אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה - בהיקף של 500 מיליון שקל צילום: יובל חן

תוכנית לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה - בהיקף של 500 מיליון שקל

בין השאר, יינתן סיוע לבתי ספר שבהם שיעור גבוה של יוצאי אתיופיה; צעדים נוספים יינקטו בתחומי הבריאות והרווחה

30.09.2015, 23:41 | רוני זינגר

חצי מיליארד שקל יוקצו לתוכנית רחבת היקף לקידום שילובם של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי, כך הודיע היום משרד ראש הממשלה. תקציב התוכנית ייפרש על ארבע שנים. ועדת השרים לקידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי, בראשה עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו, גיבשה באחרונה תוכנית כוללת בתחומי הבריאות, הרווחה והשירותים החברתיים והחינוך.

קראו עוד בכלכליסט

בתחום החינוך יינתן דגש על סגירת התוכניות המבדלות והפיכתן של תוכניות אחרות לתכניות משולבות לכל התלמידים הזקוקים לתגבור - יוצאי אתיופיה ושאינם. לצד זאת, בתי ספר בהם שיעור גבוה של יוצאי אתיופיה יועצמו ויחוזקו באמצעות תקציבים וכלי תגבור ייעודיים עד להפיכתם לבתי ספר מובילים ומצטיינים. בנוסף תוקם קרן ייעודית לתמיכה ולעידוד תלמידים להשתתף בתוכניות חברתיות – חוגים, תנועות נוער, מכינות קדם צבאיות ומכינות אופק. משרד החינוך התחייב עוד להשקיע מאמצים בפיתוח צוותי ההוראה - הכפלת מספר המורים יוצאי אתיופיה במערכת החינוך והכשרות אינטנסיביות לרגישות ומיומנות רב-תרבותית בקרב המורים והמנהלים. בספרי הלימוד ובתכני בית הספר תהיה התייחסות למורשתה המפוארת של יהדות אתיופיה והעלייה ארצה, כחלק בלתי נפרד מן הזהות הישראלית.

לשם מימוש פעילויות משרד החינוך הוקצו ממקורות ממשלתיים 200 מיליון שקל ל-4 שנים.

בתחום הבריאות המשרד סוכם על הנגשה טובה יותר, בעיקר לשונית, בין הרופאים למטופלים. יורחב גם שירות מוקד התרגום ופניות הציבור, ויוכפל מספר המגשרים הפועלים במערכת הבריאות תוך הסדרת תפקידם ומעמדם. נקבעה נורמה מחייבת לטיפול בתלונות של מטופלים על מערכת הבריאות והמשרד מצהיר שיגלה אפס סובלנות לגילויי גזענות. המשרד ישקיע מאמצים ממוקדים כדי להגדיל את שיעור יוצאי אתיופיה במקצועות איכותיים במערכת הבריאות ולהסיר חסמים, ככל שישנם, העומדים בפניהם כיום. כמו כן המשרד יפעל לצמצום התחלואה בסכרת שהופכת שכיחה יותר ויותר. תקציב משרד הבריאות לצורך התוכנית עומד על כ-20 מיליון שקל בפריסה ל-4 שנים.

בתחום הרווחה נקבע כי המשרד יוביל טיפול ממוקד בקבוצות האוכלוסייה: צעירים בסיכון ונוער מנותק, צעירים השוהים במוסדות חסות הנוער לפי צו שופט, משפחות בסיכון גבוה וחסמים שפתיים וקשישים. לתכנית משרד הרווחה הוקצו 80 מיליון שקל למשך 4 שנות התוכנית.

ראש הממשלה נתניהו אמר היום כי "התוכניות שנביא לאישור ועדת השרים מבטאות את רצינות הכוונות של ממשלת ישראל לפעול לשינוי עמוק במציאות היומיומית ובהרגשה של יוצאי אתיופיה בישראל בכל תחומי החיים. תחילה נאשר את תכניות משרדי החינוך, הרווחה והשירותים החברתיים ומשרד הבריאות שהוכנו תוך שיתוף ושמיעת יוצאי אתיופיה. בישיבות הקרובות יובאו לאישור תכניות של משרדים אחרים בהשקעה כוללת של כחצי מיליארד שקלים בארבע השנים הקרובות. משרד ראש הממשלה ילווה את המשרדים בטיפול הממשלתי בכלל הנושאים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות