אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה מנסה להחזיר לכנסת בשבוע הבא את ההצבעה על מתווה הגז צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

הממשלה מנסה להחזיר לכנסת בשבוע הבא את ההצבעה על מתווה הגז

כך חשפה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בחשבון הטוויטר שלה. עד היום לא הצליחה הממשלה להשיג את הרוב הדרוש לאישור העברת סמכויותיו של דרעי לכלל הממשלה. הסעיף ימצא מהיום והלאה על סדר יומה של הכנסת כל שבוע מחדש, עד אשר נתניהו יצליח להשיג את הרוב הדרוש לאישורו

14.10.2015, 23:36 | ליאור גוטמן

מליאת הכנסת עשויה לדון בשבוע הבא באישור מתווה הגז הממשלתי. כך פרסמה הערב (ד') חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בחשבון הטוויטר שלה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי לוח הזמנים לשלושת ימי הדיונים הקרובים (כלומר 19 עד 21 לחודש), המהלך ינסה "להעביר לממשלה את הסמכות הנתונה לשר הכלכלה לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים בכל האמור בפעולות נדרשות לשם הגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה 'תמר' ולשם פיתוח מהיר של שדות הגז הטבעי 'ללווייתן', 'כריש', 'תנין' ושדות גז טבעי אחרים - הצבעה", כך נוסח הסעיף.

במילים אחרות, הממשלה רוצה להשלים את אישורו של מתווה הגז הממשלתי על ידי הצבעה שתאפשר העברת סמכויות שר הכלכלה דרעי לכלל השרים, כך שהם יוכלו - בפעם הראשונה בתולדות המדינה - לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים שהתנגד למתווה, ולומר שהתחברות אולי חשובה, אבל שיקולי מדיניות החוץ חשובים יותר. דרעי עצמו ביקש את המהלך כיוון שלא רצה לקבל החלטה על עקיפת הממונה על ההגבלים לבדו.

נתניהו וכחלון. שר האוצר מנוע מלהצביע על נושא הגז, צילום: מרק ישראל סלם / ג נתניהו וכחלון. שר האוצר מנוע מלהצביע על נושא הגז | צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט נתניהו וכחלון. שר האוצר מנוע מלהצביע על נושא הגז, צילום: מרק ישראל סלם / ג

השלב המקדים למתווה, שבוצע בסוף יוני, היה הצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני על ההחלטה שנושא הגז הוא אכן מדיני כאשר הנימוק היה שייצוא הגז המתוכנן לירדן ומצרים גובר על שיקולי התחרות של המשק המקומי.

הרוב טרם הושג

עד היום לא הצליחה הממשלה להשיג את הרוב הדרוש לאישור העברת סמכויותיו של דרעי בנושא לכלל הממשלה, ולו בשל העובדה שחסרים לה "שלוש אצבעות". הראשון הוא שר האוצר כחלון שהכריז על נבצרות (שאושרה על ידי היועמ"ש) בשל חברותו עם קובי מימון, לכאורה בעל השפעה בישראמקו לה אחזקות של כ-29% במאגר תמר. הנעדרים האחרים הם שר הבינוי יואב גלנט (לו אופציות במאגר גז אחר) ושר הרווחה חיים כץ שמחזיק יחידות השתתפות בשווי מיליוני שקלים של חברת ישראמקו. בפעם האחרונה שמדדו את יחסי הכוחות נמצא שההצבעה הייתה מסתיימת בתיקו (57 לעומת 57) עם חשש ממשי להפסד. יצוין שההצבעה הזאת היא המכשול הכמעט אחרון, אבל בטח העיקרי שבהם, לאישור מתווה הגז.

יחימוביץ' כתבה שהיא מקווה שלא מדובר במחטף ממשלתי בחסות המצב הביטחוני, אולם גורמים במשק האנרגיה טוענים שאין כוונה ממשית לקיים הצבעה ולו בשל העובדה שאין כרגע לממשלה רוב בהצבעה. אז מאין הופיע הסעיף? מדובר בסעיף שימצא מהיום והלאה על סדר יומה של הכנסת כל שבוע מחדש, עד אשר ראש הממשלה נתניהו יצליח להשיג את הרוב הדרוש לאישורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
סוף כל סוף,יש לאשר את המתווה לצורך כניסת מיליונים לכספי הציבור
סוף כל סוף! יש לאשר את המתווה לאלתר ע״מ להכניס מיליונים ואף מיליארדים לכספי המדינה ובכך להמשיך מה שרק חב׳ נובל אנרג׳י הסכימה לעשות והוא להיכנס לחיפוש הגז מה שאף חברה עד היום לא עושה ואף מראה לנכון לעשות בגלל הרגולציה הדיקטטורית שקיימת במדינתנו
ש  |  18.10.15
11.
לחקור שחיתות תרומת התע"א לפריימריס חיים כץ ראש הועד לשעבר
במערכות הבחירות האחרונות לכנסת ניצל חיים כץ, שר הרווחה, במעמדו כמזכיר ארגון עובדי התע"א, את עובדי התע"א, משאבי התע"א ומאגרי המידע שלה, לפריימריס שלו בליכוד, והסיע אלפי עובדים לקלפיות הפריימריז בליכוד, תוך השבתתם מעבודה וגרימת נזק עצום לתע"א בגודל 210 מיליון ש"ח, בחישוב לפי דברי חיים כץ בנאום פרידה מהעובדים, כי יום עבודה קלנדרי אחד של התע"א ערכו 70 מיליון ש"ח. מבקרי המדינה לינדנשטראוס ושפירא כתבו שהנזק האדיר עקב השבתת התע"א, והשימוש בעובדיה ומשאביה לצרכיו הפוליטיים של כץ, יכולים להיחשב כתרומה עצומה בשווי-כסף מתאגיד, האסורה לפי החוק, אך ח"כ חיים כץ והנהלת התע"א "ציפצפו" עליהם. ראוי כי המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה יחקרו את השחיתות החמורה הזו, כפי שח"כים אחרים נדונו למאסר על עבירות בחירות! יש להם חומר רב על כך מהתקשורת וממקורות נוספים! להשוואה: ח"כ לשעבר נעמי בלומטל נדונה למאסר על 12 אלף ש"ח בלבד שתרמה לחברי מרכז הליכוד שבחרו אז את הח"כים!
לחקור שחיתות השר כץ בתע"א  |  15.10.15
9.
ללוביסטים של חברות הגז: כן, נתניהו נוכל ושקרן
נתניהו מסתיר את הסיבות האמתיות בגללן הוא נואש לקדם את מתווה הגז, מתווה רק למדינה, לתעשיה ולאזרחים. המתווה טוב רק לתשובה ולנובל. נתניהו מסמא את עיני הציבור בתירוצים תלושים (הגז ישאר קבור באדמה). הוא בונה על כך שכשהציבור יגלה את האינטרסים האמתיים, לא יהיה ניתן להחזיר את המצב לקדמותו. אז כן, נתניהו נוכל ושקרן.
דרור  |  15.10.15
לכל התגובות