אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ניסן סלומינסקי הוציא את סתיו שפיר מדיון בנושא החטיבה להתיישבות

יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט הורה על הוצאת שפיר, לאחר שביקשה את חוות הדעת היועץ המשפטי לוועדה, בנוגע לניגוד העניינים של סלומינסקי לניהול הדיון. שפיר: "החטיבה מעבירה לעמותות של פוליטיקאים מיליוני שקלים. היא מסרבת לספק נתונים לאן הולכים הכספים"

14.10.2015, 10:23 | רוני זינגר

ח"כ סתיו שפיר הוצאה מדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט שהתקיים בנושא החטיבה להתיישבות. את הדיון מנהל יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי והוא הורה על הוצאתה לאחר ששפיר ביקשה שוב ושוב את חוות הדעת של היועץ המשפטי לוועדה בעניין ניגוד העניינים של סלומינסקי לניהול הדיון.

קראו עוד בכלכליסט

שפיר טוענת כי כיוון שהבית היהודי, מפלגתו של סלומינסקי נהנית מכספים שעוברים לטובת החטיבה להתיישבות, הרי שהוא מצוי בניגוד עניינים.

סלומינסקי סירב לעסוק בעניין ולאחר ששפיר שבה ודרשה דיון על ניגוד העניינים, הורה סלומינסקי לסדרני הכנסת להוציא את שפיר מהוועדה.

״המהות של החטיבה בלי שתהיה החלטה בעניינה היא עשיה באפלה תחת השולחן…. זו לא הציונות שלי לעשות דברים מתחת לשולחן״, כך אמרה הבוקר ח״כ ציפי לבני בדיון ראשון שמקיימת ועדת חוק חוקה ומשפט בהצעת החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות. את הצעת החוק הגיש ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ (הבית היהודי). בפתח הדיון אמרה שפיר כי סלומינסקי מצוי בניגוד עניינים בדיון זה ״כיוון שהמפלגה שלו נהנית מהחטיבה״. דבריה של שפיר מבוססים על תחקירים שפורסמו בשנה האחרונה ולפיהם כסף רב של החטיבה להתיישבות זורם למוסדות המזוהים עם הבית היהודי.

סתיו שפיר מסולקת מהוועדה היום סתיו שפיר מסולקת מהוועדה היום סתיו שפיר מסולקת מהוועדה היום

הצעת החוק של סמוטריץ׳ מבקשת להסדיר את מעמד החטיבה, במקביל או לאור חוות דעת שהגישה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, ובו דרישה ומתווה להסדרת פעילות החטיבה, שכיום פועלת בלי כללים מסודרים ולא חלים עליה כללי השקיפות והבקרה שחלים על משרדי ממשלה. בימים אלה פועלת ועדת שרים שמונתה כדי לבחון את המשך פעילות החטיבה לאור חוות הדעת הזו ולכן הדיון הבוקר בהצעת החוק הוא רק לקראת קריאה ראשונה, אך לא יהיה אפשר להמשיך ולקדמו עד אשר ועדת השרים תקבל החלטה בעניין.

חוות הדעת של זילבר שנחשפה ב"כלכליסט", מעוררת זה כמה חודשים מכבש לחצים אדיר במערכת הפוליטית שמוביל בעיקר מצד אנשי הבית היהודי ובתמיכת גורמי ימין אחרים, שעושים מאמץ אדיר כדי להביא לגניזת חוות הדעת. הצעת החוק של סמוטריץ׳ מבקשת להסדיר בחקיקה את התנהלות החטיבה כפי שהיתה עד כה. חוות הדעת של זילבר קובעת כי החטיבה שפועלת שנים בלא כללים מסודרים, מחויבת בהחלת בקרה ושקיפות, ועליה לעבור לפעול על פי כללים ברורים תחת משרד ממשלתי שייקבע.

