אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל שילם לבינתחומי 150 אלף שקל ללא מכרז צילום: עדי כהן צדק

בנק ישראל שילם לבינתחומי 150 אלף שקל ללא מכרז

הבנק הזמין מהמוסד האקדמי השתלמויות לבכיריו ללא מכרז בשלוש השנים האחרונות. באותה התקופה נמנו שניים מחברי הוועדה המוניטרית עם סגל המרצים בבינתחומי

13.10.2015, 08:18 | אמנון אטד

בנק ישראל שילם למרכז הבינתחומי הרצליה כ־150 אלף שקל עבור סדרת השתלמויות מקצועיות שקיים המרכז לבכירי הבנק כשההתקשרות בין הצדדים נעשתה ללא מכרז. מדובר בסדרה של שבעה מפגשים שנערכו בין 2012–2015 לחברי הנהלה ובכירים נוספים בבנק. כל מפגש הוגדר על ידי הבנק כ"השתלמות העשרה", נמשך כארבע שעות וכלל ארוחת צהריים.

לדברי בנק ישראל, "ההתקשרות אושרה על ידי ועדת המכרזים של הבנק, בהתאם לתקנות חובת המכרזים, כהתקשרות לרכישת השכלה או הכשרה מקצועית". אולם, לפני כמה שנים קיים הבנק סדרת השתלמויות אחרת, צנועה יותר, לחברי הנהלת הבנק ואז דווקא נערך מכרז שבו זכתה בסופו של דבר אוניברסיטת תל אביב.

ההתקשרות של בנק ישראל דווקא עם המרכז הבינתחומי וללא מכרז, מעלה שאלה אתית לא פשוטה. בין השנים 2012־2014 נמנו שניים מבין שלושת החברים החיצוניים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל, פרופ' רפי מלניק ופרופ' אלכס צוקרמן, על סגל המרצים של המרכז הבינתחומי.

נדין בודו טרכטנברג. לשעבר בסגל של המרכז הבינתחומי, צילום: עדי כהן צדק נדין בודו טרכטנברג. לשעבר בסגל של המרכז הבינתחומי | צילום: עדי כהן צדק נדין בודו טרכטנברג. לשעבר בסגל של המרכז הבינתחומי, צילום: עדי כהן צדק

הוועדה המוניטרית היא הגוף שמחליט בסוף כל חודש על מדיניות הריבית לחודש הבא, וההחלטה מתקבלת בהצבעה בקרב חברי הוועדה. פרופ' מלניק פרש מהוועדה המוניטרית בסוף השנה שעברה, אולם כיום חברה בוועדה חברת סגל לשעבר של המרכז הבינתחומי - ד"ר נדין בודו טרכטנברג, המכהנת גם בתפקיד המשנה לנגידת בנק ישראל.

הקשרים האישיים בין שני המוסדות פועלים בשנים האחרונות גם בכיוון ההפוך: ב־2011 פרש המשנה לנגיד בנק ישראל פרופ' צבי אקשטיין מהבנק ומונה לתפקיד דיקן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי.

בתשובה לשאלה אם להתקשרות של בנק ישראל עם המרכז הבינתחומי הרצליה דווקא יש קשר לריבוי הקשרים האישיים, בעבר ובהווה, בין בעלי תפקידים בכירים בבנק ישראל לבין המרכז הבינתחומי, ענה בנק ישראל: "חד־משמעית לא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות