אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: האשראי לעסקים יורד והמשכנתאות גדלות צילום: שאטרסטוק

האוצר: האשראי לעסקים יורד והמשכנתאות גדלות

בחודשים פברואר עד יולי נרשמו ירידות ריאליות של 3.5% ו-3% באשראי לממשלה ולמגזר העסקי, זאת בעוד שבתקופה זו גדל האשראי למשקי בית למטרות דיור ב-1.7%

11.10.2015, 16:24 | עמרי מילמן

מסקירת הכלכלן הראשי של האוצר עולה כי במהלך החודשים פברואר עד יולי 2015 נרשמו ירידות ריאליות של 3.5% ו- 3% באשראי לממשלה ולמגזר העסקי. ירידות אלה תרמו לירידה באשראי בתקופה זו. האשראי שלוקחים העסקים אמור להיות כלי המאפשר להם לצמוח ולהתפתח כך שירידה בהיקף האשראי שלהם מהווה אינדיקציה שלילית על מצב המשק ובעיקר אינדיקציה שלילית לאמון של העסקים במשק. מנגד, באשראי למשקי בית למטרות דיור נמשכה מגמת הגידול הריאלית, כאשר בתקופה זו גדל האשראי זה גדל ב- 1.7% .

מאז 2007 חל גידול של 3.5% באשראי הניתן למשקי הבית למטרות דיור, לאחר ירידה שהתרחשה בשנים 2004-2007. בחינת נתוני כלל האשראי למשקי הבית מצביעה על יציבות יחסית של היקף האשראי למגזר זה. האשראי הניתן למשקי הבית שלא למטרות דיור נותר יציב יחסית ברמות של 13-11 אחוזי תוצר במהלך השנים 2015-2007.

 

האשראי במשק ניתן לשלושה מגזרים לווים: המגזר העסקי, הממשלה ומשקי הבית. את האשראי למשקי הבית ניתן לפצל לאשראי למטרות דיור ואשראי למטרות אחרות. באוצר מציגים כי החל מהמחצית השנייה של 2005 נרשמת ירידה חדה באשראי למגזר העסקי, כאשר אשראי זה ירד מכ- 100% לכ- 70% מהתוצר. במקביל, האשראי לממשלה רשם ירידה של כ- 20 אחוזי תוצר בשנים 2007-2006, ולאחר עלייה מסוימת במהלך המשבר הגלובאלי (לכדי 79%) שב האשראי למגזר הממשלתי בשנת 2011 לרמות שנרשמו טרם המשבר, כ- 73-71% מהתוצר, והתייצב ברמות אלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אוייש....ראוי שהאוצר יביט היטב על התנהלותו בטרם יגלה דאגה לאשראי משקי הבית והעסקים
קריסטין לינדאו, סגנית נשיא בכירה במודי'ס, מסבירה בראיון למה בסוכנות הדירוג הבינלאומית לא מתרגשים מחוסר היציבות במערכת הפוליטית או מאובדן אמינות הכללים הפיסקליים . הדבר העיקרי שמעניין את הסוכנות: השיפור ביכולת ההחזר של חוב של מדינת ישראל !! קריסטין לינדאו, סגנית נשיא בכירה בסוכנות דירוג האשראי הבינלאומי היוקרתית מודי'ס. לדבריה, למרות התחלופה הגבוהה של הממשלות והקואליציה השברירית של נתניהו, הסיכון הפוליטי הפנימי בישראל נחשב לנמוך יחסית, אך לעומת זאת הסיכונים הביטחוניים הגוברים באזור מהווים מקור דאגה עיקרי לעתיד דירוג האשראי של ישראל. לינדאו נחשבת לגורם המקצועי הבכיר במודי'ס המרכז את המעקב אחר הכלכלה הישראלית. בעקבות פרסום הדוח השנתי של הסוכנות על כלכלת ישראל בשבוע שעבר, מתחה לינדאו ביקורת על מדיניות הממשלה שמביאה לכיפוף הכללים הפיסקליים שנועדו להגביר את אמינות המדיניות התקציבית של הממשלה ולהביא להקטנת יחס החוב לתוצר. הכללים שנחקקו ב-2005 אמורים להגביל את הגידול בהוצאה התקציבית ולהבטיח שהגירעון התקציבי יפחת עם השנים. בפועל, הכללים בישראל מתגלה שהם "נכתבים מחדש" כמעט בכל שנה מאז חקיקתם, כותבים במודי'ס. "אמינות הכללים הפיסקליים נשחקה בצורה משמעותית כתוצאה מההתנהלות הממשלתית בשנים האחרונות", אומרת לינדאו, "אין משמעות לכלל אם לא מצייתים לו. אז מי כאן שר האוצר ?? מי ממונה על תקציב המדינה וחלוקתו בגועליזציה ?? אזי על אשראי משקי הבית והעסקים מדברים ומוטרדים באוצר ?? הציבור בישראלמוטרד שמדינה מתנהלת ללא תקציב מאושר מזה כמעט שנה , והממשלה מתכוונת לאשר תקציב דו שנתי בכדי להסתיר שרלטנות בדרך התנהלותה לשמירת ואי הגדלת חוב המדינה .
11.10.15
3.
האשראי של הממשלה והגדלת גירעון/החוב של המדינה מהווה סכנה ליציבות כלכלת ישראל !
כחלון מנסה להקים עוד גוף עצמאי כדי שיגזור קופון גדול על גב הציבור התמים. כחלון מנסה לאחוז את עינינו בכדי שנחשוב שנרוויח מההפרדה בין הבנקים לבין חברות האשראי . כפי שעשו לו בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות. נתנו לציבור הרגשה שירויח ותהיה תחרות . דבר שקרה בדיוק ההפך אין תחרות והמחירים קפצו עד שגזלו לנו שליש מהפנסיה. אז כחלון רוצה תחרות במסווה של תחרות בשוק האשראי לפטם טייקונים חבריו גם שרשימתם לבטח תיחשף לבסוף כאן אט אט !! ראוי שכחלון יתמקד בצימצום גירעון/חו המדינה שמשוער שנת 2016 ל-3.3% !!!!!!! גירעון המדינה שכחלון מציג עם תקציב שטרם אושר - עם תקציב שיאושר לשנתיים ...עבודה בעיניים - כחלון מציג גירעון של 2.5% ??? פחחח כל % בגירעון המדינה מהווה מיליארדים שרק הציבור יצטרך לממן ממיסים ישירים ועקיפים.
פולקמני  |  11.10.15
2.
הנה עוד הזרקת הצהרה מבית כחלון לתקשורת בכדי להכניס שחקנים חדשים לשוק האשראי !!
מאחר וכחלון מרוסק סופית בפופולריות שלו...העץ היחידי שעליו נתלה כעת כחלון הוא לבצע תחרות בשוק האשראי החוץ בנקאי ...במסווה תחרות מתכוון כחלון לפטם טייקונים מקורבים שלו לשוק האשראי כדוגמת אחים נאווי -עדי צים...ועוד כמה חברות קש בבעלות קובי מימון לשוק האשראי החוץ בנקאי בישראל למשקי הבית והעסקים. כאשר בפועל השחקנים החדשים של כחלון למעשה נהנים מריבית נמוכה של הבנקים , מגייסים אגרות חוב מהציבור ומשווקים הלוואות בריבית רצחנית למשקי הבית ובעיקר עוסקים בפדיון צ'קים של נזקקים לכסף מזומן תמורת עושק של 20% מסך הקרן... מי ששמוקד בריצת אמוק לבצע בתחום שוק ההון התגלה כשמרתם של טייקונים ומהווה סכנה לכלכלת ישראל ואיתנותה.
11.10.15
1.
מר עומרי מילמן היקר - באוצר עסוקים להזריק הודעות לתקשורת -מי בכלל מאמין להם? חבל"ז
כל בר דעת שקורא את ניתוחי נערי האוצר של כחלון מבין שיש כאן מדיניות מכוונת מאווד של הבוס כחלון לאחוז את עיני הציבור . עפ"י התרגיל היצירתי של כחלון , יוגדל חד-פעמית היקף הכסף שיוזרם מהכנסות המדינה ממסים ל`קרן מס רכוש`, ובמקביל יקטינו את הסכום שיוזרם לקרן בשנה הבאה. כך, באופן מלאכותי, הכנסות המדינה ממסים בשנה הבאה 2016 יוכלו להיות מעט גדולות מכפי שהן אמורות להיות, וכך כחלון יציג שתקרת הגירעון נישמר ברמה של 2.9% כאשר בפועל הגירעון הינו 3.3% בשנת 2016 !! כל % בגירעון המדינה מהווה מיליארדים שרק הציבור ישלם ממיסים עקיפים וישירים שהממשלה תטיל עלינו !! אחרת מאיפה יביאו את הכסף ? זה כחלון - כחלון הנוכל השרלטן שאוחז את עיני הציבור וחושב שהציבור מטומטם .בזכות הגב פלוג כלכלת ישראל איתנה !! אגב גם הצהרות כחלון בימים אלו על עודף בקופת המדינה מקורה בהעדר תקציב מאושר ...ותחשיב עדכני בהכנסות המדינה ...
קורא המדור  |  11.10.15