אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלטפורמות הלוואות המונים מקבלות חיזוק מרשות המסים צילום: עמית שעל

פלטפורמות הלוואות המונים מקבלות חיזוק מרשות המסים

הרשות תכיר בהכנסות מאתרי גיוס המונים שפועלים כפלטפורמת הלוואות כהכנסה מריבית, כך שיוכלו לנכות מס במקור. הכרה זו מותנית בכך שההלוואות יינתנו בריבית קבועה וידועה מראש, מה שיעניק ודאות גדולה יותר למשקיעים דרכם

15.10.2015, 08:28 | עמרי מילמן

רשות המסים קבעה בפסיקה תקדימית (פרה־רולינג), שנוגעת לשיעורי המס לעסקים שאופי מיסוי פעילותם אינו מובן מאליו, כי הכנסה מאתרי גיוס המונים (קראוד פאנדינג) הפועלים כפלטפורמה להלוואות מעמית לעמית דרך רשת האינטרנט (P2P) תוכר כהכנסה מריבית, וכי אתרים אלה יוכלו לנכות את המס במקור.

מדובר בצעד חשוב בהכרה של הרשויות באותן פלטפורמות הלוואות, שמשמשות כיום אלטרנטיבה לאשראי מהבנקים. ההחלטה המקדמית של רשות המסים קובעת כי הרשות תכיר בהכנסות של העמיתים המלווים באותן פלטפורמות כהכנסה מריבית (אם מדובר ביחידים), ששיעור המס שלה עומד על 25%.

על האתר יהיה לעמוד בכמה קריטריונים, וביניהם שההלוואות יינתנו לטווח זמן מוגבל, הריבית תהיה קבועה וידועה מראש, והעסקה תיעשה בין שני הצדדים בעוד והאתר ישמש מתווך.

פלטפורמת ה־P2P מאפשרת למעשה לחבר בין שני צדדים. צד אחד המעוניין להשקיע כסף, וצד אחר המעוניין ללוות כסף בתעריפים שיכולים להיות משתלמים יותר לשני הצדדים מהתעריפים שהבנקים מציעים.

  , צילום: shutterstock צילום: shutterstock   , צילום: shutterstock

בזכות ההחלטה של רשות המסים, הוודאות שאותם אתרים יוכלו להעניק למשקיעים שלהם גדולה יותר, שכן שיעור הריבית שתשולם מסוכם מראש, וכעת הם יכולים להבטיח גם את שיעור המס שינוכה. עד כה לחברות לא היתה הוודאות הזאת, והיה חשש שברשות המסים ידרשו לנכות מס אחר, כמו למשל מס הכנסה, שהיה פוגע בהכנסות של המלווים.

מדובר בענף שהולך וצובר תאוצה. בארץ אמנם יש מעט חברות שעוסקות בו, אך בכל העולם מדובר בתופעה שהולכת ומתרחבת, וגם הרגולטורים צריכים להתחיל לתת לכך מענה. מלבד ההחלטה המקדמית של רשות המסים, גם ועדת בריס להסדרת הפעילות הפיננסית החוץ־מוסדית, בראשות היועץ המשפטי של משרד האוצר יואל בריס, עוסקת בנושא. גם ועדת שטרום, בראשות דרור שטרום, שאמורה להגיש את המלצותיה בנוגע להגדלת התחרות בשוק הבנקאות, בחנה את הסוגיה ככל הנראה.

עמית לוינשטיין, מנכ"ל eLoan, פלטפורמת הלוואות P2P, אמר ל"כלכליסט" כי "זה עוד חלק ממהלך של הכרה בפלטפורמה, שנדחף על ידי החברות ועל ידי רוח ציבורית. עצם זה שרשות המסים אומרת שיש פה מקור הכנסה שצריך לטפל בו, הוא עוד נדבך ביצירת הלגיטימיות כמו כל השקעה בשוק ההון. אצלנו הלקוחות הבינו את זה מהיום הראשון". הוא הוסיף כי "היום הבנקים וחברות כרטיסי האשראי מופלים בחסות החוק לטובה בהשוואה אלינו. הצעד הזה חשוב לתחרות. הוא יאפשר לתת יותר אשראי ליותר לקוחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות