אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחסור בתוצרת טרייה מתרחב למקרר החלב צילום: גיל נחושתן

המחסור בתוצרת טרייה מתרחב למקרר החלב

מיעוט ימי העבודה בתקופת החגים שכבר הוביל בשבוע שעבר למחסור במוצרי עוף ובשר מתגלגל כעת גם למדפי הגבינות והחלב; לצד זה מחיר הירקות ובראשם העגבנייה מוסיף לעלות

01.10.2015, 16:41 | נורית קדוש

ככל שחולף הזמן מעמיק ומתרחב המחסור בתוצרת טרייה בשוק המזון. מיעוט ימי העבודה בתקופת החגים, הוביל למחסור בשקיות חלב ובגבינת קוטג' מתוצרת תנובה, השולטת בשוק החלב ובקטגוריות מוצרים אלו בפרט. במחלבות מעריכים כי בימים שלאחר שמחת תורה, כשהעובדים ישובו למתכונת עבודה מלאה, יושלמו כל המוצרים החסרים.

קראו עוד בכלכליסט

המחסור הניכר במקררי החלב, מתקיים לצד המשך התייקרות הירקות ובראשם העגבניה שמחירה בשוק הסיטונאי זינק הבוקר לשיא של 13 שקלים לק"ג. כתוצאה מכך, נמכרות העגבניות לצרכן במחיר של עד 20 שקל לק"ג. המלפפון שמחירו צנח בתחילת השבוע ל-3.7 שקל לק"ג חזר לעלות והגיע הבוקר ל-4.2 שקל לק"ג בשוק הסיטונאי. למחירים אלו יש להוסיף את המרווח הקמעונאי, המעלה את המחיר לצרכן.

המחסור החמור בעופות טריים מאז ערב יום כיפור, התמתן מעט ביומיים החולפים, אולם כיוון שאין ימי שחיטה נוספים עד אחרי שמחת תורה, צפוי שוב מחסור בימים הקרובים ובעיקר ערב החג. מחירי העופות הטריים שעלו בעקבות המחסור צפויים לרדת אחרי החגים לצד חזרה לאספקת כמויות מלאות לחנויות.

מקרר הבשר הריק בסניף של רמי לוי לפני מספר ימים, צילום: twitter-Ishay shnerb מקרר הבשר הריק בסניף של רמי לוי לפני מספר ימים | צילום: twitter-Ishay shnerb מקרר הבשר הריק בסניף של רמי לוי לפני מספר ימים, צילום: twitter-Ishay shnerb

הערכות הן כי מחירי הירקות, למעט העגבניות, יתמתנו כבר בשבוע הבא, הן בשל הירידה הצפויה בטמפרטורות והן בשל ירידה בביקושים אחרי החגים. ביחס לעגבניה, הערכות הן כי רק בעוד מספר שבועות תחזור תוצרת איכותית לחנויות ועימה מחירים נמוכים יותר. בשלב זה לא צפוי יבוא עגבניות מחו"ל, נוכח סירוב השירותים להגנת הצומח לאפשר ליבואנים להביא לישראל עגבניות עם העוקץ (הגבעול), המעניק לעגבניות חיי מדף ארוכים יותר.

לאור המחסור החמור בבשר, עוף ומוצרים נוספים אמר יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל כי הוא רואה את העניין בחומרה רבה. "לפני חודשיים ימים התרענו והזהרנו בדיון בוועדת הכלכלה, מפני עליית מחירים ומחסור סביב תקופת החגים. לצערי החשש התממש, והגורמים האחראיים לא השכילו לפעול כדי למנוע את המצב החמור אליו נקלענו. או י שמי שאומר שחלק מהגורמים התעלמו בכוונה כדי לייצר מחסור. מיד עם פתיחת מושב החורף אכנס את ועדת הכלכלה לתחקיר מקיף באשר למחסור החמור. אפעל בכל הכלים שעומדים לרשותי, כולל שימוע, כדי לרדת לחקר האמת ולהצביע על האחראיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
קריסת החקלאות
לכל המגיבים תמשיכו לכתוב מה שבא לכם.בדבר החשוב אף אחד לא נוגע עד שתקום ועדת חקירה על קריסת החקלאות.למי שלא יודע בכל מושב מעפולה עד בית קמה נשארו בממוצע 4 חקלאים הגיל הממוצע של החקלאים עומד על 64 אין דור המשך לחקלאים הבנים שלנו לא רוצים להתקרב לענף.אנחנו כחקלאים לא ביקשנו אגורה מהמדינה לא רוצים כלום רק שיתנו לנו לעבוד בשקט. אבל מה עושה מדינתנו מטילה מיסים מטורפים על העסקת עובדים. היום עלו ת העסקת עובד תאלנדי עולה 8000 שח. חשבונות המים קפצו במאות אחוזים לרמה שלא כדאי לגדל . התוצאה רואים כבר עכשיו ..אם עד לפני כ 7 שנים ממוצע מחיר הירקות והפירות היה מתחת ל 7 שח היום מעל 10 שח.אומרים נעשה יבוא אז בבקשה למה אף אחד לא מייבא. מה חשבתם מחלקים בחינם באירופה.אז בבקשה בואו נעשה חשבון ביחד 1 קג עגבניה לקנות מהתורכים עולה 2 יורו עלות הובלה 1שח .כבר הגענו ל10 שח איפה רווח יבואן .איפה רווח רשתות בקיצור הגענו ל 15 שח.לצערי על כל כתבה בנושא חקלאות רואים את השינאה של הציבור כלפי החקלאים. מתוך 20 מגיבים 18 יורקים ארס על החקלאים . אני מציע לכולם לגשת למחלקות הירקות בסופרים ולצלם את המחירים כי בעוד 5 שנים תתגעגעו למחירים האלה..אנשיים עודלא קלטו שבערבה בכל מושב נסגרו 10 משקים השאר מסובחים בחובות מטורפים.למי שלא יודע אז קצת נתונים על עלות גידולים.ירקות בשטח פתוח 8000 שח לדונם בחממות בין 20 ל 30 אלף לדונם .בפירות ממוצע 8000 שח לדונם. אני מקווה שמקבלי ההחלטות במדינה יקראו את מה שכתבתי שבת שלום..
יורם , מושב במרכז  |  03.10.15
3.
ל 2, עדין מדובר בכישלון. מדינה מתוקנת לא יכולה להגיע למצב כזה
האם יעלה על הדעת שנתב"ג לא יענה על הביקושים לטיסות בגלל מיעוט ימי עבודה ? האם יעלה על הדעת שצהל לא יענה על המשימות כי החיילים בהרבה חופשות ? לא יכול להיות שיהיה מחסור במזון. זו לא השנה הראשונה שיש בה חגים. נכון , כנראה שלא נשאר רעבים. אבל ממדינה שחברה ב OECD בשנת 2015 אפשר וצריך לצפות ליותר.
in  |  02.10.15
2.
1-אתה טפש. הבעיה לא בחוסר תוצרת,אלא שלא מספיקים להוביל הכל לחנויות
קרא שוב את הכתבה ולאט. בגלל מיעוט ימי עבודה בתקופת החגים, וקניות מרובות, הספקים לא מספיקים להכין ולהוביל מספיק סחורה אל הסופרמרקטים. זה הכל. לגבי עגבניות - כל שנה בתקופה הזו יש פחות עגבניות. עגבניה לא צומחת כל השנה. בחורף יש עגבניות רק מחממה. אז אל תהיה טפש ותקפוץ כמו חמור, רק כי שמעת פוליטיקאים ממפלגת העבודה שצועקים בעניין. הפוליטיקאים משתמשים בטפשים כמוך שניתן למכור להם תעמולת שקר.
קרא שוב את הכתבה  |  01.10.15