אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברננקי נזכר להאשים בנקאים

קפיטליזם 3.0

ברננקי נזכר להאשים בנקאים

יו"ר הפד לשעבר: יותר בנקאים היו צריכים ללכת לכלא ב־2008

14.10.2015, 09:07 | איתי להט

אז בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב בדימוס, התעורר. רגע לפני שהוא משיק ספר חדש בשם "האומץ לפעול", ברננקי יורה לכל הכיוונים בראיונות, במדיה החברתית ובהרצאות לבנקאים, שעליהן הוא גורף 200 אלף דולר לאחת. אבל עכשיו פתאום לברננקי יש מצפון. באיחור אופנתי של יותר משבע שנים הוא נזכר לקום ולומר את מה שכל העולם חושב: "לא מספיק בנקאים הלכו לכלא על חלקם במשבר הכלכלי ההוא של 2008". זה מה שהוא אמר לסוזן פייג' מ־"USA Today" בראיון שהעניק לה בשבוע שעבר.

אמירתו של ברננקי מגיעה בעיתוי נוח למדי מבחינת המערכת הבנקאית: יותר משבע שנים אחרי המשבר הכלכלי הפשעים הבנקאיים הללו נהנים כבר מחוק ההתיישנות. מה שלא חל למשל על החוב שלכם לבנק.

1

עיתוי נוח

קל להאשים כשכבר אין אשמים

 

העולם הפיננסי מתאפיין בסטנדרט כפול: הוא מאפשר לבנקאים בכירים לחמוק מעונשים על הונאות, מעילות ופשעים כגון סיוע להלבנת כספי סמים בקנה מידה עצום, בזמן שיתר בני האנוש נדרשים לשלם את חובותיהם עד הפרוטה האחרונה.

באופן לא מפתיע כשאין שום בנקאי באופק שמובא לדין (חוץ מבאיסלנד), ברננקי נזכר שבעצם הרבה יותר בנקאים היו צריכים לשאת בעונש על הפשעים הפיננסיים שהביאו למשבר 2008. במקום זאת הם קיבלו חילוץ מממשלות, כלומר מכיסו של משלם המסים.

ברננקי. גילה שיש לו מצפון, צילום: בלומברג ברננקי. גילה שיש לו מצפון | צילום: בלומברג ברננקי. גילה שיש לו מצפון, צילום: בלומברג

2

לא נתן את ההוראה

ברננקי לא דרש לחקור אישית

 

בראיון ל־"USA Today" ברננקי מזכיר שלפדרל ריזרב אין סמכות לשלוח אף אחד לכלא. הוא צודק, רק שלפדרל ריזרב יש סמכות מלאה על הגופים הרגולטוריים של עולם הפיננסים האמריקאי, והיה עליו להורות להם להתמקד בעבירות אישיות של בנקאים שמילאו תפקידי מפתח ביצירת משבר 2008, ולשלוח את העדויות למשרד המשפטים האמריקאי. אלא שבכל תקופת כהונתו הממושכת לא ניתנה שום הוראה כזו. אחרי הכל, איזה בנק היה מזמין את ברננקי להרצות תמורת 200 אלף דולר, אם הוא היה גורם לכליאת בנקאים?

3

סיוע לבנקים פורעי חוק

ברננקי הציל בנקים חדלי פירעון

 

נדמה ששמו של הספר של ברננקי צריך להיות מתוקן ל"האומץ לא לפעול". במקום להניח לבנקים חדלי פירעון לעשות את מה שכל חברה מסחרית אחרת היתה נאלצת לעשות — לפשוט רגל — ברננקי בחר לא רק לחלץ אותם, אלא גם להמשיך להזרים להם כמויות בלתי נתפסות של כסף בעזרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו.

אולי יותר מפתיע שהאיש שנתן את הסכמתו בשתיקה לטענות ברק אובמה שלפיהן בנקים לא עברו על החוק, פתאום מסביר לנו שהם בעצם כן עברו על החוק.

4

קובעים את כללי המשחק

הבנקים מנסחים לעצמם את החוקים

 

האנשים שלכאורה לא עברו על החוק ולא הלכו לכלא, הם אותם אנשים שעשור לפני המשבר כתבו מחדש את החוקים הפיננסיים. בעזרת לוביסטים והזרמה מסיבית של כספים, ובתמיכת הבית הלבן וביל קלינטון, הם הפכו את מה שנחשב עד אז להימורים לנגזרים לגיטימיים. הדוגמה הבולטת ביותר ליכולת של בנקאים לנסח את החוקים מגיעה מהאיחוד האירופי. ב־2011, בעיצומו של השקת מנגנון ESM לרכישת חוב ריבוני של מדינות באיחוד, זכתה הנהלת הבנק המרכזי האירופי לחסינות מוחלטת מכל תביעה משפטית אפשרית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות