אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב בדרך למיתון חסר תקדים בריבית אפסית - כיצד ינהג הבנק המרכזי? צילום: גיל דטנר

ארה"ב בדרך למיתון חסר תקדים בריבית אפסית - כיצד ינהג הבנק המרכזי?

נתוני התעסוקה החלשים שפורסמו לאחרונה הם רק חוליה אחת נוספת בשרשרת של נתונים שלילים לכלכלה האמריקאית. מה יעשה הפד, שמדיניותו הקלאסית היא להוריד ריבית במצב זה?

16.10.2015, 07:44 | גלעד אלפר
כבר קרוב לשנה, כלכלנים מנסים לנחש מתי הבנק המרכזי האמריקאי יתחיל סוף-סוף להעלות את הריבית. אבל הם מנסים לענות על השאלה הלא נכונה. כאשר הנתונים הכלכליים בארה"ב הולכים ומתדרדרים, השאלה האמיתית היא מה יעשו הפד והממשל, בסביבת ריבית אפס, כאשר המיתון הבא יכה בכלכלה האמריקאית.

נתוני התעסוקה החלשים לחודש ספטמבר הם רק חוליה אחת נוספת בשורה ארוכה של נתונים חלשים שפורסמו בשנה האחרונה ושמציירים תמונה שלילית בהשקעות עסקיות ובמגזרי הייצור והצרכנות. כלכלנים רבים מזדרזים להגן על המדיניות המוניטרית המרחיבה של הפד ולהאשים את ההאטה בסין במה שמתחולל בכלכלה האמריקאית. אך סין היא לא יותר ממסך עשן שמסתיר את הכישלון של הפד.

קראו עוד בכלכליסט

מספיק לגרד במעט את פני השטח בארה"ב כדי לגלות תמונה של חוסר איזון כלכלי שמתפתח כבר שנים. אובמה והפד מתגאים בנתוני אבטלה נמוכים - 5.1% בלבד. אך זוהי אשליה אופטית, שכן שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמצא ברמה הנמוכה ביותר מאז 1977. כלומר האבטלה נמוכה כי לא סופרים כמובטלים את 95 מיליוני האמריקאים שהתייאשו מלחפש עבודה.

אבטלה בארה"ב (ארכיון). לא סופרים כמובטלים את 95 מיליוני האמריקאים שהתייאשו מלחפש עבודה, צילום: בלומברג אבטלה בארה"ב (ארכיון). לא סופרים כמובטלים את 95 מיליוני האמריקאים שהתייאשו מלחפש עבודה | צילום: בלומברג אבטלה בארה"ב (ארכיון). לא סופרים כמובטלים את 95 מיליוני האמריקאים שהתייאשו מלחפש עבודה, צילום: בלומברג

זאת ועוד, מאז 2007, הכלכלה האמריקאית הוסיפה 1.5 מיליון משרות בסקטור המסעדות (מלצרים וברטנדרים) ואיבדה 1.4 מיליון עובדי ייצור. כך, עובדים חסרי כישורים שמרוויחים בדר"כ שכר מינימום, מחליפים עובדים שמאופיינים בשכר יחסית גבוה ושפעם היוו את חוט השדרה של המעמד הבינוני האמריקאי.

את סימני הכישלון בכלכלה אפשר למצוא במקומות נוספים. הממשל והקונגרס פצחו במהלך שנות ה-90 במניפולציה נרחבת במטרה לאפשר להמוני אמריקאים להפוך לבעלי בתים. המניפולציה הזו כללה חקיקה נרחבת, ריבית נמוכה מלאכותית בתחילת שנות ה-2000, וברית לא קדושה בין וול-סטריט לבין הממשל, כאשר כל אלה הביאו למשבר הסאב-פריים. וכיום לאחר 7 שנים של ריבית אפס שנועדה בין היתר להציל את מגזר הנדל"ן, שיעור בעלות על בתים בארה"ב נמצא בשפל של 48 שנים.

