אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון: בן דב יחזיר 50 מיליון שקל לקופת טאו בתוך חודש צילום: עטא עוויסאת

העליון: בן דב יחזיר 50 מיליון שקל לקופת טאו בתוך חודש

ביהמ"ש דחה את בקשתו של איש העסקים לעכב ביצוע של פסק דין, אשר קבע שעליו לרכוש בחזרה מניות של סאני שמכר לטאו בעסקת בעלי עניין. השופט עמית: עיכוב עלול לגורם נזק לנושים, בן דב אדם אמיד ויכול לגייס את הסכום

09.10.2015, 12:33 | תומר גנון וענת רואה
בית המשפט העליון הורה אתמול (ה') לאיש העסקים אילן בן דב לשלם 50 מיליון שקלים לקופת טאו תשואות שבפירוק בתוך חודש ימים. זאת לאחר שדחה את בקשתו לעכב את ביצועו של פסק דין שניתן לפני כשלושה חודשים. "בן דב לא הצליח להרים את הנטל להראות כי ביצוע פסק הדין יסב לו נזק רב יותר, מהנזק שעשוי להיגרם לנושים במידה ופסק הדין יעוכב", כתב השופט יצחק עמית.

קראו עוד בכלכליסט

בן דב ערער לעליון לאחר פסק דין שנתן שופט בית המשפטי המחוזי מרכז בלוד, אילן שילה, בחודש יולי. השופט שילה קבע שעל בן דב לעמוד בהתחייבותו במסגרת עסקת בעלי עניין שעשה ב-2010 עם טאו תשואות, ובה התחייב לרכוש ממנה בחזרה מניות סאני שמכר לה ב-50 מיליון שקלים. הכסף בשלב זה אמור לעבור לבנק לאומי, ובמסגרת הליך הפירוק של טאו יוכרע האם הוא שייך לנושים.

אופציה לטאו ככרית בטחון

בבקשה שהגישה לפני כשנתיים כונסת הנכסים על נכסי טאו, קרן רייכבך-סגל ממשרד איתן מהולל שדות, היא ביקשה להורות לבן דב לרכוש מהחברה שנמצאת בפירוק מניות של חברת סאני, באמצעות מימוש אופציית PUT שהעניק לה בעבר בעל השליטה. מדובר באופציה שנתנה לחברה במאי 2010, במסגרת עסקה שבה מכר בן דב לטאו את המניות תמורת 50 מיליון שקל. בעסקה נכללת "כרית בטחון": קבלת אופציה מבן דב לפיה טאו זכאית למכור לו בחזרה את המניות בתוך שנה, כשבהמשך הוארכה האופציה עד ספטמבר 2013.

קרן רייכבך סגל, צילום: עדי גלעד קרן רייכבך סגל | צילום: עדי גלעד קרן רייכבך סגל, צילום: עדי גלעד

הדרישה הראשונה בעניין נשלחה לבן דב בחודש אוגוסט 2013 באמצעות המנהל המיוחד של טאו, עו"ד יוסי שגב, שהוחלף בינתיים בעו"ד עמית אשור. שגב הודיע על מימוש מלא של האופציה הנתונה לטאו ודרש מבן דב להעביר 50 מיליון שקל בתוך שבועיים. בן דב המיוצג בהליך באמצעות עו"ד רון ברקמן, הגיב במכתב בו ביקש לפרט מהן ההחלטות של בית המשפט אשר מכוחן הוא דורש את מימוש האופציה, וכן ביקש לדעת האם בנק לאומי הסכים לדרישה, שכן טאו רשמה שעבוד על האופציה לטובת בנק לאומי.

עו"ד שגב השיב כי "החלטות בית המשפט של הפירוק והוראות הדין" הן אותן החלטות המסמיכות אותו להציג את הדרישה. ברקמן השיב בשם בן דב כי חרף דרישתם, שגב לא הצביע על מקור סמכות המאפשר לו לשלוח מכתב דרישה ובכל מקרה נטען כי לבן דב יש טענות קיזוז רבות כלפי טאו ובנק לאומי.

השופט שילה דחה את הטענות כי לא מצא בהן ממש. הוא הוסיף כי: "אני מקבל את בקשת כונסת הנכסים, ומורה לה לפתוח חשבון ייעודי בבנק לאומי לצורך העברת תמורת מימוש האופציה. אני מחייב את בן דב לפעול לפי התחייבותו בהסכם ולרכוש את מלוא מניות סאני במחיר שנקבע בהסכם האופציה, בתוספת ריבית והפרשי הצמדה".

השופט עמית: לבן דב אין קשיי נזילות

בן דב ערער לעליון וביקש לעכב את ביצוע פסק הדין עד שיוכרע ערעורו. כאמור, השופט עמית דחה את הבקשה ופירט שורה של סיבות מהן עולה לדבריו שסיכוי הערעור נמוכים. "בפני המערער עומדים מכשולים לא מעטים בדרכו, וסיכויי הערעור אינם גבוהים, עד שיש בהם כדי להטות את מקבילית הכוחות לכיוונו של בן דב", כתב עמית. "במסגרת מאזן הנוחות, אני סבור כי הכף נוטה לטובת הנושים", הוסיף.

"בן דב העיד על עצמו כי הוא אדם אמיד. לא טען כי התשלום של 50 מיליון השקלים יגרום לו לאי סולבנטיות או כי נבצר ממנו לגייס את הסכום. הוא לא הצליח להצביע על קשיי נזילות של ממש, מעבר לקושי הרגיל הכרוך בתשלום סכום כה נכבד".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות