אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יקרה לליגה הספרדית אם קטלוניה תיפרד מספרד? צילום: איי אף פי

מה יקרה לליגה הספרדית אם קטלוניה תיפרד מספרד?

האם ברצלונה תירשם באנדורה, בצרפת או פורטוגל, או האם תוקם ליגה קטלונית עצמאית ואספניול תהיה הזוכה הגדולה מההיפרדות?

30.09.2015, 11:24 | מאיר לזוביק,ברצלונה

השבוע התקיימו בחירות לפרלמנט הקטלוני, והמפלגות שתומכות בהיפרדות מספרד ועצמאות קטלוניה קיבלו רוב של מושבים פרלמנט (עקב שיטת חלוקת הקולות בקטלוניה, דווקא לא היה רוב של מצביעים שתמכו במפלגות אלו, אבל לא ניכנס לפוליטיקה ספרדית-קטלונית, יש מספיק ממנה בארץ). במקביל, הודיעו בהתאחדות הספרדית שבמידה שקטלוניה תזכה לעצמאות, המועדונים הקטלונים, ובראשם ברצלונה לא יוכלו לשחק במסגרת הליגות של ספרד, בהתאם לחוק הספרדי. 

קראו עוד בכלכליסט

תומכים בעצמאות קטלוניה. הרבה כסף על הרצפה באנדורה, צילום: איי אף פי תומכים בעצמאות קטלוניה. הרבה כסף על הרצפה באנדורה | צילום: איי אף פי תומכים בעצמאות קטלוניה. הרבה כסף על הרצפה באנדורה, צילום: איי אף פי

עכשיו חשוב לסייג: גם לפי תוכנית העצמאות של הקטלונים, מדובר רק על עוד שנה וחצי עד שנתיים, כך שכל האופציות שיפורטו בהמשך רלוונטיות רק החל מעונת 2018-2019 (אם בכלל). במקביל, יכול להיות שהחוק הספרדי ישונה עד אז.

לצורך העניין נקפוץ שנתיים קדימה בזמן ונדמיין שישנה מדינה עצמאית וחדשה בשם קטלוניה. מה יקרה עם המועדונים הקטאלנים?

יש 3 אופציות:

1. תוקם ליגה קטלונית

בקטלוניה גרים 7.5 מיליון בני אדם. קצת פחות ממדינות כמו אוסטריה, שוויץ, פורטוגל וישראל, לא תהיה בעיה להקים מסגרת ליגות דומה למדינות הנ"ל. יש 5 מועדונים קטלונים בשתי הליגות הבכירות של ספרד (בארסה, אספניול, ג'ירונה, נאסטיק טראגונה ויאגוסטרה), ועוד כמה עשרות מועדונים בליגות השלישית והרביעית של ספרד.

למועדון כמו אספניול, התסריט הזה הוא תסריט אופטימלי. זהו המועדון היחיד שיש לו בסיס אוהדים רחב מספיק עם איצטדיון גדול שיכול להתקרב לבארסה ובעצם "להיכנס לנעליים" של ריאל מדריד בתור המתחרה העיקרית של בארסה, למרות שבעונות הראשונות סביר להניח שבארסה תשלוט ללא עוררין. בנוסף, אספניול מגיעה מדי פעם לאירופה דרך הליגה או הגביע הספרדים, אבל בליגה קטלונית, אספניול תשתתף באירופה על בסיס קבוע ותבנה לעצמה שם ומסורת אירופאיים. במקביל ישנו כבר מפעל שנקרא גביע קטלוניה, שהוא אמנם אינו מפעל רשמי שמוכר באופ"א, אבל זהו מפעל גביע לכל דבר ועניין בו משתתפות כל הקבוצות בקטלוניה, והוא יהווה את הבסיס למפעל הגביע במדינה עצמאית.

2. רישום במדינות שכנות

 מועדונים כמו בארסה ואספניול יכולים לחתום על הסכמים עם מדינות שכנות כגון צרפת, ויותר סביר להניח דווקא פורטוגל (שם ייתקלו בהתנגדות מועטה יותר מצד המועדונים המקומיים לקבלת הקבוצות החדשות) ולשחק בליגות האלו.

3. הגירה לאנדורה

האפשרות הכי מעניינת (ולדעת הפרשנים הספרד, גם הכי ריאלית): "הגירה" של בארסה לאנדורה - רישום של המועדון כמועדון אנדורי ולא קטלוני יאפשר לבארסה לשחק בליגה הספרדית. במסגרת החוק הספרדי, רק למועדונים מאנדורה מותר להשתתף במפעלי הליגה והגביע הספרדיים. לאפשרות הזאת יש כמה צדדים חיוביים ובמקביל גם כמה צדדים שליליים:

חיובי: בתור קבוצה שתשחק בליגה הספרדית, בארסה תהיה זכאית לכל ההטבות הכלכליות שמגיעות עם הזכות לשחק שם, כולל הסכמי שידור והכנסות שיווקיות אחרות מטעם הליגה. היא תוכל לארח את משחקי הליגה בקאמפ נואו (אין באנדורה איצטדיון שעומד בתקני המינימום של הליגה הספרדית), ולא צריך להוסיף מילים על שימור הקלאסיקו. בנוסף, אנדורה היא מדינה שבה אין מע"מ. כל הכנסות הקבוצה תיהנה פטורות ממע"מ. במועדון שממלא איצטדיונים (ועוד לא דיברתי על המרצ'ינדייז) כמו בארסה, מדובר בהמון כסף.

מצד שני, יהיו גם כמה אלמנטים שליליים - להבדיל מוואדוץ ושאר הקבוצות מליכטנשטיין, בה כל הקבוצות משחקות במסגרת הליגות של שוויץ, לאנדורה כן יש ליגות משלה וברצלונה תהיה מחוייבת לשחק בליגה האנדורית במקביל לליגה הספרדית (דבר שלא אמור להוות בעיה, הגיוני להניח ששחקני קבוצת הבת ישחקו במסגרת האנדורית). אבל האלמנט הכי משמעותי והכי מעניין הוא ייצוג במסגרות אירופאיות. בארסה כמועדון אנדורי תהיה מחוייבת לייצג את אנדורה במפעלים האירופאיים. נכון לעונה הזאת, אלופת אנדורה סנטה קולומה (שמוכרת היטב לאוהדי מכבי תל אביב) החלה את מסעה לליגת האלופות בסיבוב הראשון של המוקדמות. זאת אומרת שיכול להיות מצב סוריאליסטי בו בארסה תזכה בליגה הספרדית, ובמקביל קבוצת הבת שלה לא תזכה בליגה האנדורית ובארסה לא תשחק בליגה האלופות (אלא אם תזכה באותה עונה בליגת האלופות). בנוסף, עוד לא ברור מה תהיה המדיניות לגבי שחקנים קטאלנים מבחינת אישור עבודה במועדון אנדורי. תושבי אנדורה אינם זקוקים לאשרת עבודה בספרד, אבל לא בטוח ששחקנים קטלונים יהיו במעמד זהה.

הכותב הוא סקאוט כדורגל שמתגורר בברצלונה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות