אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: עדכון תחזית הצמיחה כלפי מטה מייצרת חוסר ודאות בתחזית ההכנסות צילום: בועז אופנהיים

האוצר: עדכון תחזית הצמיחה כלפי מטה מייצרת חוסר ודאות בתחזית ההכנסות

הממונה על ההכנסות באוצר, יואל נווה, הציג בפני חברי ועדת הכספים את התחזית הכלכלית לשנים 2015-2016 וסימן את הנושאים הבולטים: חוסר ודאות בתחזית כנסות ממסים, הצפת שוק העבודה ע"י עובדים בעלי כישורים נמוכים וצמיחה מוטת צריכה במקום יצוא

06.10.2015, 13:36 | עמרי מילמן

"עדכון תחזית הצמיחה כלפי מטה מגביר את חוסר הוודאות של תחזית הכנסות ממסים שמגלמת את הגידול בגבייה בחודשים האחרונים, זאת מכיוון שתחזית ההכנסות מניחה כי חלק מהגידול בהכנסות אלה הינו פרמננטי", כך עולה מסקירת ההתפתחויות הכלכליות ותחזיות התקציב לשנים 2015-2016 שהציג היום (ג') הממונה על ההכנסות באוצר, יואל נווה.

קראו עוד בכלכליסט

נתוני הצמיחה שירדו לרמה של 2.6% ב- 2015 ו- 2.9% ב-2016 (במקום 3.1% ו-3.3% בתחזיות המקוריות) מעלות חשש באוצר שמא הגידול בהכנסות לא יהיה יציב בסופו של דבר.

אחד הנתונים הבולטים שהעלו את תהיות חברי ועדת הכספים הוא כי תחזית הייצוא שעומדת השנה על מינוס 1.1% קופצת לשיעור של 4.2% ב-2016. נווה ציין כי תחזית זו מתבססת על תחזיות הסחר העולמי.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני

בסקירה אמר נווה כי הצמיחה בשלוש השנים האחרונות לא מובלת מייצוא, אלא צריכה פרטית וציבורית. "זה לא בהכרח מדאיג אותנו, יש לזה יתרונות וחסרונות. אחת מנקודות החוזקה של הכלכלה הישראלית היא שוק העבודה. השכר במדינת ישראל עולה בקצב משמעותי, של 3%, זה נובע מכך שאנחנו קרובים מאד לתעסוקה מלאה".

נווה התייחס לנושא הפיריון ואמר כי מדובר בנושא מהותי: "חלק מהבעיה הוא הצטרפות גדולה של עובדים בעלי כישורים נמוכים. זה טוב כי הם נכנסים לשוק העבודה, אך הם נכנסים ללא ניסיון וללא הכשרה".

בכל הנוגע לגביית מסים אמר נווה כי "עדכנו את תחזית הגבייה לשנתיים הקרובות. התחזית המעודכנת עומדת על 270.2 מיליארד שקל עבור 2015. תחזית הגבייה לשנת 2016 עומדת על 280.7 מיליארד שקל".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ביקש לדעת לאור נתוני הצמיחה הנמוכים והירידה בהוצאות כיצד ישנו גידול בהכנסות. על כך ענה נווה כי "כמעט כל הגידול בהכנסות הוא ממסים ישירים. יש אלמנטים שמתואמי פעילות כלכלית ויש כאלה שאינם מתואמים. בעוד שהצריכה מתגלמת בצמיחה, במסים ישירים לפעמים יש שומות גדולות שנסגרות אחרי שנתיים שלוש. לא תמיד גביית המס נעשת באותה שנה. מה שכן מתואם עם הצמיחה באותה שנה, זה כל מה שנוגע לשכר. השכר גדל השנה משמעותית יותר מהתחזית - 3%, במקום 1.2%. מעבר לזה, היה רצף עסקאות שהניבו מסים נוספים. יש כנראה השפעה על מדיניות האכיפה, מדיניות הגילוי מרצון. זה לא אומר שזה יימשך לשנה הבאה, כי פעם אחת דיווחת עליהם, ומאז תשלם רק על הרווח. כל זה השפיע על סך כל הגבייה ממסים".

עוד הציג נווה, כי סטטיסטית, "תחזית ההכנסות אינה ודאית, כך שהסתברות של כ-10% שהגבייה תהיה נמוכה ב-13 מיליארד שקל ביחס לתחזית התקציב".

בדיון הציג הממונה על התקציבים, אמיר לוי, כי בנוגע לשוק העבודה "הבעיה הכי גדולה היא גם הפוטנציאל - הממוצע במצב טוב, אך התעסוקה בקרב נשים ערביות וגברים חרדים נמוכות". לוי הציג כי לפי המגמות הדמוגרפיות עד שנת 2059 שיעור החרדים והערבים במדינה יעמוד על 50. "אם לא נדע לטפל באוכלוסיות אלה, המשק יהיה במצב בעייתי. אם נדע לשלב את האוכלוסיות הללו, שיהיו בשיעורי תעסוקה - הפוטנציאל במשק הוא אדיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אמיר לוי והמדינה לא מבינה שהיא שוחקת את המרקם והאיחוד החברתי הנחוץ קריטית לקיום המדינה
לוי הציג כי לפי המגמות הדמוגרפיות עד שנת 2059 שיעור החרדים והערבים במדינה יעמוד על 50. "אם לא נדע לטפל באוכלוסיות אלה, המשק יהיה במצב בעייתי. אם נדע לשלב את האוכלוסיות הללו, שיהיו בשיעורי תעסוקה - הפוטנציאל במשק הוא אדיר. מי הבוס של מר אמיר ?? מי שר האוצר בישראל ??? כחלון היה זה שבא וביטל את כל ההחלטות שלפיד הוביל למטרת שיויוניות בנטל בחברה הישראלית ותיקצוב שיויוני ללא כל הבדל בין מיגדר/דת !! כחלון הוא זה שניכנע לגועליזציה ולאפשר חליבת תקציב המדינה בכדי לשמר לעצמו את "הכיסא הבכיר" שעבורו כחלון חזר לממשלה אותה נטש בעבר. כמה הולך לסתם משכורות ? כמה הולך לביזבוזים מיותרים ? כמה הולך לפנסיות במגזר הציבורי בטחוני ? עשרות מיליארדים מכספי המיסים אינם מייצרים ערך מוסף אלא שוחקים את יכולת המדינה לדאוג לפיריון שיוויון צמיחה , מה יהיה עם דור עתיד ? האם המדינה בונה על תמלוגי הגז ? האם המדינה בונה לסחוט עוד ועוד מיסים ? האם המדינה מבינה שהיא שוחקת את המרקם והאיחוד החברתי הנחוץ קריטית לקיום המדינה ? מצער מאוד שאמירות אמיר לוי כבר צוטטו באתרים חברתיים בעולם ומוקממים את ציבור הערבים לגנות את תופעת הגזענות המבחילה המתפשטת בישראל גם במסגרת תחזיות ואמירות כלכליות .
אמיר לוי חייב להתפטר !!  |  06.10.15
2.
שר אוצר שלא מצליח להבין נתוני מיקרו ומאקרו בכלכלה חייב לחזור לחדרה ולדוג דגים ...
פשוט לא להאמין עד לאן האוצר והעומד בראשו כחלון ממשיכים לנסות לאחוז את עיני העם כאן. מה לא ברור כאן ?? הוצאות של הציבור היום ממוקדים ברכישת דירה ובחישובים עניניים לחסוך ולהגיע לדירה! לאור נתוני הצמיחה הנמוכים הירידה בהוצאות הציבור מוכח !! כיצד ישנו גידול בהכנסות ??? יש גידול בהכנסות ממיסוי בתחום הנדל"ן !! קופת המדינה התעשרה : מגידול של 30% בהכנסות ממס רכישה ועלייה בשיעור של 11% בהכנסות ממס שבח. על פי הנתונים, סך ההכנסות ממיסי נדל"ן עמד בחודש מאי על 880 מיליון שקל לעומת 694 מיליון במאי 2014. ההכנסות המצטברות ממיסי נדל"ן מתחילת השנה חצו את קו ה-4 מיליארד שקל, לעומת 3.37 מיליארד בתקופה המקבילה אשתקד. אם מגמה זו תימשך - צפויות ההכנסות ממיסי נדל"ן ב-2015 לחצות את קו ה-9 מיליארד שקל, כאשר תחזית האוצר הייתה להכנסות בהיקף של 7.2 מיליארד שקל. אז על ירידה בתחזית הכנסות ממיסים מדבר מר יואל נווה ואמיר לוי ???? למה המשקיעים בנדל"ן נעלמו...? המדינה כבר מוצפת בבניה ומציע דירות במחיר מוזל ? במציאות בה אין כל אלטרנטיבה להשקעות באפיקי הון/בורסה הציבור ממשיך להשקיע ברכישת נדל"ן וימשיך להשקיע ! במציאות שבה מדינה ממשיכה לסחור ולספספר בקרקעות המדינה ולשווק אותן לבניה במחיר יקר אזי הכנסות ממיסוי/אגרות ימשיכו להכניס מיליונים לקופת המדינה ורק הבאת 20 אלף סינים התגלה שיעשיר את קופת המדינה ב-720 מיליון שח... שר אוצר שמתלהם כלפי נגידה הגב.פלוג 1 הנגידות הטובות בעולם באסטרטגיה פופוליסטית זה שר אוצר שיכול לשכנע באמינותו ודרך התנהלותו ? ממש לאא !
דהן , צפון  |  06.10.15
1.
האוצר מפזר הרבה דמגוגיה ומזריק כל יום עוד הצהרה לתקשורת ..פשוט נימאס !
מר אמיר לוי שהציג מצגת שהציבה כבעייה את הגידול הצפוי בשיעור החרדים והערבים באוכלוסייה החרדית והערבית , בכדי להציג את תחזית האוצר ממנה עולה כי בשנת 2050 החרדים והערבים יהפכו ל-50% מהאוכלוסייה - גועלל נפש !! הצגת החרדים והערבים כ"בעיה לאומית" על ידי מר אמיר לוי , זוהי דמגוגיה זולה ועלובה שמתאימה למדינה חשוכה - תרתי משמע !! וכדי להציג את הפן הבעייתי ברמות התעסוקה הנמוכות בקרב הערבים והחרדים על-מנת לעודד טיפול בבעיה ??? אמירות שכאלו מפקידי האוצר בראשות כחלון פשוט מעוררים בחילה !! "אין פתרון קסם" להגברת הצמיחה. ההאטה בצמיחה נובעת מבעיה ביצוא ובהשקעות.
06.10.15