אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום בכפוף לשימוע נגד סימנס בפרשת השוחד לבכירים בחברת החשמל צילום: shutterstock

כתב אישום בכפוף לשימוע נגד סימנס בפרשת השוחד לבכירים בחברת החשמל

הפרקליטות הודיעה לסימנס העולמית ולחברה בישראל על כוונתה להגיש נגדן כתב אישום, בגין עבירות של שוחד, מרמה והלבנת הון; בחודשים האחרונים זומנו לשימוע בכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל החשודים בקבלת השוחד

11.10.2015, 14:36 | תומר גנון

הפרקליטות הודיעה היום (א') לחברת סימנס העולמית ולחברת סימנס ישראל, על כוונתה להגיש נגדן כתב אישום בכפוף לשימוע על עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. זאת במסגרת הפרשה שבה שילמו החברות, באמצעות רשת של מתווכים ואנשי קש, שוחד בהיקף של כ-15 מיליון דולר לבכירים בהווה ובעבר בחברת החשמל. השוחד וטובות ההנאה נתנו בתמורה למידע והטיית מכרזים. החקירה הפלילית שהתנהלה נגד סימנס וכללה חיקור דין בגרמניה נחשפה ב"כלכליסט".

על פי טיוטת כתב האישום שהכינה מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ופורסמה לראשונה ב"כלכליסט", בין השנים 2005-1999 יצרה סימנס קשרים עם בכירים בחברת החשמל, במסגרתם נתנה להם טובות הנאה שונות, וכן שילמה להם סכומי כסף ניכרים, על מנת שאלה יתמכו בקידום האינטרסים של סימנס בהתקשרויותיה מול חברת החשמל. על פי החשד, פעילות זו של סימנס הייתה חלק מדפוס פעולה שיטתי של תשלומי שוחד לעובדי ציבור במדינות רבות ברחבי העולם, במטרה לקדם את ענייניה.

סימנס, צילום: בלומברג סימנס | צילום: בלומברג סימנס, צילום: בלומברג

תשלומי השוחד לבעלי התפקידים בחברת החשמל הועברו להם, בין היתר, באמצעות חשבונות קש בשוויץ על מנת להסתיר את מקור הכספים וייעודם. בעבר הורשע עו"ד דן כהן (שופט לשעבר) שהיה דירקטור בחברת החשמל באותה תקופה, בקבלת שוחד מסימנס, והוא נדון ל-6 שנות מאסר.

בתוך כך, הפרקליטות זימנה לשימוע בחודשים האחרונים שורה של בכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל החשודים בקבלת השוחד, במרמה ובהלבנת הון במסגרת הפרשה. דוד קון (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה); יעקב (יאשה) חאין (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, וסגן מנהל אגף הייצור בתקופה הרלוונטית); חיים בר-נר (לשעבר סגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה); ד"ר דוד אלמקייס (כיום סמנכ"ל תכנון ופתוח, שכיהן כסגן מנהל אגף תכנון); יונה שוויצר (מנהל אגף התכנון ההנדסי לשעבר); וצבי אייל (מנהל מחלקה באגף התכנון לשעבר).

התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ני"ע.

עורכי הדין עדי ברקאי וששי גז המייצגים את אלמקייס מסרו: "את טענותינו אנו נעלה בשימוע, ואנו סומכים על שיקול הדעת של הפרקליטות ובטוחים כי בסופו של דבר תתקבל ההחלטה שאין זה ראוי ואין זה נכון להעמיד לדין את ד"ר אלמקייס, אשר במשך שנים רבות פעל בתום לב ולטובת חברת החשמל בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הגיע הזמן! אחרי כל כך הרבה שנים החברה הזו צריכה לשלם וביוקר
תושבי ישראל שילמו מאות מיליוני דולרים עבור ציוד יקר של סימנס בלא שנערך מכרז הוגן בגלל השוחד שהחברה נתנה לבכירי חברת החשמל. לא יתכן שרק מקבלי השוחד ישלמו - גם נותנת השוחד צריכה להיענש בחומרה ולשלם קנס של מאות מיליוני שקלים לקופת חברת החשמל הנמצאת בגרעון עמוק, בין השאר בגלל התנהלות סימנס ובכירי החברה. בארצות אחרות סימנס שילמה מיליארדים על ההתנהלות הזו!
11.10.15
לכל התגובות