אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק הסחורות: ביצועים גרועים מאז ראשית שנת 2015 צילום: shutterstock

שוק הסחורות: ביצועים גרועים מאז ראשית שנת 2015

לא קל למצוא סחורה שרשמה ביצועים טובים ב-9 החודשים הראשונים של השנה. מרבית הסחורות רשמו הפסדים - כולל שבבי עץ, קפה ואלומיניום, שחוו את הירידות החדות ביותר השנה. לעומת זאת, אורז, קקאו וכותנה היו בין הסחורות היחידות שנהנו מעליות

30.09.2015, 11:45 | שירות כלכליסט

לא קל למצוא סחורה שרשמה ב-9 החודשים הראשונים של השנה ביצועים טובים. הרבעון השלישי מסתיים היום ועד כה מרבית הסחורות רשמו הפסדים, כולל שבבי עץ (lumber), קפה ואלומיניום, שחוו את הירידות החדות ביותר השנה. לעומת זאת, אורז, קקאו וכותנה היו בין הסחורות היחידות שנהנו מעליות מאז תחילת 2015.

קראו עוד בכלכליסט

"קטגוריית הסחורות ממשיכה להיות הגרועה מהגרועות בשוק המלא בהשקעות מקרטעות", אמר אדם קוס, נשיא חברת ניהול ההון ליברטס (Libertas). "אין מספיק תנופה וחוזק בסקטור הסחורות להצדיק כל דבר אחר מלבד דולרים ספקולטיביים, לפחות לא עד סוף השנה, אם לא מעבר לכך".

ביצועי הסחורות ב-9 החודשים הראשונים של השנה ביצועי הסחורות ב-9 החודשים הראשונים של השנה ביצועי הסחורות ב-9 החודשים הראשונים של השנה

החוזים העתידיים על שבבי העץ חוו את הירידה החדה ביותר לאחר שנפלו בקרוב ל-35% בתשעה חודשים. לדבריו של קוס, הגורמים העיקריים לירידה במחיר שבבי עץ הן הפיחות במטבע הסיני והירידה בייבוא השבבים. בנוסף, ב-12 באוקטובר פג המס הקנדי על שבבי עץ, מהלך שככל הנראה "יגביר את התחרות וההיצע מקנדה, כנראה במחירים נמוכים וברווחיות גבוהה יותר שיקשו על החברות האמריקאיות", מוסיף קוס.

סחורה נוספת שרשמה ירידה משמעותית היא הקפה, שמאז תחילת השנה נחלשה ב-28.8%, על רקע העלאת הייצוא בברזיל ובקולומביה ללקוחות המשלמים בדולרים, בשל היחלשות המטבעות המקומיים.

לעומת זאת בקצה השני של הספקטרום, החוזים העתידיים על האורז זינקו השנה ב-13.6%, על רקע ירידות בייצור ובאספקה. משרד החקלאות האמריקאי הוריד בדו"ח החודשי שלו את תחזית ייצור האורז לשנת היבול הנוכחית. "הבצורת במערב ארה"ב לא עוזרת", אומר קוס.

תירס, צילום: אבישג שאר ישוב תירס | צילום: אבישג שאר ישוב תירס, צילום: אבישג שאר ישוב

הרבעון הטוב של התירס

קקאו היא בין הסחורות הבודדות הנוספות שהצליחו להתחזק השנה, ועלתה ביותר מ-11%. היצרניות הגדולות בעולם הן חוף השנהב וגאנה, שסובלות מבצורת שפוגעת בייצור.

הכותנה עלתה ב-0.7% מאז תחילת השנה, לאחר שמשרד החקלאות האמריקאי הוריד את התחזית לגבי המלאי. לחץ מופעל על המחיר גם בשל הירידה בביקוש בסין.

החוזים העתידיים על התירס אמנם ירדו 2.6%, אך למעשה מדובר בשיפור, שכן בסיום הרבעון השני הם רשמו ירידה של 7%.

במקביל, הזהב ממשיך בירידות. המתכת היקרה איבדה מאז תחילת השנה 4.3% מהשווי שלה, בין השאר בשל ההערכה כי הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב יעלה בקרוב את הריבית. כמו כן, בעקבות הירידות האחרונות בבורסה חלק מהסוחרים מכרו זהב כדי לכסות על ההפסדים שלהם. אולם להערכת האנליסטים, הזהב צפוי לעלות בקרוב חזרה. "בעתיד הרחוק יש לא מעט גורמים שיובילו לעלייה בסחורות, אך יש עוד זמן", אמר קוס.

"הסחורות נמצאות בתנומה מאז 2012, אז אני חושב שאנחנו עשויים להתחיל לראות עלייה בכמה תת סקטורים בתוך שוקי הסחורות בעודנו מתקרבים לעבר שנת בחירות נוספת", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות