אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גורמים בפולקסווגן: "החברה ניהלה את מבצע זיוף תוצאות הפליטה מגרמניה" צילום: רויטרס

גורמים בפולקסווגן: "החברה ניהלה את מבצע זיוף תוצאות הפליטה מגרמניה"

לדברי גורמים המקורבים לחברה, במקרים שבהם כלי רכב לא היו עומדים במבחני פליטה בארה"ב היו מהנדסים מגרמניה מוטסים "לטפל" בהם - ואז כלי הרכב היו עומדים במבחן. החקירה נגד החברה בארה"ב מתרחבת

26.09.2015, 09:38 | בלומברג

מנהלים ובכירים רבים במטה של יצרנית הרכב פולקסווגן בעיר וולפסבורג בגרמניה ידעו על פרשת המרמה ושלטו באספקטים מרכזיים הנוגעים לזיוף תוצאות בדיקות הפליטה שעברו כלי הרכב של החברה  - כך אומרים שלושה גורמים המקורבים לפעילות פולקסווגן בארה"ב. נתוני פליטה המזויפים עומדים כעת במוקד השערוריה העולמית שבה מעורבת החברה.

קראו עוד בכלכליסט

 תוצאות מבדקי הפליטה המקוריים הגיעו לגרמניה והתכנון ההנדסי שנעשה כדי ליצור בהם מניפולציה נעשה אף הוא מגרמניה ולא מארה"ב, מסרו ל"בלומברג" גורמים שביקשו שלא להזדהות. לפי הדיווחים שלהם, כל "שרשרת הפיקוד" בחברה היתה מעורבת בהונאה.

מנכ"ל פולקסווגן הפורש מרטין וינטרקורן, צילום: בלומברג מנכ"ל פולקסווגן הפורש מרטין וינטרקורן | צילום: בלומברג מנכ"ל פולקסווגן הפורש מרטין וינטרקורן, צילום: בלומברג

בינתיים, הנהלת החברה בגרמניה ביקשה ממערכת התביעה במדינה לפתוח בחקירת הפרשה, אך ממשיכה לגבות את טענתו של מנכ"ל החברה לשעבר מרטין ווינטרקורן, שלפיה לא ידע דבר על זיוף התוצאות. גיבוי זה הוא, כמובן, בעירבון מוגבל, לאחר שווינטרקורן אולץ להתפטר רק לפני יומיים.

 ץ

טסטרים במפעל החברה בקליפורניה בדקו את פליטות הזיהום של כלי הרכב המעורבים בפרשה, ועשו זאת על פי קריטריונים שנשלחו מהמטה בגרמניה ותורגמו לאנגלית. התוצאות נשלחו בחזרה לגרמניה בטרם הוגשו לסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב, כך סיפר אחד הגורמים לבלומברג.

אם הרכב לא עמד בדרישות הפליטה, צוות מהנדסים ממטה פולקסווגן או ממשרדי אאודי, השייכת לפולקסווגן, נשלח לקליפורניה, שם היה "מטפל" ברכב במשך כשבוע שלאחריו היה הרכב עומד במבדקי הפליטה. לפולקסווגן אין מהנדסים במפעל בארה"ב המסוגלים ליצור מנגנון היכול לזייף את תוצאות הבדיקה או לתקן בעיות פליטה, אמרו שניים מהגורמים. דובר מטעם החברה לא היה זמין למתן תגובה לטענות.

סמנכ"ל הפיתוח של אאודי אורליך האקנברג וראש אגף הפיתוח של פורשה וולפגנג האץ יהיו בין אלו שייאלצו לעזוב את החברה, לאחר התפטרותו של ווינטרקורן. כך מסרו גורמים מקורבים לנושא. שניהם עמדו בראש המחלקות שהיו בליבת ההונאה.

בינתיים בארה"ב החקירה של פולקסווגן צוברת תאוצה וכעת 27 מדינות מתכוונות לזמן את החברה לחקירה. כך אמרה איילין בויסה, דוברת משרד התובעת הכללית של מדינת אילינוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות