אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל: הרצוג הכריע - בחירות בוועידת המפלגה ולא בקונגרס הציוני צילום: מוטי קמחי, YNET

קק"ל: הרצוג הכריע - בחירות בוועידת המפלגה ולא בקונגרס הציוני

לאחר מאבק פנימי על הפורום בו ייבחר היו"ר החדש הכריע יו"ר מפלגת העבודה לטובת הפלג הצעיר שדרש לקיים הבחירות במסגרת רחבה ככל שניתן. בכך נפגעו למעשה סיכויו של היו"ר המכהן אפי שטנצלר להבחר שוב; בין המתמודדים - חברי הכנסת נחמן שי ודני עטר

11.10.2015, 14:47 | רוני זינגר

הבחירות לתפקיד יו"ר קק"ל יתקיימו לקראת סוף החודש, ויערכו במסגרת ועידת מפלגת העבודה, כך החליט יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג, לאחר תקופה ארוכה במהלכה נבחן הנושא. בכך ניתן לומר שהפלג הצעיר של המפלגה ניצח, בדרישתו לקיים את הבחירות ליו"ר קק"ל במסגרת רחבה כמה שניתן. כעת, ההערכה היא שיו"ר קק"ל המכהן, אפי שטנצלר, לא ייבחר בשנית שכן ככל הידוע הוא אינו זוכה לתמיכה רחבה בקרב ועידת המפלגה.

מועמדים אחרים שיציעו את עצמם הם חברי הכנסת דני עטר ונחמן שי, וההערכות במפלגה הן שסיכוייו של עטר גבוהים יותר להיבחר. עם זאת, למרות שח"כ שי כבר הודיע כי יתמודד, עטר עדיין לא פירסם הודעה רשמית ובסביבתו ממתינים להודעה רשמית בדבר קיומן של הבחירות וכן בדבר פרישתן של קלפיות בחירה ברחבי הארץ. נחמן שי אמר ל"כלכיסט" כי "החלטתי להתמודד כי אני רואה בזה שליחות. זה כרוך בהתפטרות מהכנסת, והתחייבתי כי בתוך חצי שנה אוביל תכנית למיקוד הקק"ל במטרות שתואמות את הצרכים החברתיים והכלכליים של ישראל. אני רואה חשיבות בשימת דגש על הקשר עם הפריפריה והעם היהודי, ולצד זאת אין לי ספק שהארגון חייב להיות שקוף וגלוי אלו כספים ציבוריים גם אם הם של העם היהודי".

הרצוג. החלטה לאחר תקופה ארוכה , צילום: אוראל כהן הרצוג. החלטה לאחר תקופה ארוכה | צילום: אוראל כהן הרצוג. החלטה לאחר תקופה ארוכה , צילום: אוראל כהן

בשבועות האחרונים התנהל מאבק פנימי בתוך מפלגת העבודה באשר לפורום שייבחר את יו"ר קק"ל הבא. בסוף החודש מתכנס בירושלים הקונגרס הציוני שהיה אמור לקיים את הבחירות בקרב כ-500 צירים מרחיב העולם. ואולם בחודשים האחרונים הלכה וגברה הדרישה במפלגת העבודה להעביר את הבחירה לידי כ-1,800 חברי ועידת המפלגה, בכדי לקיים הליך דמוקרטי ורחב יותר. ברקע הדברים הטענה כי צירי הקונגרס "נוחים" יותר ליו"ר קק"ל הנוכחי אפי שטנצלר - בעיקר כיוון שחלק נכבד מצירי הקונגרס הם בעלי תפקידים ומקורבים לבכירים במפלגה שממונים מעת לעת לתפקידם. כמו כן נשמעו טענות כנגד יו"ר המפלגה הרצוג שמשתהה בכוונה בקבלת ההחלטה בעניין הפורום הבוחר, בכדי לתמוך בהמשך כהונתו של שטנצלר.

הרצוג מצדו אכן התשהה באורח משונה בדבר קבלת ההחלטה, וקיים שימוע אחרי שימוע כדי לגבש החלטה. החלטה זו כאמור נפלה אתמול, רק כשבוע וחצי לפני שהקונגרס הציוני מתכנס. הקונגרס מתכנס אחת לארבע שנים בירושלים, אז נבחר יו"ר קק"ל.

באופן תמוה בחרו כל העת האחרונה חברי הכנסת של מפלגת העבודה להתחמק מלעסוק בסוגיה הזו. "כלכליסט" פנה באחרונה לכל חברי הכנסת ולמעט חברי הכנסת שלי יחימוביץ ואיתן כבל שהודיעו כי הם אינם תומכים בהמשך כהונתו של שטנצלר, כל היתר בחרו שלא לענות.

יו"ר צעירי מפלגת העבודה אורי קידר, שאף הודיע כי הוא מתמודד בעצמו לתפקיד יו"ר קק"ל אמר היום כי "מדובר בהחלטה חשובה וראויה ונקודת ציון חשובה בהדרך לניקוי האורוות הנדרש בקק"ל. מפלגת העבודה נמצאת בעיצומו של מבחן בגרות שבסופו נצטרך להוכיח לעצמנו ולציבור שאנחנו שולחים הביתה את מי של מתנהל ביושרה הנדרשת בניהול כספי ומשאבי ציבור. אני בטוח שנסיים את מבחן הבגרות הזה בציון מעולה".

לצד כל זאת, ממשיך בימים אלה מבקר המדינה לערוך בדיקה ראשונה מסוגה על התנהלות קק"ל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
שטנצלר זכה בדין להדחתו
הציבוריות בישראל עטה על כל מועמד לתפקיד ממלכתי ושולחת אותו לקבל הכשר למועמדותו מועדת טירקל זכרו נא את הזובור שעשו ליעקב פרנקל , גל הירש ואחרים שמועמדותם הועלתה לראשונה בפני הציבור מה לא העלו כנגדם מינוים , זיכרונות מן היקב ומן הגורן . קרוב לוודאי שוועדת טיקרקל אינה מוסמכת לדון ברצונו של שטנצלר לחדש את מינויו, אך מי שיצביע כנציג בגוף הבוחר, לחידוש בחירתו של שטנצלר תוך התעלמות מאותה קופת השרצים שלכאורה הוא נושא על גבו מבלי שאיש ניסה להפריך ולסתור את עיקריה . אין ספק שקשה עד בלתי אפשרי יהיה לראות בו נציג ציבור ראוי
גדעון , באר שבע  |  18.10.15
7.
אם עטר יחליף את שטנצלר אז מה עשינו?
דני עטר רצה להתמודד על תפקיד המזכ"ל, ואז קרה מה שקרה הממשלה נפלה והיה צורך בפריימריס והופ דני רוצה לכנסת עוד בטרם חימם את הכסא שהתיישב בו על סמך שיריון (קיבל רק 5.000 קולות ואחרים שקיבלו למעלה מ-12.000 נדחקו לאחור בגלל השיריון שלו. עוד לא חימם את הכסא והחליט להתמודד גם לתפקיד המזכ"ל. תוך כדי עלה ענין בחירת יו"ר הקק"ל בועידה ואז הוא רוצה גם קק"ל. אין גבול לתיאבון הבריא תרתי משמע. אז תחליט אדון עטר אתה רוצה לבלוע את הכל...תשאיר קצת פירורים לאחרים.
ורד , נהריה  |  12.10.15
6.
ומה עם ההבטחות לבוחרים?
דני עטר נכנס לכנסת בקולות חברי המושבים שהוא הבטיח ליצג אותם. דני עטר קיבל מקום מובטח לרשימה לכנסת רק בזכות היותו נציג המושבים. אם ילך לקק"ל ויתפטר מהכנסת הייצוג הזה ייעלם. אחרי שחלפו שבעה חדשים מבחירתו לכנסת - עוד לא הספיק "לחמם את הכסא" וכבר מבקש לרפד לעצמו מושב במקום אחר. ואולי מלכתחילה לא היה צריך להיבחר לכנסת, קל וחומר שלא לקק"ל.
חבר מפלגת העבודה , מושב  |  12.10.15
לכל התגובות