אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת דיזלגייט: משטרת גרמניה פשטה על משרדי פולקסווגן ועל בתי חשודים צילום: בלומברג

פרשת דיזלגייט: משטרת גרמניה פשטה על משרדי פולקסווגן ועל בתי חשודים

במסגרת הפשיטה החרימה המשטרה מסמכים וכוננים קשיחים במטרה למצוא את האחראים לזיוף התוכנה של פליטת המזהמים ברכבי הדיזל של החברה; באוסטרליה תערוך החברה ריקול חופשי למכוניות אאודי ופולקסווגן

09.10.2015, 12:16 | שירות כלכליסט

משטרת גרמניה פשטה על משרדי פולקסווגן והחרימה מסמכים וכוננים קשיחים ממחשבי החברה בעוד החקירה לגבי הונאת הפליטות המסיבית מתרחבת לשני צידי האוקיינוס האטלנטי. הפשיטה נערכה במסגרת חקירה של התביעה הפדרלית במטרה למצוא את האחראים לזיוף התוכנה של פליטת המזהמים ברכבי הדיזל של החברה

קראו עוד בכלכליסט

המשטרה פשטה גם על בתים פרטיים של אלו הנחשדים כמעורבים בפרשה. כך אמרו התובעים לסוכנות AP. המשטרה מבקשת למצוא מסמכים ומידע דיגיטלי היכול להצביע על האחראים על ההונאה הגלובלית.

הפשיטות מגיעות בעת שמנכ"ל החברה בארה"ב מייקל הורן עמד בפני הקונגרס כדי לענות על שאלות נוקבות בעניין. במהלך השימוע עשה הורן מאמץ להרחיק את עצמו מהשערורייה והטיל את האחריות לנעשה על המהנדסים בגרמניה.

האנס דיטר פוטש, יו"ר פולקסווגן, צילום: בלומברג האנס דיטר פוטש, יו"ר פולקסווגן | צילום: בלומברג האנס דיטר פוטש, יו"ר פולקסווגן, צילום: בלומברג

הוא העיד בפני הוועדה כי גילה בתחילת 2014 שרכבי הדיזל הידידותיים לכאורה לסביבה, מפרים את חוקי הגנת הסביבה. אולם הוא לא ידע עד לחודש שעבר כי "מנגנוני מרמה" הותקנו במכוון ברכבים כדי לרמות במבדקי הפליטה האמריקאיים.

כאשר נתלה דבר המרמה בידי חוקרי אוניברסיטה בשנה שעברה, אמר "לא הייתה לי כל הבנה מה משמעות מנגנוני המרמה האלו. לא הייתה לי אינדיקציה כלשהי שהמנגנון הותקן ברכבינו".

יצרנית הרכבים הגדולה בעולם שקעה לתוך המשבר הגדול ביותר בהיסטוריה שלה לאחר שחשפה בחודש שעבר כי התקינה ב-11 מיליון מנועי דיזל שלה תוכנה המעבירה את המנוע למצב של פליטה מופחתת בעת מבדקים. בכביש רמת הפליטה של רכבים אלו הייתה גבוה מהמותר.

בתוך כך אאודי ופולקסווגן ינהלו ריקול חופשי באוסטרליה לרכבים עם המנועים המדוברים. כך הודיע השר למיזמים גדולים, פול פלטשר היום. הוא אמר שההחלטה נובעת משיחות בין החברות לממשלת אוסטרליה. פלטשר אמר כי זהו "צעד ראוי" ושממשלת אוסטרליה מצפה מאאודי ומפולקסווגן לעדכן אותו לגבי המשך התהליך.

לטענתו מספר הרכבים המעורבים גבוה מכפי שהחברה טענה. בדיווחים קודמים נאמר שכ-90 אלף רכבים באוסטרליה הושפעו מהסקנדל. "ועדת התחרותיות והצרכנות של אוסטרליה בוחנת אם פולקסווגן ואאודי הונו את הצרכנים". הימצאותם של רכיבים אלו היסא עבירה על חוק תכנון הרכבים האוסטרלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות