אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו עושה צעד ראשון בדרך לעיצוב שוק הטלוויזיה כרצונו צילום: לשכת ראש הממשלה

נתניהו עושה צעד ראשון בדרך לעיצוב שוק הטלוויזיה כרצונו

ראש הממשלה ושר התקשורת מינה וועדה שתדון בשינוי הרגולציה בשוק הטלוויזיה. בראשה יעמוד איש אמונו, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר

07.10.2015, 12:19 | אופיר דור
ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו מינה באופן רשמי את הוועדה המייעצת לעניין הסדרת הרגולציה בשוק שידורי הטלוויזיה. בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מקורבו של נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

ההערכה המרכזית היתה כי נתניהו שומר לעצמו את תיק התקשורת כדי לקדם רפורמות בתחום שידורי הטלוויזיה, ובעיקר בנושא שידורי החדשות בטלוויזיה, שאותם הוא תופס כלא מאוזנים. עם זאת מאז השבעת הממשלה בחודש מאי נתניהו לא הוביל שינויים בתחום, והיוזמה שקידם כמו המיזוג בין הרשות השנייה למועצת הכבלים והלוויין נתקעה ולא נכנסה בסופו של דבר לחוק ההסדרים בשל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה.

הערכה היא שנתניהו ירצה לקדם הקמת גופי חדשות טלוויזיונים חדשים כמו ערוצי חדשות שישודרו ב-HOT ו-yes, ויחלישו את מעמד חברות החדשות של ערוץ 2 וערוץ 10, מהם נתניהו לא שבע נחת.

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר

כעת נתניהו עושה צעד ראשון בניסיון לשנות את מפת שידורי הטלוויזיה ולעצבה לפי רצונו. הוועדה אמורה להגיש את המלצותיה בזמן שיא של פחות משלושה חודשים, עד סוף שנת 2015, כך שקשה לראות אותה מבצעת עבודת עומק. רק בחודש שעבר הגישה הוועדה הציבורית בראשות פרופ' עמית שכטר המלצות באותו נושא, הרגולציה בטלוויזיה, אך ספק אם נתניהו יאמץ את המלצתה העיקרית: להקים רשות תקשורת עצמאית ומקצועית במקום משרד התקשורת הנשלט פוליטית.

בהודעה שפרסם משרד התקשורת נכתב כי "על חברי הוועדה הוטל לגבש המלצות בנוגע להסדרת הרגולציה, כולל גיבוש תיקוני החקיקה. בשוק התקשורת חלו תמורות בשנים האחרונות ובכללם: שינויים באופן אספקת וצריכת שירותי תוכן, מעבר לצריכה באמצעות האינטרנט, הסטת תקציבי פרסום לאינטרנט, כניסת שחקנים חדשים לשוק התוכן ואספקת תוכן יחד עם שירותי תקשורת אחרים. על פי מבנה הרגולציה הקיים, משמשים רגולטורים שונים לשוק התקשורת ולשוק הטלקום, אולם בתקופה האחרונה השווקים הללו הולכים ומתלכדים, ומתקיימים יחסי גומלין הדוקים ביניהם".

הוועדה תצטרך לגבש המלצות לגבי "הסדרים שיעודדו כניסה של שחקנים חדשים לשוק ועידוד התחרות בשוק התוכן והחדשות. האופן בו ראוי להחיל רגולציה על גורמי תוכן חדשים הפועלים בשוק. האופן הראוי להגן על עידוד יצירה מקורית ישראלית איכותית. משמעויות גידול בשירותי תוכן על גבי פס רחב ובמידת הצורך הסדרי פיקוח ואכיפה הנדרשים".

לצד יו"ר הוועדה פילבר, יכהנו אווה מדז'יבוז', יו"ר מועצת הרשות השנייה; יפעת בן חי שגב, יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין; שירה גרינברג , סגנית ממונה אגף תקציבים משרד האוצר; עו"ד דנה נויפלד, היועצת המשפטית של משרד התקשורת; הרן לבאות, סמנכ"ל בכיר כלכלה במשרד התקשורת; יאיר חקק, ראש אגף תכנון מדיניות במשרד התקשורת; עו"ד אלידור בליטנר, יועץ במשרד המשפטים; ואבינועם רוזנבאום – יועץ מנכ"ל משרד התקשורת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות