אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברננקי: "לא בטוח שכלכלת ארה"ב יכולה לספוג העלאת ריבית" צילום: בלומברג

ברננקי: "לא בטוח שכלכלת ארה"ב יכולה לספוג העלאת ריבית"

היו"ר לשעבר של הפדרל ריזרב: "שיעורי ריבית גבוהים יותר עלולים להרוג את היצוא מארה"ב, על רקע הדולר החזק"

05.10.2015, 18:08 | שירות כלכליסט

בן ברננקי, היו"ר הקודם של הפדרל ריזרב, אמר כי אינו בטוח שכלכלת ארה"ב תוכל לעמוד בארבע העלאות ריבית של 0.25%. לדבריו, "שיעורי ריבית גבוהים יותר עלולים להרוג את היצוא מארה"ב, על רקע הדולר החזק". הוא הוסיף כי הטיעון שלפיו על הפד להעלות את הריבית כדי שתהיה לו אפשרות להוריד אותה במידת הצורך - אינו הגיוני. 

בראיון ל-CNBC הוסיף ברננקי כי דו"ח התעסוקה "הבינוני" לחודש ספטמבר, שפורסם ביום שישי, הוא נתון "שלילי" בכל הנוגע לתוכניות הפדרל ריזרב להתחיל להעלות את הריבית ב-2015; זאת מאחר ששיפור התנאים בשוק העבודה הוא תנאי הכרחי לעלייה עתידית באינפלציה - שבבנק המרכזי האמריקאי מצפים לה. 

הפדרל ריזרב החליט בספטמבר להותיר את הריבית בארה"ב ברמתה האפסית; ברננקי סירב למתוח ביקורת על יו"ר הפד הנוכחית, ג'נט ילן, והסכים רק לומר כי היא עמדה בפני "החלטה קשה". הוא הוסיף כי השניים לא משוחחים בטלפון. 

ג ג'נט ילן ובן ברננקי | צילום: איי אף פי ג

לדבריו, הפד משתמש בכסף קל מאחר שהכלכלה זקוקה לתמיכה; ואולם, הוא הוסיף, "מדיניות טובה יותר אמורה לכלול שילוב של אמצעים מוניטריים, פיסקאליים ואחרים. העובדה שהבנק המרכזי האמריקאי הוא היחיד שפועל - משמעותה שהוא גם עושה יותר מדי". 

בהתייחסו לסין אמר ברננקי כי ההאטה במדינה היתה צפויה, עקב המעבר של בייג'ינג לכלכלה הנשענת יותר ויותר על צריכה; ואולם לדבריו, השאלה היא האם הכלכלה הסינית מאטה יתר על המידה.

ברננקי עורך בימים אלה סבב ראיונות בתקשורת האמריקאית לרגל צאת ספרו "האומץ לפעול". בראיון ל-USA Today אמר כי  יותר בעלי תפקידים היו צריכים למצוא עצמם מאחורי סורג ובריח, ואולם המאמצים של משרד המשפטים התרכזו במוסדות הפיננסיים עצמם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות