אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירוק כהה בנעילה בניו יורק; מניית טוויטר זינקה ב-7%

ירוק כהה בנעילה בניו יורק; מניית טוויטר זינקה ב-7%

דאו ג'ונס זינק ב-1.9%, נאסד"ק - ב-1.6%; בכיר בפד: "לא פוסל העלאת ריבית השנה - למרות דו"ח התעסוקה החלש"; הרשת החברתית מינתה את ג'ק דורסי למנכ"ל קבוע; באירופה: שמועות על מכירת החטיבה החקלאית של גלנקור הקפיצו את המניה ב-21% בלונדון

05.10.2015, 23:06 | שי סלינס

דיווח שוטף מהמסחר באסיה, אירופה וניו יורק: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ניקיי האנג סנג שנגחאי דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

23:00 - נעילה ירוקה

המדדים בבורסות בניו יורק ננעלו בעליות חדות; נאסד"ק זינק ב-1.6%, דאו ג'ונס ניתר ב-1.9%, ו-S&P קפץ ב-1.8% - וסגר בזאת חמישה ימים רצופים של עליות, הרצף הארוך ביותר מאז דצמבר.

22:00 - הנפט זינק

מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI עלה ב-1.6% ל-46.3 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר בשבועיים האחרונים.

מחיר הזהב עלה ב-0.1% לרמה של 1,137 דולר לאונקיה.

ענקית האנרגיה BP תשלם 20.1 מיליארד דולר כדי ליישב תביעות שהגישו הממשל הפדרלי וחמש מדינות בארה"ב בעקבות דליפת הנפט במפרץ מקסיקו ב-2010. לפי משרד המשפטים האמריקאי, מדובר בהסכם הפיצויים הגדול ביותר עם יישות אחת בהיסטוריה של ארה"ב.

 

21:00 - סיווה מזנקת

מבין הישראליות, מניית סיווה בולטת בזינוק של של 15% לאחר שהעלתה את התחזיות לרבעון השלישי מרווח למניה של 16-15 מיליון דולר ל-16.2 מיליון דולר.

בשוק המט"ח העולמי, הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם על רקע הערכות כי מועד העלאת הריבית של ארה"ב מתרחק. מול הין היפני עולה הדולר בשיעור של 0.5% וחוצה מעלה את הרמה של 120 ין לדולר. במסחר מול היורו מתחזק המטבע האמריקאי בשיעור של 0.3%. 

לעומת זאת, מול המטבעות של השווקים המתעוררים נחלש הדולר. הראנד הדרום אפריקאי מתחזק ב-0.8% מול הדולר, הרופי ההודי קופץ ב-1.4% והריאל הברזילאי מוסיף 0.5% לערכו מול המטבע האמריקאי.

 

 19:10- הריבית תעלה?

 

"דו"ח התעסוקה לחודש ספטמבר היה חלש, אבל הוא כשלעצמו אינו פוסל את האפשרות של העלאת ריבית ב-2015" - כך אומר אריק רוזנגרן, נשיא הפדרל ריזרב בבוסטון. לדבריו, "צריך לבחון האם מדובר בדו"ח חריג - או שהוא מלמד על מגמה. אם מדובר בנתון חריג, והנתונים הבאים יהיו מספקים - ניתן יהיה להעלות את הריבית עד סוף השנה". רוזנגרין, שאינו בעל זכות הצבעה בוועידת השוק הפתוח של הפד, הדגיש כי שיעור האבטלה נותר על 5.1% בספטמבר - השיעור שהפדרל ריזרב צופה לסוף השנה הנוכחית. הבנק המרכזי הותיר על כנה את הריבית האפסית בספטמבר - אך 13 מ-17 הבכירים בו אותתו כי הם מצפים להעלאתה באוקטובר או דצמבר.

ובאותו עניין: בן ברננקי, היו"ר הקודם של הפדרל ריזרב, אמר כי אינו בטוח שכלכלת ארה"ב תוכל לעמוד בארבע העלאות ריבית של 0.25%. לדבריו, "שיעורי ריבית גבוהים יותר עלולים להרוג את היצוא מארה"ב, על רקע הדולר החזק". הוא הוסיף כי הטיעון שלפיו על הפד להעלות את הריבית כדי שתהיה לו אפשרות להוריד אותה במידת הצורך - אינו הגיוני.

19:00 - נעילה ירוקה באירופה

בורסות אירופה ננעלו בעליות חדות: המדדים קאק ודאקס זינקו ב-2.7%, קאק ניתר ב-3.5%.

17:30 - רוח גבית למדדים

מתחזקות העליות בוול סטריט - דאו ג'ונס ונאסד"ק עולים כבר ב-1.2%. הנפט מטפס ב-2%.

לאחר שנים של מו"מ, הצליחו היום שרי המסחר של 12 מדינות השוכנות לחופי האוקיינוס השקט להגיע להסכם סחר חופשי (TPP). ההסכם אמור להסיר מגבלות על יצוא ויבוא סחורות רבות - מאורז ועד מכוניות; הוא טעון עדיין את אישור הפרלמנטים של המדינות, בהן הקונגרס האמריקאי שהמחוקקים בו העלו ספקות לגביו.

16:30 - פתיחה ירוקה בניו יורק

המדדים המובילים בוול סטריט רושמים עליות של כ-1% עם פתיחת המסחר. טוויטר עולה ב-2.4% 

 

15:45 - ג'ק דורסי מונה למנכ"ל טוויטר

 

דירקטוריון טוויטר החליט למנות את מייסד הרשת החברתית והמנכ"ל הזמני, ג'ק דורסי, לתפקיד המנכ"ל הקבוע - כך הודיעה היום החברה. במקביל צפוי דורסי להמשיך ולכהן כמנכ"ל שירות התשלומים שהקים אחרי שפרש מטוויטר, סקוור. דורסי מכהן כמנכ"ל זמני של טוויטר מזה כשלושה חודשים, מאז פרישתו של המנכ"ל הקודם דיק קוסטלו. דורסי היה המועמד המועדף לתפקיד המנכ"ל הקבוע. ואולם, מקורות בשוק העריכו שהסיכוי למינוי זה נמוך שכן הוא לא גילה נכונות לעזוב את סקוור, שנערכת בימים אלו הנפקה.

14:20 - צפי לעליות בניו יורק ביום ללא נתוני מאקרו

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק עולים בשיעור של עד 0.5% עד רקע דבריו של בכיר בפד כי הריבית עשויה לעלות עוד השנה.

מניית אמריקן אפרל יורדת ב-6% בטרום המסחר לאחר שרשת האופנה האמריקאית הגישה בקשה להגנה מפני נושים (צ'פטר 11), לטובת ארגון מחדש ופריסת חובות עם מרבית המלווים המבוטחים שלה. החברה הודיעה כי תמשיך להפעיל את 130 החנויות שלה ברחבי ארה"ב לאורך תהליך פשיטת הרגל.

13:20 - מתחזקות העליות באירופה

הבורסה בפריז מתחזקת ב-3.2% ומובילה את העליות; שמועות על מכירת החטיבה החקלאית של גלנקור מקפיצות את המניה, יצרנית הדשנים הגרמנית k+s מאבדת גובה לאחר שפוטאש הקנדית הודיעה כי היא מוותרת על רכישתה; באסיה ננעל המסחר בעליות

12:30 - העליות במניית גלנקור התמתנו

נמניה עולה כעת במסחר בלונדון בשיעור של 7%. מניית k+s נחלשת ב-19%.

11:20 - אחרי זינוק של 71% בהונג קונג, גלנקור מזנקת בלונדון

 

שבוע המסחר באירופה נפתח בעליות, כאשר מניית גלנקור מוסיפה 20% בבורסת לונדון ומניית k+s הגרמנית מאבדת 24% בפרנקפורט. 

מכרה נחושת של גלנקור, צילום: יוטיוב מכרה נחושת של גלנקור | צילום: יוטיוב מכרה נחושת של גלנקור, צילום: יוטיוב

10:00 - פוטאש מושכת את הצעת הרכש ל-K+S

ענקית הדשנים הקנדית פוטאש (Potash Corporation) הודיעה אמש, כי היא מושכת את הצעת הרכש שלה ליצרנית הדשנים הגרמנית K+S AG - הצעה בסכום של כ- 8.7 מיליארד דולר, אחד מהסכומים הגבוהים ביותר בתעשיית הכרייה בשנים האחרונות. החברה הקנדית פרסמה הודעה רשמית באתר שלה על כך אתמול ומנכ"ל החברה גו'ן טילק (Jochen Tilk) אמר, כי "הצעת הרכש שלנו הייתה מבוססת על שיתוף פעולה ועם גישה לבדיקת נאותות מקובלת".

מוקדם יותר הבוקר, הבורסות באסיה החלו את השבוע ברגל ימין, לאחר שביום שישי דו"ח תעסוקה מאכזב בארה"ב הוריד את הציפיות כי הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב יעלה בקרוב את הריבית.

קראו עוד בכלכליסט

"המסקנה מהדו"ח האמריקאי היא שההאטה בסין מתפשטת מעבר לאוקיינוס", הגיב אוון לוקאס מ-IG מרקט. "לכן מתגברת ההערכה כי הבנק המרכזי בסין או הממשלה ישנו השנה את המדיניות המוניטרית". בסין השווקים סגורים עד יום רביעי לרגל חג.

המניה של גלנקור זינקה בבורסה בהונג קונג בשיעור חד, על רקע הדיווחים כי ענקית הסחורות מנהלת מגעים עם רוכשים פוטנציאליים של חטיבת החקלאות שלה. המניות זינקו ב-71% לרמה הגבוהה ביותר שלהן מאז ה-31 באוגוסט. ביום שישי התחזקה המניה בלונדון ב-4.4%, ומחקה את ההפסדים מתחילת השבוע.

על פי מקורבים לנושא, קרן ההשקעות של סינגפור, בית המסחר היפני מיטסואי (Mitsui) וקרן הפנסיה של קנדה הן בין המעוניינות ברכישת אחזקת מיעוט בחטיבה. בטלגרף הבריטי מדווחים עוד כי גלנקור גם מוכנה לקבל הצעות רכש עבור החברה כולה, אף שבהנהלה לא מאמינים שימצאו קונים שיסכימו לשלם שווי הוגן בשוק הנוכחי.

בורסת טוקיו, צילום: בלומברג בורסת טוקיו | צילום: בלומברג בורסת טוקיו, צילום: בלומברג

מדד ניקיי היפני עלה ב-1.5% לרמתו הגבוהה ביותר מזה שבועיים, ועקף במהלךהמסחר את רף ה-18 אלף נקודות, זאת לאחר שאת השבוע שעבר סיים בירידה של 1%. מדד S&P ASX 200 האוסטרלי טיפס אף הוא לשיא של שבועיים, הודות לראלי במניות חברות המשאבים. BHP ביליטון טיפסה ב-4% בעוד שחברת אבולושיון מינינג זינקה ב-10%, על רקע עליית מחירי הזהב והמתכות.

מדד האנג סנג בהונג קונג מטפס כעת ב-1.3% והגיע גם הוא לרמה הגבוהה ביותר בשבועיים האחרונים, בהובלת חברות הקזינו והבנקים. מניית סטנדרד צ'רטרד לדוגמה התחזקה ב-2%, ומדד קוספי בדרום קוריאה המשיך בעליות ומתקרב לרמה של 2,000 נקודות.

9:00 - תחזית הצמיחה העולמית נחתכה

הבנק העולמי הוריד את תחזית הצמיחה של הכלכלות המתפתחות באזור מזרח אסיה והפסיפיק, על רקע ההאטה בסין, ירידת מחירי הסחורות והאפשרות להידוק נוסף של תנאי המימון. האזור, שבשנה שעברה צמח ב-6.8%, מורכב מ-14 מדינות בהן סין, אינדונזיה, מלזיה, הפיליפינים, וייטנאם ותאילנד.

על פי התחזית המעודכנת, האזור שנחשב בעבר לנקודת אור בכלכלה העולמית, יצמח השנה ב-6.5%, זאת לעומת צמיחה של 6.7% בתחזית שפורסמה באפריל. הבנק העולמי תיקן כלפי מטה גם את התחזית ל-2016 ו-2017, כך שכעת היא עומדת על 6.4% ו-6.3%, בהתאמה מ-6.7% ו-6.6% באפריל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות