אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוסרי המלאי במוצרי חלב ועוף יושלמו רק בשבוע הבא צילום: אוראל הכהן

חוסרי המלאי במוצרי חלב ועוף יושלמו רק בשבוע הבא

במהלך החגים הורגש מחסור חמור במוצרי המזון וכעת עובדי המשחטות והמחלבות יתקשו להתמודד עם הביקוש בשלושת ימי העבודה שנותרו בשבוע הנוכחי. מחירי העגבניות, שזינקו בחדות מאז שבוע שעבר, צפויים להתמתן רק בעוד כשבועיים וחצי

06.10.2015, 06:57 | נורית קדוש

מקררי התוצרת הטרייה ברשתות השיווק ריקים מסחורה גם הבוקר, אף שחלפה תקופת החגים. רק היום יחזרו עובדי המשחטות והמחלבות לעבודה סדירה וינסו להתגבר על המחסורים הקשים שנוצרו בתקופת החגים, אולם כיוון שגם השבוע נותרו רק שלושה ימי עבודה מלאים, תורגש החזרה לשגרה בכמות מוצרי החלב והעוף רק בתחילת השבוע הבא.

מה שהחל במחסור בעוף טרי אחרי יום כיפור, התעצם ככל שחלפו הימים ובא לידי ביטוי בסוף השבוע החולף במחסור בשקיות חלב ובגבינת קוטג' מתוצרת תנובה. בערב שמחת תורה העמיק המחסור עד כי כמעט לא היה אפשר למצוא עוף ברשתות השיווק, ומדפי החלב נותרו ריקים מגבינות, מחלב וממעדנים.

במחלבות העריכו כי בימים הקרובים, עם שובם של העובדים למתכונת עבודה מלאה, יושלמו כל המוצרים החסרים.

בד בבד מחירי הירקות ממשיכים להתייקר, ובראשם העגבנייה שמחירה בשוק הסיטונאי זינק ביום חמישי לשיא של 13 שקלים לק"ג. בשל כך העגבניות נמכרות לצרכן במחיר של עד 20 שקל לק"ג, אף שאיכותן ירודה בשל פגעי מזג האוויר.

גם מחיר המלפפון, שצנח בתחילת השבוע ל־3.7 שקל לק"ג, חזר לעלות והגיע הבוקר ל־4.2 שקל לק"ג בשוק הסיטונאי, כשהמחיר הסופי לצרכן גבוה עוד יותר.

לפי הערכות יתמתנו מחירי הירקות בשבוע הבא הן בשל הירידה הצפויה בטמפרטורות והן בשל ירידה בביקוש אחרי החגים. עם זאת, מחירי העגבניה צפוים לרדת רק בעוד כשבועיים וחצי, עם תום מחזור הגידול והגעתה של תוצרת איכותית לחנויות.

בשלב זה לא צפוי יבוא עגבניות מחו"ל, לנוכח סירוב השירותים להגנת הצומח לאפשר ליבואנים להביא לישראל עגבניות עם העוקץ (הגבעול), המעניק לעגבניות חיי מדף ארוכים יותר.

מדפים ריקים בסניף שופרסל דיל עזריאלי במהלך החג, צילום: ירדנה אזולאי מדפים ריקים בסניף שופרסל דיל עזריאלי במהלך החג | צילום: ירדנה אזולאי מדפים ריקים בסניף שופרסל דיל עזריאלי במהלך החג, צילום: ירדנה אזולאי

גם מחיר הבשר הטרי האמיר בעשרות אחוזים, לאחר שלקראת ראש השנה נרשמה דווקא ירידה במחירו עקב יבוא בשר טרי מארגנטינה על ידי שופרסל ובשר טרי מפולין על ידי תנובה. המלאי הראשוני שהביאה תנובה, במחירים המקבילים למחירי בשר מופשר, נחטף מהמדפים בתוך כשבוע. רק היום תתקיים שחיטה נוספת בפולין, והבשר יגיע לישראל בשבוע הבא, אז צפויים מחירי הבשר לרדת שוב.

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל אמר כי הוא רואה את העניין בחומרה רבה: "לפני חודשיים ימים התרענו והזהרנו מפני עליית מחירים ומחסור סביב תקופת החגים. לצערי החשש התממש, והגורמים האחראיים לא השכילו לפעול כדי למנוע את המצב החמור. יש מי שאומר שחלק מהגורמים התעלמו בכוונה כדי לייצר מחסור. מיד עם פתיחת מושב החורף אכנס את ועדת הכלכלה לתחקיר מקיף ואפעל בכל הכלים שעומדים לרשותי, כולל שימוע, כדי לרדת לחקר האמת ולהצביע על האחראיים".

גם בשנה הבאה יחולו חגי תשרי באותם ימים ובצמידות לסופי השבוע, כך שאפשר לצפות כי המחסור שחוו הצרכנים בחודש החולף יחזור על עצמו גם בשנה הבאה, אלא אם תהיה היערכות שונה מראש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות