אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לפייסבוק: לא תוכל להעביר נתוני משתמשים באירופה לרשויות בארה"ב צילום: רויטרס

מכה לפייסבוק: לא תוכל להעביר נתוני משתמשים באירופה לרשויות בארה"ב

ביהמ"ש האירופי הגבוה פסק כי פייסבוק וחברות טכנולוגיה רבות נוספות לא מורשות להעביר את נתוני המשתמשים לארה"ב. ביהמ"ש קיבל את טענתו של סטודנט אוסטרי שטען שהעברת פרטיו האישיים ע"י פייסבוק לארה"ב מאפשרת לרשויות גישה אליהם מבלי להתחשב בפרטיותו

06.10.2015, 13:35 | שירות כלכליסט
פייסבוק וחברות טכנולוגיה רבות נוספות ספגו היום (ג') מכה, זאת לאחר שבית המשפט האירופי הגבוה פסק כי הן אינן מורשות להעביר את נתוני המשתמשים לרשויות האמריקאיות.

בית המשפט פסק כי עסקה משנת 2000 שאפשרה לפייסבוק ולחברות טכנולוגיה נוספות להעביר נתונים של המשתמשים בכמויות גדולות לשרתים שלהן בארה"ב, אינה תקפה. על פי הערכות, מעל 4,000 חברות, ביניהן ענקיות כמו גוגל ואמזון, מנצלות את תנאי העסקה הזו.

הסטודנט האוסטרי מקס שרמס זכה בתביעה בביהמ"ש, צילום: איי פי הסטודנט האוסטרי מקס שרמס זכה בתביעה בביהמ"ש | צילום: איי פי הסטודנט האוסטרי מקס שרמס זכה בתביעה בביהמ"ש, צילום: איי פי
בית המשפט האירופי הגבוה, צילום: איי פי בית המשפט האירופי הגבוה | צילום: איי פי בית המשפט האירופי הגבוה, צילום: איי פי

בית המשפט האירופי צידד במקס שרמס (28), סטודנט למשפטים מאוסטריה, שהתלונן על האופן שבו פייסבוק מעבירה את

פרטיו האישיים לארה"ב בצורה כזו שלרשויות יש גישה אליהם מבלי להתחשב בפרטיות שלו. שרמס השתמש בטיעוניו במסמכים שהדליף אדוארד סנודן כדי להדגיש את הבעיה. "הפסיקה מהווה מכה קשה לריגול האמריקאי שמסתמך בכבדות על שותפים פרטיים", הגיב שרמס לאחר הפסיקה.

התביעה שלו נדחתה בתחילה על ידי הרשויות באירלנד, שם שוכן המטה האירופי של פייסבוק, בטענה שהנתונים מכוסים על ידי הסכם "מקלט בטוח". אך בית המשפט הגבוה קבע כעת כי כל מדינה החברה באיחוד האירופי מחויבת לחקור בנפרד תלונות מסוג זה, ויש לה זכות לאסור על החברות האמריקאיות להעביר מידע בעתיד.

 

"בית המשפט הטיל פצצה", הגיבה מוניקה קושווסקי, יועצת מיוחדת בפירמת עורכי הדין קובינגטון אנד בורלינג בבריסל. "בית המשפט הגבוה ביותר באירופה משך את השטיח מתחת לרגליהן של אלפי חברות, שהסתמכו על הסכם מקלט בטוח. כל החברות הללו מחויבות כעת למצוא מנגנון חלופי להעברת מידע לארה"ב".

בתגובה לפסיקת בית המשפט הגבוה באירופה קראה פייסבוק לממשלות בארה"ב ובאיחוד האירופי לעבוד ביחד לפתור את הנושא: "המקרה אינו עוסק בפייסבוק, והתובע הכללי עצמו אמר כי פייסבוק לא פעלה שלא כשורה". לדברי חברה, כי הנושא שעומד לדיון הוא אחד המנגנונים שהחוק האירופי מספק כדי לאפשר העברות טרנס אטלנטיות חיוניות של מידע. "הכרחי שהממשלות באיחוד האירופי ובארה"ב יבטיחו שהן ממשיכות לספק שיטות מהימנות להעברות מידע חוקיות ולפתור כל בעיה הנוגעת לביטחון לאומי". בנוסף אומרים בפייסבוק, כי בדומה לאלפי חברות נוספות, מסתמכת על מספר שיטות, מלבד "מקלט בטוח". שאושרו על ידי האיחוד האירופי להעברה חוקית של מידע לארה"ב מאירופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
משחקים חסרי משמעות אמיתית של עורכי דין
מותר להם לאכסן את המידע בשרתים באירופה ואסור בארה"ב? ואם יתחברו ממחשב בארה"ב לשרת באירופה? ואם המידע מחולק לרכיבים ומאוכסן בשרתים מפוזרים בכל רחבי העולם לצורך יתירות? וואוו איזה טכנולוגיה מדהימה... לא יכול להיות מגוחך יותר ממנגנוני משפט וחוק בני מאות שנים שמנסים להתמודד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות באינטרנט. העיקר שלבשו גלימות ארגמן וחבשו פאות תלתלים לבנים.
ישראלי 1  |  06.10.15
לכל התגובות