בדיון הבוקר דיבר גם ח״כ חיים ילין, לשעבר ראש מועצה אזורית אשכול, שנהנית מכספי החטיבה ומפעילות של החטיבה בתחומי בנייה ותשתיות. ילין אמר כי ״אני בעד החטיבה להתיישבות והצבעתי בעניין בניגוד ליתר המפלגה שלי, אבל יש לי בעיה בשיטה שבה מנסים להוביל את החוק, כי כל חקיקה מחייבת שקיפות״. יוזם החוק סמוטריץ' אמר בדיון כי ״החוק מבקש להסדיר ולעגן את מעמדה המיוחד של החטיבה כזרוע הביצוע של הממשלה. החטיבה עושה פעילות ציונית התיישבותית שקיימת הרבה שנים בנגב ובגליל והממשלה מטילה על החטיבה משימות מעת לעת. ההצעה שלי לא מתנגשת עם חוות הדעת של משרד המשפטים״.

במהלך הדיון דרשה שפיר לקבל נתונים כספיים של החטיבה אך סורבה. ״זה כשנתיים אנו עוסקים בשקיפות של החטיבה. זו מגיעה לוועדת כספים ומבקשת העברות כספים למען הפריפריה, אולם היא מסרבת לספק נתונים לאן הולכים הכספים. קיבלתי מצגת ללא נתונים. רק אחרי שהשגנו את נתונים בעצמנו, הסתבר שהחטיבה העבירה 75% מהכסף להתנחליות ורק מעט פרורים לנגב ולגולן. הפערים גדולים ובלתי נסבלים. החטיבה מעבירה כספים לעמותות של פוליטיקאים מיליוני שקלים. בקשתי מידע על הכספים הללו ולא קיבלתי״. שפיר התייחסה לכך שחלק מהכספים הקואליציוניים של הבית היהודי הובטחו עבור החטיבה להתיישבות: ״אני יודע שהקרירה הפוליטית שלך תלויה באנשי החטיבה״, אמרה לסלומינסקי.

סמנכ״ל החטיבה להתיישבות שהשתתף בדיון אמר כי ״אני מודה על הזכות שניתנה לנו להמשיך במפעל הציוני בארץ ישראל בכל חלקיו״, והציג מכתב ששלחו ראשי מועצות ברחבי הארץ לראש הממשלה ובו ביקשו להמשיך את תקצוב החטיבה להתיישבות שמסייעת להם. ״איך אפשר לומר שאנחנו פועלים במחשכים? התעוזה של חברי הכנסת לדבר נגד עובדים? הכל מבוקר, יש לנו חשב של האוצר, מבקר המדינה בודק אותנו. איך אפשר לומר שאין שקיפות?״, אמר.

זוהי לא הפעם הראשונה שבה סלומינסקי מסלק את שפיר מדיון בוועדה. בכנסת הקודמת, כאשר סולימנסקי כיהן כיו"ר ועדת הכספים, שפיר סולקה עקב ויכוח סביב הצבעה חוזרת על העברה של מיליונים לרשויות המקומיות בעקבות מבצע "צוק איתן". שפיר ביקשה תשובות לגבי נתונים שהתקבלו מהאוצר לפיהם מועצה אזורית הר חברון מקבלת מקדמה גבוהה יותר מרשויות בדרום וסלומינסקי הכחיש אותם. תקרית נוספת אירעה חודשיים לפני כן כאשר שפיר דרשה תשובות בנוגע לקיצוץ של 125 מיליון שקלים בתחבורה הציבורית לטובת תקציב הביטחון.

ח"כ סלומינסקי אמר בתגובה: "שבענו מההצגות הפופוליסטיות של ח"כ שפיר, שהפכו מחזה שכיח במחוזותינו בעוד שהפריימריז כבר מזמן מאחורינו. צר לי שהוועדות המקצועיות של הכנסת משמשות לה כתפאורת רקע, במקום לעשייה עניינית ורצינית, דבר המתבקש מנבחרי ציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות