אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבטחת המדינה לסייע למפעלים מגיעה לבג"ץ

הבטחת המדינה לסייע למפעלים מגיעה לבג"ץ

בזמן שהממשלה מבטיחה לסייע למפעלים קטנים, התחייבות עבר להקים קרן סיוע למפעלים במצוקה תקועה כבר 6 שנים. המפעל פניציה, שנכנס להקפאת הליכים ב־2012, עתר לבג"ץ בטענה שאי העמידה בהתחייבות פוגעת בהבראתו

01.10.2015, 07:05 | ענת רואה

מפעל הזכוכית פניציה מאשים את המדינה באחריות לכך שהבראתו נמצאת במבוי סתום. בעתירה שהגיש לבג"ץ נאמן המפעל רו"ח חן ברדיצ'ב הוא טוען כי ב־2012 התחייבה המדינה להעניק למפעל "סל תמיכה" של 10– 23מיליון שקל עקב קריסתו. זאת במסגרת קרן סיוע למפעלים במצוקה שהבטיחה להקים עוד ב־2009. לפי הנאמן היה הסיוע מרכיב חיוני בתוכנית ההבראה של פניציה ובתשלומים לנושים לפי ההסדר.

בעתירה שהוגשה בשבוע שעבר מבקש הנאמן להורות למדינה להקים מיד את הקרן, וטוען כי ההתחייבות של המדינה נתמכה בפסק דין של בית המשפט המחוזי בנצרת שאישר את הסדר הנושים של המפעל.

תביעה שנייה בתוך 4 שנים

 

היוזמה להקמת הקרן, נטען בעתירה, היא תוכנית החירום הכלכלית מ־2009, שבה החליטה הממשלה על הקמת קרן לסיוע למפעלים שאינם יכולים לקבל הלוואות מהבנקים ומקרנות אחרות בגלל מצבם הקשה, ובכך למנוע פיטורי עובדים ופגיעה במשק. כמיליארד שקל נגבו בפועל מהעובדים באמצעות קיצוץ דמי ההבראה של העובדים בחברות ממשלתיות וברשויות מקומיות כדי לממן את הקרן, אך היא עדיין לא קמה.

יובל שטייניץ. ההבטחה להקים את הקרן ניתנה בתקופת כהונתו כשר האוצר, צילום: נמרוד גליקמן יובל שטייניץ. ההבטחה להקים את הקרן ניתנה בתקופת כהונתו כשר האוצר | צילום: נמרוד גליקמן יובל שטייניץ. ההבטחה להקים את הקרן ניתנה בתקופת כהונתו כשר האוצר, צילום: נמרוד גליקמן

בסוף 2011, עוד לפני שהתחייבה המדינה לתמוך בפניציה באמצעות הקרן, הוגשה תביעה נגדה בטענה להפרת ההתחייבות להקמת הקרן ובדרישה להחזיר את הכסף לעובדים. לפני חודשיים אישרה השופטת דפנה אבניאלי לנהל אותה כייצוגית.

המדינה טענה בתגובה לתביעה הזאת כי רק חלק קטן מההפחתה בדמי ההבראה נועד לצורך הקמת הקרן, וכי עיקר הכספים נועדו ל"פינוי מקורות תקציב המדינה". עוד טענה המדינה כי היא מודה שהקרן היתה אמורה לקום מזמן, ונעשו מאמצים רבים עד עתה לעשות זאת, אולם נסיבות שונות, ובהן שתי מערכות בחירות, גרמו לעיכוב.

אלף משפחות בסכנה

 

ב

עתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד אהוד גינדס, טוען הנאמן כי בקיץ 2012, כשנקלע פניציה להקפאת הליכים, הוא איים להותיר כאלף בתי אב בגליל ללא מקור פרנסה, ו"כשעניין זה היה בכותרות הראשיות בתקשורת, התייצבו בפניציה בזה אחר זה נציגים בכירים ביותר של המדינה, הסתדרות העובדים והתאחדות התעשיינים ודיברו רבות על הצורך והחובה לסייע לפניציה על מנת להביא לשיקומו".

לעתירה צורפו סיכום מישיבת ממשלה מאוקטובר 2012 וכן כמה פניות של הנאמן לבית המשפט ובין היתר מאמצע 2013, אז טענה המדינה בתגובה כי "הקרן מצויה בשלבי הקמה מתקדמים". עניין העיכוב נידון גם בדו"חות מבקר המדינה. כעת הורה השופט סלים ג’ובראן למדינה להגיב לעתירה בתוך 60 יום.

מהאוצר נמסר בתגובה: "בחודשים האחרונים צוות בראשות מנכ"ל האוצר ובהשתתפות משרד הכלכלה, הסתדרות העובדים והתאחדות התעשיינים עובד על גיבוש עקרונות להפעלת הקרן, והיא תחל לפעול בתקופה הקרובה. בנוסף, חלק מהכספים שאותם מציינים העותרים נגבו לטובת עמידת הממשלה ביעדים הפיסקאליים ולא לטובת הקרן, והכל בהתאם להסכם בין הממשלה, התאחדות התעשיינים וההסתדרות מ־2009. שר האוצר רואה חשיבות בהקמת הקרן, ומנכ"ל משרדו הנחה לנקוט את כל הצעדים למימוש הקמתה בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות