אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הנציבות שמקדמת שקד יחייב מתלוננים לצרף תצהיר צילום: אביגיל עוזי

חוק הנציבות שמקדמת שקד יחייב מתלוננים לצרף תצהיר

ההמלצה לחייב כל מתלונן לצרף תצהיר לאימות טענותיו תיכנס לחוק שמקדמת השרה איילת שקד. הצעד נועד לרכך את התנגדותם הנחרצת של הפרקליטים להשלים עם גוף הביקורת החדש. ארגון הפרקליטים דורש לעצור מיד את פעילות הנציבות

14.10.2015, 09:13 | משה גורלי

שרת המשפטים איילת שקד מתכוונת לעגן בחקיקה את הסמכויות של נציבות הביקורת על גופי התביעה, במתכונת זהה פחות או יותר לזו שהתווה השופט בדימוס אליעזר גולדברג בהמלצות שהגיש לה בתחילת השבוע. זאת כדי להקטין ככל הניתן את המשך הקטטות עם ארגון הפרקליטים.

לכן בין היתר תאומץ ההמלצה שבכוחה להרגיע מעט את המתנגדים לביקורת הפרטנית - הגשת תלונה תחייב את המתלונן להגיש תצהיר, על כל המשתמע מכך מבחינה משפטית, לאימות טענותיו.

קראו עוד בכלכליסט

מקדימה תרופה לדו"חות הבאים

בינתיים נמשך המאבק על פעילות הנציבות בתקופת הביניים, עד לחקיקה או להחלטה סופית בעניין אופן פעולתה. בארגון הפרקליטים שוקלים לא רק את מסלול בג"ץ אלא גם את אופציות המאבק כאיגוד מקצועי בבית הדין לעבודה. בכל מקרה, הארגון דורש לעצור מיד את פעילותה של הנציבות. ארגון הפרקליטים בראשות עו"ד לימור פלד דורש לעצור מיד את פעילותה של הנציבות. במכתב ששלחה אתמול פלד לשרה שקד וליועץ המשפטי לממשלה נכתב כי לאחר הגשת דו"ח גולדברג, "המשך פעילות הנציבות כתמול שלשום והמשך פרסום דו"חות על ידיה בפרט והפצתם לכלי התקשורת - פסולים. משעה שדו"ח גולדברג מונח על שולחנכם מתחייב שפעילות הנציבות בעת הזו לא תימשך, וכי הפגיעה בפרקליטים תיפסק". לפי פלד, קבע גולדברג ששני סוגי הביקורת - המערכתית והפרטנית - נגועים בפגם חוקי. מכתב זה יצא בתגובה לשני אירועים. הראשון, הפרסום שלשום של דו"ח הנציבות על לוחות הזמנים של פרקליטות מיסוי וכלכלה; והשני, ההודעה המשותפת של שרת המשפטים שקד והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. "בכוונתנו", כתבו השניים, "להיפגש כבר השבוע עם פרקליט המדינה ונציגי ארגון פרקליטי המדינה, כדי לשמוע את עמדותיהם בנוגע לאופן שבו תפעל נציבות הביקורת עד לקבלת החלטות סופיות באשר להמלצות השופט גולדברג, ועד להשלמת הפעולות שיינקטו בעקבות מתן ההמלצות".

מימין: השרה איילת שקד ויו"ר ארגון הפרקליטים לימור פלד. מסר מרגיע?, צילום: אוהד צויגנברג מימין: השרה איילת שקד ויו"ר ארגון הפרקליטים לימור פלד. מסר מרגיע? | צילום: אוהד צויגנברג מימין: השרה איילת שקד ויו"ר ארגון הפרקליטים לימור פלד. מסר מרגיע?, צילום: אוהד צויגנברג

רמז ברור מצדם של וינשטיין ושקד

הדגש ששמו וינשטיין ושקד על המילים "האופן שבו תפעל נציבות הביקורת עד לקבלת החלטות סופיות" ממחיש שאין בכוונתם להפסיק את הפעילות גם בתקופת הביניים. לכל היותר נראה שהשניים יסכימו להגבלתה בהתאם להמלצות גולדברג, כלומר המשך הביקורת המערכתית ועצירת הביקורת הפרטנית.

ואכן, בצנרת של נציבות הביקורת בראשות הילה גרסטל נמצאים בעבודה מתקדמת שני דו"חות מערכתיים־נושאיים - דו"ח שצפוי לעסוק בזמני ההמתנה מסיום חקירה ועד להגשת כתב אישום בכל הפרקליטויות (בהמשך לדו"ח שפורסם השבוע), ודו"ח מסקרן על עמידת הפרקליטות ביעדים שהציב לה חוק נפגעי עבירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות