אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האחוזות של עשירי המושב נתקעו על המדף צילום: מאיר פרטוש באמצאות אילן ארד תעופה

האחוזות של עשירי המושב נתקעו על המדף

בזה אחר זה מעמידים עשירי ישראל את נכסיהם בבני ציון למכירה. ליאורה עופר, דורון עופר, שוקי חורש ושרי אריסון מציגים תג מחיר של עשרות מיליוני שקלים, אבל הקונים לא באים. מומחים לנכסי יוקרה מעריכים שדרושות שלוש עד ארבע שנים למציאת קונה מתאים

01.10.2015, 08:05 | דותן לוי

מה המשותף לליאורה עופר, עו"ד שוקי חורש , דורון עופר ושרי אריסון? כולם עשירים היא תשובה נכונה, אבל התשובה המדויקת היא שכולם מחזיקים באחוזות פאר במושב בני ציון שהועמדו לאחרונה למכירה. חורש הוא "המושבניק" היחיד שבחבורה. אריסון רכשה את הנחלה שלה בבני ציון בשנות התשעים תמורת סכום שכיום נראה מגוחך – 800 אלף דולר.

אחד מוותיקי המושב אמר ל"כלכליסט" כי מאז רכשה את הקרקע, אריסון התגוררה בה בסך הכל שנה, אך הבחירה שלה בבני ציון הביאה למושב לא מעט מעשירי ישראל בעקבותיה. ב־2003 כבר נודע שאריסון מבקשת על הבית כ־25 מיליון דולר, אך מאז הבית לא נמכר. גם כיום עומד על המדף ולא ברור אם אריסון תצליח למכור אותו במחיר המבוקש, שכן מעטים בישראל האנשים שיוכלו לשלם את הסכום הנדרש.

קראו עוד בכלכליסט

שוקי חורש מבקש עבור האחוזה שהקים על פני 12 דונם כ־30 מיליון שקל. האחוזה כוללת שני בתים. העיקרי כולל כ־550 מ"ר בנוי ובית נוסף מתפרס על 160 מ"ר. חורש כבר לא מתגורר במקום אלא בתו ובעלה, שניהם בשנות העשרים לחייהם, יחד עם בתם הקטנה.

שרי אריסון. הובילה את הטרנד שרי אריסון. הובילה את הטרנד שרי אריסון. הובילה את הטרנד

גם ליאורה עופר, בתו של יולי ואחותו של דורון, מוכרת את הבית בבני ציון. הקרקע נרכשה בשנות התשעים. עופר שילמה 350 אלף דולר על 15 דונם ובנתה עליהם בית שנחשב צנוע בהשוואה לשכניו, 350 מ"ר בנוי בלבד ללא בריכת שחייה. האחוזה של עופר נמצאת על המדף כבר יותר מחצי שנה ולפי הערכות היא דורשת עבורה כ־40 מיליון שקל.

גם האח דורון עופר המתגורר באחוזה הצמודה העמיד את הנכס שלו למכירה. לפי הערכות עופר דורש על האחוזה כ־14 מיליון דולר. גם דורון עופר רכש את הקרקע בסוף שנות התשעים. הוא שילם כמיליון דולר תמורת כ־15 דונם. על השטח הוא הקים בית בן 1,000 מ"ר. גם ילדיו של דורון גדלו וכעת הוא מבקש לעזוב את היישוב.

מליאורה עופר נמסר כי היא אינה מוכרת את הבית בבני ציון.

"אחרי עשור, הנדל"ן היוקרתי בקריסה"

 

שני בעלי משרדי תיווך שאליהם פנינו סרבו להתיחס ללקוח כזה או אחר אך הסכימו לספר על המגמה ביישוב. יואב הדרי מנדל"ן בני ציון טוען שמכירה של כמה אחוזות בודדות במושב היא רק צד אחד של שוק היוקרה ביישובים כפריים שגווע לאיטו. "הנדל"ן היוקרתי בקריסה. בבצרה, בבני ציון ובחרוצים היו במשך 10 שנים כ־15-20 עסקאות בשנה. אנחנו כבר באוקטובר ומאז תחילת השנה היו בסך הכל שתי עסקאות. אין מתעניינים ואין קונים". להדרי יש גם הסבר לחוסר הביקוש למשקים מצד מובילי המשק. "זה פאסה. היה טרנד שנעלם. גם בגלל קשיים שהערימו במינהל מקרקעי ישראל, אבל לא רק. האלפיון העליון כבר לא רוצה משק. הוא קונה ומשקיע בדירות בתל אביב. יש לי לקוח שבונה כ־1,000 מ"ר בתל אביב בבית עירוני (town house) וכמוהו רבים שבונים בנווה צדק או קונים במגדלים".

האחוזה של שרי אריסון בבני ציון. המחיר עוד לא פגש את השוק, צילום: מאיר פרטוש באמצאות אילן ארד תעופה האחוזה של שרי אריסון בבני ציון. המחיר עוד לא פגש את השוק | צילום: מאיר פרטוש באמצאות אילן ארד תעופה האחוזה של שרי אריסון בבני ציון. המחיר עוד לא פגש את השוק, צילום: מאיר פרטוש באמצאות אילן ארד תעופה

למאיר מנחם מבעלי נאות שירן יש הסבר אחר. לדבריו, הביקוש למשקים היה ממילא נמוך מאוד במשך שנים ולכן אין מדובר בשינוי מגמה. עם זאת, הוא מסביר שהמגמה של רכישת נחלות התחילה בלא מעט מושבים במרכז לפני כ־15 שנה כשהעשירים גילו את הפוטנציאל והתחילו לקנות. בכל המקרים היה מדובר ברכישת קרקע ובבנייה, ולכן הגיוני שהמחזור הראשון של מכירת אחוזות מגיע כעת. "הסטטיסטיקות אומרות שכמעט בכל מקום אנשים מחליפים בית בממוצע אחרי כ־7 שנים. הגיוני שתהיה תחלופה". מנחם מוסיף שרכישת נחלה קשורה בדרך כלל לילדים משום שאפשר לבנות עליה בריכת שחייה, אורוות סוסים ומגרשי טניס. "החדרים גדולים והסביבה כפרית. בחלק גדול מהנכסים הילדים גדלו ויצאו מהבית וההורים לא מרגישים צורך להמשיך ולהחזיק בהם".

מנחם מתרשם שעל חלק מהנכסים שמוצעים למכירה נדרשים מחירים הגבוהים ממחיר השוק, ולאור העובדה שבכל מושב נמכרת נחלה פעם בשנה־שנתיים, אין זו תופעה חריגה שנכס כזה יחכה 4-5 שנים לקונה המתאים.

הבית של ליאורה עופר בבני ציון הבית של ליאורה עופר בבני ציון הבית של ליאורה עופר בבני ציון

כאמור, רוב הרוכשים קנו את הקרקע במחיר שנחשב למציאה במונחים של היום, אם כי באותה עת היה מדובר בהרבה כסף. אך ספק אם יצליחו לקבל את המחיר שהם דורשים. לפי הערכות, בשל ההשקעה הרבה בנכסים, אם קיים רווח, הוא שולי. בין היתר לאור המיסוי הגבוה של מכירת נחלה חקלאית במהותה. היכולת למכור אחוזה במחיר של יותר מ־30 מיליון שקל מוטלת בספק, שכן מחירו של משק כיום ללא אחוזה בנויה עומד על כ־14 מיליון שקל. כך שגם לאחר השקעה של 10 מיליון שקל נוספים בבנייה לא מגיעים למחיר שדורשים רוב המוכרים.

לכך יש להוסיף פרמטרים כמו טעם ודרישות אישיות שברור שגם הם מקשים על המכירה. עם זאת, לדעת מנחם יש לא מעט סיבות לרכוש אחוזה מוכנה. "בנחלה בלי בית סביר שתגיע לאותו מחיר, אבל סגירת העסקה והבנייה יארכו 3-4 שנים, וזה שיקול משמעותי כשהרעיון הוא לגדל במושב ילדים". דבר חשוב נוסף לדבריו הוא המיקום. "מספר הנחלות שעומדות למכירה במושבים מצומצם והמיקום הוא גורם מכריע. ואם הראשונים שקנו תפסו את המקומות הכי טובים, גם מי שיש לו כסף לא בהכרח ימצא חלקה במיקום כזה כיום, וזה שיקול משמעותי", הוא אומר.

ליאורה עופר, צילום: אוראל כהן ליאורה עופר | צילום: אוראל כהן ליאורה עופר, צילום: אוראל כהן

  

אחד מוותיקי בני ציון מספר שגם אם צמרת ההון הישראלית כבר לא עומדת בתור, עדיין יש תנועה של קונים אלא שהפעם מדובר בעיקר בהייטקיסטים שהתעשרו. "יש מתווכים שמגיעים עם קליינטים בעיקר עם צעירים מההייטק. זה כבר לא שרי אריסון. בשנה האחרונה נמכרו במושב אחד שתי נחלות. אחת לעשיר בלגי והשנייה למשפחה של הייטקיסטים". לפי הוותיק, "יש נחלות שהמיקום שלהן הוא סיוט. יש אחת שלא מצליחים למכור אפילו ב־10 מיליון שקל, למרות שבאותו רחוב מתגוררים שועי הארץ".

