אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק העולמי חתך את תחזית הצמיחה של הכלכלות המתפתחות במזרח אסיה צילום: איי פי

הבנק העולמי חתך את תחזית הצמיחה של הכלכלות המתפתחות במזרח אסיה

מעריך כי 14 הכלכלות המובילות באזור יצמחו השנה ב-6.5% ולא ב-6.7% כפי שחזה באפריל, בשל ההאטה בסין וירידת מחירי הסחורות

05.10.2015, 08:54 | שירות כלכליסט

הבנק העולמי הוריד את תחזית הצמיחה של הכלכלות המתפתחות באזור מזרח אסיה והפסיפיק, על רקע ההאטה בסין, ירידת מחירי הסחורות והאפשרות להידוק נוסף של תנאי המימון. האזור, שבשנה שעברה צמח ב-6.8%, מורכב מ-14 מדינות בהן סין, אינדונזיה, מלזיה, הפיליפינים, וייטנאם ותאילנד.

קראו עוד בכלכליסט

על פי התחזית המעודכנת, האזור שנחשב בעבר לנקודת אור בכלכלה העולמית, יצמח השנה ב-6.5%, זאת לעומת צמיחה של 6.7% בתחזית שפורסמה באפריל. הבנק העולמי תיקן כלפי מטה גם את התחזית ל-2016 ו-2017, כך שכעת היא עומדת על 6.4% ו-6.3%, בהתאמה מ-6.7% ו-6.6% באפריל.

"צפויה האטה מסוימת בצמיחה באזור זה", נכתב בדו"ח שפרסם הבנק העולמי. "הכלכלה הסינית תעבור למסלול צמיחה מאוזן ויציב יותר. בשאר האזור, תנאי הצמיחה יהיו תלויים בחשיפה של המדינות לעלייה בביקוש במדינות עם הכנסה גבוהה, שתוביל להידוק הדרגתי של תנאי המימון".

ג ג'קרטה, אינדונזיה | צילום: shutterstock ג

בבנק העולמי מעריכים כי סין תתרחב השנה ב-7%, בהתאם ליעד  שהציבה הממשלה, אך חוזה שהצמיחה תאט בשנתיים הבאות כשבשנה הבאה תואט הצמיחה ל-6.7%. גם במקרה זה מדובר בהורדת התחזית לעומת אפריל, אז העריכו כי הכלכלה השנייה בעולם תתרחב השנה ב-7.1% ובשנה הבאה ב-7%.

"לסין יש מספיק בולמי זעזועים וכלים כדי להתמודד עם הסיכון של האטה מתמשכת יותר, כולל רמות נמוכות יחסית של חובות ציבוריים, רגולציה המגבילה חסכונות מחוץ למערכת הבנקאית והתפקיד הדומיננטי של הממשלה במערכת הפיננסית", נכתב בדו"ח

עדיין מנוע צמיחה משמעותי

הבנק העולמי אמנם הוריד את תחזית הצמיחה של האזור ל-6.5% השנה מתחזית מוקדמת של 6.8%, אך אזור דרום אסיה והפסיפיק נותר אחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה העולמית, ומייצג קרוב ל-40% מהצמיחה העולמית הכלכלית.

 

העלאת הריבית בארה"ב תהווה גם כן סיכון לאזור, שכן בבנק מזהירים כי מהלך מסוג זה ישפיע על העלות ועל הזמינות של מימון חיצוני לאזור. "יש סיכון שהעלאת הריבית בארה"ב תגרום לתגובות פתאומיות בשוק, שיגרמו לפיחות חד במטבעות, לעלייה חדה במרווחי האג"ח, לצניחה בתזרימי ההון ולצמצום בנזילות", מציינים בדו"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות