משמעותית את הוצאותיה והחזירה כ-950 אלף שקל מתוך ההלוואה.

"אלא שלמרות הקיצוץ המשמעותי בהוצאותיה", כך נכתב לבית המשפט, "מצבה הכלכלי של התזמורת נותר קשה ביותר ולא עלה בידיה לשלם את חובות העבר שלה במקביל לפרעון התחייבויותיה השוטפת ובמרכזן החזר ההלוואה למשרד האוצר". לפי הבקשה, בשל הקיצוץ בהוצאות פחתה מאוד ההשקעה בשיווק, דבר שהביא להקטנה משמעותית של ההכנסות העצמיות של התזמורת (קונצרטים, מכירת הופעות ותרומות) מכ-3.4 מיליון שקל בשנת 2013 לסכום של כ-2.4 מיליון שקל בשנת 2014.

לפי הבקשה שהוגשה על ידי משרד עוה"ד מ.פירון, קיבלה התזמורת הודעה ממינהל התרבות, לפיה הוחלט להפסיק את התמיכה השוטפת לתזמורת. במקביל הודיעו בנק מרכנתיל על אי חידוש מסגרת האשראי של התזמורת. גם עיריית תל אביב הודיעה שלא תעביר את כספי התמיכה עד שתהיה תוכנית הבראה חדשה ומסודרת.

"בעוד פחות מחודש אמורה התזמורת לפתוח את עונת הקונצרטים", כותבים נציגיה לבית המשפט, "אולם ברור שללא תמיכת מינהל התרבות ועיריית תל אביב לא ניתן יהיה לפתוח אותה. מיותר לציין כי בשבועות האחרונים, בשל מצבה הקשה של התזמורת לא מושקעים משאבים במכירת מינויים נוספים לעונה הקרובה".

לשיטת אנשי התזמורת, לא נותרה בידיהם ברירה אלא לבקש צו הקפאת הליכים שימנע את "קריסתה המיידית" של התזמורת, שתוביל לפיטוריהם המידיים של כל נגניה, לאובדן הסיכוי לשלם לספקים ונותני השירותים השירותים של התזמורת "ולמעלה מכל אלו, לקריסתו המיידית של מוסד תרבותי מהמובילים בישראל, אשר היה אמור לחגוג השנה 50 שנה להיווסדו".

התזמורת מבקשת מבית המשפט להוציא צו הקפאת הליכים למשך 60 יום, כשבזמן הזה ימונה רו"ח בועז גזית לבעל תפקיד בתזמורת מטעם בית המשפט כדי שיפעל להשלים תוכנית הבראה והסדר נושים. במסגרת הקפאת ההליכים מבקשת התזמורת להורות למשרד התרבות ולעיריית תל אביב להעביר לידיה את כספי התמיכה המגיעים לה, 1.1 מיליון שקל ממשרד התרבות ו-175 אלף שקל מעיריית תל אביב.

מבקשת התזמורת עולה כי סך חובותיה לנושים עומד על כ-4.3 מיליון שקל, בין השאר, התחייבות לבנקים בגובה 450 אלף שקל, התחייבויות לעובדים בגובה 2.5 מיליון שקל וחובות לנושים לא מובטחים של כ-2. מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
תזמורת אינה גוף רווחי
תזמורת אמנם אינה גוף רווחי בפן הכלכלי גרידא, אך היא מהווה מיצג של ערש התרבות המערבית עליה גדולי מנהיגי העולם, הפילוסופים הדגולים ביותר באירופה ורבים מאותם אנשים אשר אנו מעריכים ומעריצים התחנכו. מימון עשרות נגנים בשכר רעב אינו עניין של מה בכך, אך האם אנו כחברה איבדנו את היכולת להעריך תרבות איכותית? האם אנו כעם התפלשנו בבוץ שנאת החינם התובעני ותאוות הבצע עד לרמה בה אין אנו מבינים את חשיבותו של ארגון מסוג זה? לא אשקר לכם. נפגעתי שואה אשר צליליה הענוגים של המוסיקה הקלאסית הצילני מידי אותם צוררים
שלמה  |  26.09.15
לכל התגובות