גם וילות לשכירות עומדות ריקות

 

האם הירידה בהיקף העסקאות ובאופי האנשים שמגיעים ייחודית לבני ציון? כמו תמיד, תלוי את מי שואלים. לדברי הדרי ניתן לראות בתים ריקים למכירה בכפר שמריהו, הרצליה פיתוח וישובים יוקרתיים נוספים ובחלק מהמושבים גם יש ירידות מחירים. בתקופה שהמחירים היו בשיאם עשירים רכשו נחלות גם במושבים נוספים, בעיקר בשרון. "במשמרת ובחירות קנו ב־9-10 מיליון שקל ועכשיו אפשר לקנות שם ב־6 מיליון שקל. אחרי שנים של עליות מבינים שהמחירים מנופחים, גם בהשכרה. בכפר שמריהו ובהרצליה פיתוח יש עשרות וילות להשכרה ואף אחד לא לוקח. בבני ציון יש כרגע שלוש וילות שביקשו עליהן 12 אלף שקל לחודש ואני מעריך שיושכרו סביב 9,000 שקל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

66 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

66.
ל-55 -כחלון מעדיף להגדיל הכנסות קופת המדינה מתחום הנדל"ן במסווה של צדיק העם !!
למה אין בארץ נתונים סטטיסטיים על כמות הדירות אשר רשומות כיום והיו רשומות בעבר על-שם תושבי חוץ ?????????? היום ניתן ומומלץ לסקור את כמות הדירות המוחזקות בידי תושבי חוץ, ולמצוא דרכים לתמרץ אותם, לרבות באמצעות מיסוי, למכור את הדירות הללו, או לפחות להשכיר אותן לתקופות ארוכות. שר האוצר, משה כחלון, חרט על דגלו לטפל במשבר, תחת ההצהרה ל"הקלה ולהורדת המחירים של דירות בישראל" ???? המשבר נובע מסיבות כלכליות, בעיקר כאלה הנוגעות להקצאת קרקעות, ביורוקרטיה ועוד ועוד.. איפה יוזמות חקיקה נרחבות אשר נועדו למצוא פתרון למצוקת הדיור ולפתור את המשבר הנמשך נמצאות כעת בעיצומן ??? להלן הנקודות החשובות המוצעות לדיון שכחלון פוחד לדון בהם מאחר והאוצר וכחלון מעדיפים גביית מיסים במיליארדי שח מנדל"לן לקופת המדינה ולקומם עליהום רק על בעלי הדירות אזרחי ישראל ? ביזיון !! א. תושבי חוץ יורשו לרכוש יותר מדירה אחת, בתנאי שאחת מהן תשמש לצורכי מגורים (גם זמניים בביקורים בישראל). ב. להטיל מגבלת רכישה של מקסימום 3 דירות מגורים, כאשר אחת מהן מיועדת לשימוש עצמי. ג. לקבוע שתושבי חוץ לא יורשו לממן במשכנתא של בנק בישראל דירות להשקעה מעבר לדירה אחת. תושבי חוץ ומעלימי מס כדוגמת קוביח מימון המחזיק מאות אלפי דונמים של קרקעות לבניה ונכסים כאן תוך קבלת מימון /סוג של מיליוני שח משכנתא של בנק בישראל באמצעות אנשי קש למינהם...!! ד. לקבוע תוכנית לעידוד מכירת דירות שנרכשו להשקעה, במס מופחת, בתנאי שהמכירה תיעשה עד סוף שנת 2017; וייקבע מס גבוה יותר על דירה שתימכר מתחילת שנת 2018.
הגלדיאטור  |  06.10.15
65.
ואיפה הרובין הוד הסופרטנקר כחלון לעזור לנו זוגות צעירים כאן ?? ניכנס לבונקר ???
ערך השומה במכרזי "מחיר למשתכן" בקרקעות המדינה יוצמד למחירים ב-15.6.15, יוקפא וישמש להערכת שווי הקרקע גם ב-2017. כך אמר עדיאל שמרון ממלא מקום מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל כפי שקראנו כאן. במחיר למשתכן המדינה מעניקה הנחה של כ-120 שקלים על מחיר חכירת הקרקע, והקבלנים מתחרים על הצעת המחיר הזולה ביותר למ"ר דירה. הקבלן הזוכה הוא זה שמתחייב למכור את הדירה הזולה ביותר. שומת השמאי הממשלתי משמשת בסיס למחיר הקרקע וממנה נגזרת ההנחה. מחיר למשתכן היה צריך להיות זוללללללללללל ב- 60% לפחות ממחיר הדירה בשוק החופשי !!! מדוע מחירי הקרקעות לא הוצמדו למחירי 2008-2010 ????????????? למה לא קיבעו מחירי קרקעות כשהתחילו עליות שלא קשורות למציאות ?????? מחיר דירה= 75% מערך הקרקע !!!!!!! דירה במחיר זול = קרקע לבניה במחיר זול תחילה !!!!! מדינת עושק - מדינת פוליטיקאים שרלטנים ומושחתים - מדינה שמתנהלת עם נבחרי ציבור סוג Z שמזמן הפסיקו לגלות אכפתיות וחמלה כלפי הציבור כאן. מדינה של 120 נבחרי ציבור שכל דאגתם זה הפופוליסטיות הפוליטית לשמור על הכיסא , על הפנסיה השמנה , לעשות קופון בקדנציה ולהסתלק - "אחרי המבול" זה כבר הנורמה בישראל.. מדינה שבה אנחנו הצעירים טובים ושווים לנבחרי הציבור רק במלחמות ואובדן חיים. כחלון ובמשרד הבינוי משוכנעים באי הצלחת התוכנית מודל "דירה במחיר למשתכן " , הם נערכים לכישלונה... אז מדוע מפרסמים הבטחות והצהרות שהכישלון שבהם כבר ידוע וצפוי ומפזרים ספינים על העדר עובדי בניה ?? עד מתי יאכילו אותנו כאן בבלוני הבטחות והצהרות ? כחלון שועל וותיק בפוליטיקה קיבל ארגז כלים ואת כל מבוקשו בטרם ניכנס לממשלה וגם אחר כך כך- כך שאין שאין לכחלון כל זכות לטעון שמישהו מכשיל אותו.... כחלון הצליח לעשות כאן נזק בלתי הפיך במחיר הדירות תוך תשעים יום . 100 ימים =100 הצהרות והבטחות =אפססססס עשייה ותוצאות !! סיעת כולנו וכחלון בראשה בבחירות הבאות תימחק . במדינה שבה מחזיקים קרקעות המדינה ומשווקים אותם ביוקר ובספסרות אבדה התקווה מזמן שמחירי הדירות יוזלו כאן ודירה למשתכן זה דירה לפראייר המז***I במחיר עושק סטייל כחלון . כחלון מתכונן לבחירות ומתכוון להעשיר מאכרים שיתרמו למסע הבחירות שלו ... מחירי הדירות עלו ב־2.7% בין הרבעון הראשון (ינואר־מרץ) לרבעון השני (אפריל־יוני) של שנת 2015. הנתונים מלמדים שהחל מתחילת 2015 מחירי הדיור נמצאים במגמת עלייה בזעות אפקט הדפקט כחלון. זו הממשלה שהושבעה בדיוק באותו רבעון וחרטה על דגלה לפתור את מצוקת הדיור ? זה שר האוצר שהצהיר הבטחות והצהרות גדוולות ולבסוף נתגלה כרמאי ושרלטן-תרתי משמע. כל מי שממתין ומאמין לסיפורי המעשיות והבטחות של כחלון ולא רוכש דירה משלם וישלם כ- 2% יקרר יותר על מחיר דירה.
הצעיר בעל 00 תקווה כאן  |  06.10.15
64.
ל-11- כמה פלצנות יש עלייך ! ישראל בין 8 המדינות היקרות בעולם במחירי הנדל"ן!
וכמה אחוזות יש לך בארה"ב ??? למה אתה לא כאן ??? בגלל שכחלון עבד עלייך ותידלק את מחיר הדירות סופית אה ?? אהה...בארה"ב קונים דירה עם משכנתא של 100$ לחודש ...בישראל מתן המשכנתאות קשיחות יותר ובגלל זה אתה לארה"ב לקנות אחוזה בסוף העולם ימינה בארה"ב במחיר נעליים אה ? כמה עולה אחוזה במנהטן ??? ספר לנו !! זוהי ההשוואה בין נדל"ן לנדל"ן -המיקום של הנדל"ן - יש מבין ?? בקיצוררררר טימטום ופלצנות לצד קינאה היא מחלה נוראית ..חסרת מרפא אה ?? החלמה מהירה.
אבי , ניו יורק  |  04.10.15
לכל התגובות