אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המומחיות החדשה של השרים: התחמקות מסוגיות שבת צילום: אוהד צויגנברג

המומחיות החדשה של השרים: התחמקות מסוגיות שבת

שר הפנים לשעבר סער הוריש לממשלה את נושא פתיחת העסקים בתל אביב בשבת, ולאחר שסילבן שלום סירב לחתום בשל "ניגוד עניינים", כעת גם גילה גמליאל נמלטת מהסוגיה בשל עומס עבודה. השרים דרעי, כץ ורגב עסוקים בקרבות שבת משלהם

01.10.2015, 10:43 | רוני זינגר והדס גליקו

בעקבות סירובו של שר הפנים סילבן שלום לחתום על מתווה פתיחת העסקים בתל אביב בשבת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל לטפל בסוגיית פתיחת העסקים בשבת בתל אביב. אך ל"כלכליסט" נודע כי גמליאל תודיע לנתניהו אחרי החג כי אין בכוונתה לעסוק בנושא. גורמים במשרדה הביעו תמיהה על התנערותו של שלום, שהודיע לאחרונה שהוא מנוע מלעסוק בנושא לאור "ניגוד עניינים" — תרומה שקיבל בעבר מבעל עסק תל־אביבי. לדבריהם, סירובה נובע מעומס העבודה במשרדה.

שלום וגמליאל אינם הראשונים שמתנערים מהנושא. שר הפנים לשעבר גדעון סער הוריש את הסוגיה לממשלה הנוכחית כשהורה על סגירת בתי העסק בשבת בתל אביב. עיריית תל אביב הכינה מתווה חדש עם קריטריונים ברורים, אלא שבית המשפט קבע כי המתווה דרוש אישור וחתימה של שר הפנים. ואולם עד כה נמנעו שרי הפנים לעשות כן: סער פרש, גלעד ארדן לא עסק בזה, שלום חמק, והנושא התגלגל ללשכת נתניהו שביקש את תמיכתה של גמליאל. האמת היא שגמליאל ושלום לא רוצים לעסוק בנושא מחשש להיות מסומנים במרכז הליכוד כלא מספיק "מסורתיים". המועמד שאליו אמור היה העניין לעבור הוא שר הכלכלה אלא שעמדתו הקיצונית של דרעי בנושא ברורה.

קראו עוד בכלכליסט

אף שלא נראה כי "מלחמות השבת" יובילו לפיצוץ קואליציוני כפי שהתרחש בממשלת ברק בשנות התשעים, מרבית חברי הקואליציה מעדיפים להמשיך בשמירה על הסטטוס קוו. אלא שפעילותו של דרעי תאלץ אותם לנקוט עמדה או לגלגל את הנושא לבג"ץ.

 , צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, נמרוד גליקמן צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, נמרוד גליקמן  , צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, נמרוד גליקמן

 

דרעי מחזיק בחבית הנפץ

 

לאחרונה פעל דרעי בנושא בשני מקרים — הדוכן של מכון היצוא ביריד ההולנדי ועבודות הרכבת. בתחילת החודש הורה דרעי לסגור בחג את הדוכן הישראלי ביריד באמסטרדם, ודווח כי הנספחים המסחריים של משרד הכלכלה דאגו שלא לקבוע פגישות לחברות הישראליות בימי שבת וחג. הדבר עורר את זעמן של חברות ישראליות רבות.

בין דרעי לשר התחבורה ישראל כץ נרשמו שתי התנגשויות לאחרונה: באוגוסט התעורר ויכוח סביב עבודות פינוי הריסת גשר מעריב בתל אביב עבור עבודת הרכבת הקלה, שהתבצעו בשבת על אף דרישתו של דרעי לדחות אותן. בתגובה כתב דרעי לראש הממשלה מכתב בו הכריז כי אם הדבר יחזור "סיעת ש"ס לא תעבור על כך לסדר היום". בנוסף, לפני כמה ימים הורה דרעי להפסיק את העבודות על הקו המהיר לירושלים בסופי שבוע, ובכך דרש מכץ לחתום על היתר עבודה לפועלים ולהפוך לשר שמורה על חילול שבת.

שר הכלכלה אריה דרעי, צילום: דוברות הכנסת שר הכלכלה אריה דרעי | צילום: דוברות הכנסת שר הכלכלה אריה דרעי, צילום: דוברות הכנסת

 

"המשק זקוק לעבודה בשבת"

 

זירה נוספת למאבק השבת החלה בעקבות עתירתם של שחקני כדורגל באוגוסט שלא לחייבם לשחק בשבת. בית המשפט לעבודה קבע כי משחקים בשבת מנוגדים לחוק ושרת התרבות והספורט מירי רגב בירכה על כך ואמרה כי היא תואמת גם את השקפת עולמה. היועץ המשפטי לממשלה הודיע שלא ישנה את מדיניות אי־האכיפה בנושא, ואפשר את המשך קיום המשחקים בשבת. רגב הקימה ועדה למציאת פתרון, כך שמי שלא ירצה לשחק בשבת בשל אמונתו הדתית יוכל לעשות כן. לוועדה אין מועד סיום וטרם התקבלו החלטות בדיוניה.

גם האופוזיציה לא מרימה מאבק: בקרב אנשי המחנה הציוני ישנה תמיכה בסגירת עסקים בשבת מסיבות סוציאליות וגם יו״ר יש עתיד יאיר לפיד מהדק יחסים עם העיתונות החרדית.

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש (עמותה לחופש דת ושוויון) מסר: כי "מי שמסר את האחריות לעבודה בשבת בידי דרעי הבטיח מלחמות בלתי פוסקות עם אדם שלא מייצג את מרבית הבוחרים, ומטעה כשהוא אומר שלא מדובר בפיקוח נפש. משק לא יכול להתנהל בלי עבודה מסוימת בשבת, העלויות הכלכליות שייגררו מכך יפגעו בהכרח בציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
הדת יהודית אורתודוכסית גורמת ליוקר מחייה בלתי סביר
עלויות אי הפעלת תעשייה בשבת גורמת למזון לתיירות ולתחבורה לעלות מיליארדים על חשבון ציבור משלמי המסים וגם אלו שלא. כפיית הכשרות במרחב הציבורי וכמובן הכספים היחודיים במסווה של תקצוב "אוניברסלי" של חינוך שיכון דת וכד' אינה דמוקרטית ועולה מיליארדים ומהווה סכנה קיומית אמיתית. החופש מדת הוא אבן יסוד במהות החופש והחרות שהיא הבסיס לדמוקרטיה מערבית. חוק החזיר המונע גידול ומכירה של חזיר למאכל קיים במדינות אוייב כמו אירן וסעודיה. מה ההגיון להלחם באוייב הזה אם המדינה בעצמה אינה שונה מהם באופן מהותי. והערה אחרונה: המסורת של יהודי מרכז ומערב אירופה כולל האורתודוכסים אינה כוללת כפיית כשרות ואף לא לבישת בגד פולחני כדוגמת כיפה מחוץ לדלת אמות. המסורת הזו יצרה את המדינה והיא תבנית כור ההיתוך החברתי אליו יש לשאוף כדי לחבר בין מי שמעוניין להמשיך ולגור כאן.
חופש חרות  |  05.10.15
לכל התגובות