אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח חריף נגד מנכ"ל נמל חיפה: "אין עבודת מטה, הכסף אוזל" צילום: דנה קופל

דו"ח חריף נגד מנכ"ל נמל חיפה: "אין עבודת מטה, הכסף אוזל"

רשות החברות הממשלתיות פנתה לדירקטוריון הנמל בדרישה שישקול מחדש את המשך כהונתו של מנדי זלצמן, לאחר שהדחתו נבלמה השנה. מקורבי המנכ"ל: "זהו חלק ממסע הסתה של אורי יוגב"

13.10.2015, 06:57 | ליאור גוטמן

רשות החברות הממשלתיות פנתה ביום חמישי לדירקטוריון נמל חיפה בדרישה שיבחן מחדש את המשך כהונתו של מנכ"ל הנמל מנדי זלצמן, וזאת בעקבות דו"ח חמור על ניהול הנמל שהגיש לה לאחרונה רו"ח אילן שגב.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות שלחה את דרישתה גם לשר התחבורה ישראל כץ, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט ומבקר המדינה יוסף שפירא. זלצמן מכהן בתפקידו כשמונה שנים, והטענות נגד תפקודו הביאו את הנהלת הנמל לנקודת רתיחה כשבשנה האחרונה ניסה יו"ר החברה, משה עברי־סוקניק, להביא פעמיים להדחתו. הניסיון הראשון להזמין לשימוע הדחה נכשל כאשר ארבעה חברי דירקטוריון תמכו בהדחה וארבעה התנגדו לה. הניסיון השני הסתיים בהצפה 8-0 כנגד ההדחה.

הדו"ח שהגיע לידי "כלכליסט" משלים דו"ח ביניים שהוגש במאי, ושגב קובע בו שהכשלים הרבים שאיתר, לטענתו, הם "תוצאה של ניהול לקוי ביותר של נמל חיפה המחייב בדיקה דחופה וקבלת החלטות ביחס להמשך תפעולו". בהתייחסו לשגרת הניהול קובע שגב ש"לא מתקיימת עבודת מטה בנמל. הפרויקטים שבהם עסוקה החברה אינם מתנהלים לפי עקרונות ונהלים סדורים, ומבלי שאפשר לעקוב אחר קבלת החלטות ומימושן, אף בנושאים הקריטיים ביותר לחברה".

 , צילום: דנה קופל צילום: דנה קופל  , צילום: דנה קופל

בנוגע לפרישת חמישה מסגניו של זלצמן נכתב בדו"ח כי "מערכת יחסים בעייתית בין המנכ"ל לבין הסמנכ"לים, לא אפשרה כפי הנראה תפקוד יעיל של הנהלת החברה... מדובר בפרישה של שלושה סמנכ"לים לאחר שנה וחצי, תוך שסמנכ"ל נוסף שפרש והיה מוערך ביותר הבהיר כי תחת מנכ"ל אחר היה ממשיך בתפקידו. מדובר במערכת יחסים בעייתית... שנופלת לפתחו של המנכ"ל".

על מצבו הכלכלי של הנמל כותב שגב כי "במשך שנות כהונתו של המנכ"ל רווחי החברה לא הגיעו לרווח שהיא הניבה בשנה אחת שקדמה לתחילת כהונתו. יתרות המזומנים של הנמל פחתו בכהונתו מ־733 מיליון שקל לכ־316 מיליון שקל. המשך פעילות באופן דומה יחייב את החברה לגייס אשראי חיצוני כבר במחצית הראשונה של 2017".

לסיכום כותב שגב ש"נוכחנו כי במקרים רבים תשובותיו של המנכ"ל במהלך השימוע נעדרו אמינות, ונשענו על מידע מטעה וסילוף עובדות". שגב אף מציע לדירקטוריון לבדוק מחדש החלטות "שנתקבלו בהסתמך על דיווחי המנכ"ל".

זלצמן לא הגיב, אך בסביבתו אמרו כי "מנהל רשות החברות אורי יוגב שוב עושה מעשים שלא יעלו על הדעת כחלק ממסע ההסתה הפרוע והאישי נגד מנכ"ל הנמל. מדובר באובססיה אישית של יוגב. למען הדחת המנכ"ל והשתלטות אישית שלו על הנמל, יוגב מוציא דו"ח שבו הוא מכריז שלא טרח כלל לבדוק את תגובת הנמל שסתרה את טענות דו"ח הביניים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כנסו
כתבה לא עניינית אשר לא משקפת את שחר המציאות. אני מכיר עובדי נמל ומשפחותיהם אשר לא מפסיקים לשבח ולהלל את מנהל הנמל מר מנדי זלצמן. כדאי שיראו את ההכנסות של נמל חיפה ב2015 -2014 למול צפי האוצר להכנסות הנמל , אני יסיים בכך שצפי האוצר היה גרעון של מליונים למנל חיפה בשנים אלו וממול תחזית זו עומד הנמל בהכנסות של מליון ובמינוף העבודה ועתיד הנמל ועובדיו. כדאי לבדות את העובדות ולא לעסוק בהכפשות אשר אין להם שום בסיס מלבד רדיפה אישית לדעתי.
תושב חיפה , חיפה  |  14.10.15
8.
אנשים קטנים ותגובות של משועממים
מי שרוצה להגיב על כתבה מן הראוי שיהיו לו כלים ובסיס איתן. לא חוכמה לפסול אדם ומעשיו רק כי הוא לא מגולח... לאיש הזה יש תיק מפואר של עשייה ציבורית וכישורים אדירים להמשיך ולתפקד עוד שנים רבות. הגיע הזמן שישתמשו באנשים בעלי נסיון לתפקידים בכירים הדורשים זאת ולא רק בילדי הייטק בני 30. חבל אדם רוי וישר זה ילך ויעשה לבייתו ורק לבייתו מבלי שחברת נמל חיפה לא תהנה ממה שהוא עוד מסוגל להעניק לה. יוגב אכן איש רדוף ובעל מוטיבציה שלילית. מבזבז כבר חצי שנה כספי ציבור של כולנו ברדיפה אישית בלי בסיס אמיתי. חבל
מרדכי , חיפה  |  14.10.15
לכל התגובות