אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המע"מ יופחת הלילה ל־17% צילום: עומר מסינגר

המע"מ יופחת הלילה ל־17%

ההפחתה הגיעה על רקע עודפי גבייה של 2.6 מיליארד שקל שהצטברו מתחילת השנה ונתוני הצמיחה האפסיים שנרשמו ברבעון השני. בינואר תיכנס לתוקף הורדת מס החברות

30.09.2015, 06:57 | עמרי מילמן

הלילה יירד המע"מ ב־1%, משיעור של 18% לשיעור של 17%, בגלל החלטתם של שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו מתחילת ספטמבר, שקבעה שגם מס החברות יירד בינואר מ־26.5% ל־25%. שתי הפחתות המסים צפויות להקטין את הכנסות המדינה בכ־6 מיליארד שקל בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

משה כחלון, שר האוצר, צילום: אלכס קולומויסקי  משה כחלון, שר האוצר | צילום: אלכס קולומויסקי משה כחלון, שר האוצר, צילום: אלכס קולומויסקי

הפחתת המע"מ הגיעה על רקע שני נתונים עיקריים. הראשון הוא עודפי גבייה של כ־2.6 מיליארד שקל שהצטברו בקופת המדינה מתחילת השנה, והשני הוא ההאטה בצמיחה במשק - ברבעון הקודם עמדה הצמיחה על שיעור זניח של 0.1% בלבד. הפחתת המע"מ אמורה לעודד את הציבור להגדיל צריכה, שכן היא אמורה להוריד מחירים. עם זאת, בדרך כלל הפחתות כאלו מתחלקות בין היצרנים לצרכנים, כך שלא צפויות הוזלות של 1% בכלל המוצרים.

ההחלטה להפחית מסים גררה ביקורת קשה מצד חברי הקואליציה כלפי כחלון, שכן לדבריהם הטענות בדבר מחסור בכסף גרמו לו לדרוש מהם לקצץ בהסכמים הקואליציוניים. ניכר כי הוא העדיף להפחית מסים מתוך הבנה שבקואליציה הנוכחית יהיה קשה להפחית את הגירעון עם עודף ההכנסות, בשל הדרישות הסקטוריאליות הרבות מצד חברי הקואליציה. כיום הגירעון עומד על 2.9% - הרבה יותר מיעד הגירעון המקורי הקבוע בחוק, שעומד על 2%.

המע"מ הועלה ל־18% באמצע 2013, על ידי שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, שנה לאחר העלאה נוספת של 1%. כלכלנים רבים טוענים שמכיוון שהמע"מ בישראל אינו יציב ועולה ויורד לעתים תכופות, הפחתתו לא תגרום לציבור לצרוך יותר, שכן הוא אינו מאמין ביציבותו. מתוך הנחה או חשש שהוא יעלה בהמשך, לא יזדרז הישראלי הממוצע להגדיל את הצריכה. חיזוק לכך הגיע מכיוונו של כחלון עצמו, שאמר כי אם יתעורר הצורך, יעלה המע"מ שוב.

כך או כך, לפי חישוב "כלכליסט" הפחתת המע"מ ב־1% צפויה לחסוך 90 שקל בממוצע בחודש למשפחה לכל היותר, ורק אם היא באמת תגולגל במלואה לצרכנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מדיניות הרחבה פיסיקלית והרחבה מוניטרית בחסות כחלון = כחלון אסון
לאן מובילה מדיניות ההורדה במע״מ והגדלת הגירעון ובצמוד לכך ריבית אפס??? לאינפלציה גבוהה ובדרך למיתון קשה... זה מה שחשבו בשנות השמונים שיפתור את בעיית בועת הנדל״ן והאינפלציה בארה״ב.... אז זהו שזה לא פתר אלא אף החריף את הבעייה וניפח את הבלון עוד ועוד... כחלון זורק חול בעיני הציבור.... מדיניות הרחבה פיסיקלית והרחבה מוניטרית בחסות כחלון = כחלון אסון
אבי , חיפה צפון  |  30.09.15
2.
שר אוצר רמאי כחלון ייזכר כאן בהיסטוריה.בכל מדינה אחרת היה מפוטר על הטעיית הציבור
ערב הבחירות נשאל כחלון על יחסיו עם מימון והאם יעסוק בענייני הגז למרות החברות ביניהם. כחלון השיב: "קובי מימון חבר שלי, אבל אין קשר לא לגז ולא להחלטות שלי... מה זה קשור בכלל? אני אעסוק בזה, ואין קשר למי יש ולמי אין. אני לא יודע מה יש לו ומה אין לו, וזה ממש לא רלוונטי. מונופול - צריך לפרק אותו". והנה מיד לאחר הבחירות חזר בו כחלון והודיע כי הוא אינו יכול לעסוק בענייני הגז בשל קשריו עם מימון.
ח.פנחסי , מרכז  |  30.09.15
1.
השר החבר של בעלי ההון בישראל
במקום להפחית במס ההכנסה או לבטל לבעלי משכורות נמוכות כחלון מעדיף להפחית מע"מ לחברו הרבים שממשיחים להעלות מחירים. במקום לעודד צמיחה למשק הוא מעודד את צמיחת חשבונות הבנק של חברו הקרובים. יש יתרות? תשקיע בנוער! תשקיע בפתיחת בתי ספר מקצועיים. תשקיעה בבנייני דירות להשכרה למשפחות גם בערים היקרות! תשקיעה בתוספת לאזרחים טובים שעובדים וקשה להם לסגור את החודש. תצמיד להם בעלי מקצוע שידריכו אותם איך לנהל את חייהם בצורה נכונה ובתמורה לרם תוסיף להם מענק חודשי שלא צריך להחזיר! בכך תציל את השכבות הבינים ותחסוך מיליונים לאזרחים ולמדינה! חומר למחשבה!!!
נפתלי , שומרון  |  30.09.15