אפשר למנות עוד שורה ארוכה של נתונים שליליים אבל נסתפק בכך שעפ"י מודל החיזוי של סניף הפד באטלנטה, מודל שזוכה למוניטין מצוין, הצמיחה בתל"ג ברבעון השלישי של 2015 עלולה להסתכם ב-1.0% בלבד (בחישוב שנתי). נציין גם שמאז תום מלחמת העולם השנייה, מחזור העסקים הממוצע נמשך 69 חודשים בלבד. אנחנו נמצאים בערך בחודש ה-75 של מחזור העסקים העכשווי, ורק לפי החשבון הזה, המיתון מחכה להכות בארה"ב בשנת 2016.

וכאן עולה שאלה מעניינת. ארה"ב עומדת להיכנס למיתון הזה כאשר הריבית היא כבר באיזור האפס - מצב חסר תקדים. הרי המדיניות הקלאסית של בנק מרכזי היא להוריד ריבית כאשר הכלכלה מתקשה, אך מה לעשות כאשר הריבית היא כבר אפסית?

בפני הממשל והבנק המרכזי עומדות שלוש אופציות. בצד המוניטרי הפד יכול להוריד את הריבית לשלילית והוא יכול גם לפצוח בסבב הדפסות נוסף (QE4). הממשל מצידו, יכול לפצוח בתמריץ פיסקאלי, כלומר הגדלת ההוצאה התקציבית וכניסה לגרעון גדול אף יותר מהגרעון כיום. ייתכן כמובן שכל שלושת הצעדים יינקטו בעת ובעונה אחת.

כך או אחרת, כל צירוף אפשרי של הצעדים האלה נדון להיכשל בדיוק כפי שהמדיניות האמריקאית מאז משבר הסאב-פריים נכשלה. הפתרון האמיתי למשבר האמריקאי מורכב מאותם מרכיבים שהביאו להצלחה כלכלית בכל מדינה שבא הם ננקטו - קיצוץ במסים ובהוצאות, דה-רגולציה והקטנת ההתערבות הממשלתית בניהול הכלכלה. או במילים אחרות, קפיטליזם קלאסי.

אלא שבארה"ב, כמו ברוב מדינות המערב האחרות, אין רצון פוליטי או ציבורי לעשות את המובן מאליו. יותר סביר שנראה את המשך התמריצים המוניטריים והפיסקליים שימשיכו לנפח את בועת הנכסים, וימשיכו לערער את יסודות הכלכלה האמריקאית.

הכותב הוא אנליסט באקסלנס-נשואה ברוקראז'

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות41 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

39.
36 מצחיק איך הפכת את הקערה
אובמה אשם בזה שארה''ב לא צומחת מספיק מהר? תגיד תודה שהיא צומחת בכלל. הוא קיבל מדינה מפורקת מכל בחינה אפשרית הודות לרפובליקנים. מאות אלפי אבודות היו נמחקו מדי חודש, הגירעון עלה בקצב מטורף, אינסוף בתים ועסקים עוכלו ועוד ועוד. הכל השתנה תחת אובמה, מליוני אבודות חדשות, הגירעון נסגר ביותר משני שליש, הנדל''ן חוזר לעצמו והבורסה בשמים. לא רק שהוא מנע שפל כלכלי חדש הוא גם דוחף למעלה. תסלח לו שהוא לא יוצא מהקבר שחפרתם לאמריקה מספיק מהר. באמת אשמתו שהוא לא מקשיב לאידיוטים שניסו להחריב את ארה''ב ועד היום לא מבינים מה רוצים מהם.
2020  |  17.10.15
37.
ל37 ולאלפר - תגובה ענינית לעובדות (מה שלר ראיתי ממכם)
ל37: אם מה שאלפר כתב היה שהחשש הגדול של המשקיעים הוא מיתון בארהב, אז אין לי וויכוח איתו. המשפט הזה נכון תמיד. הבעיה היא שהוא כתב משהו אחר. הוא כתב שהוא צופה שהיא תיכנס למיצון בקרוב מאוד, וביסס את זה בעיקר על נתון אחד (מספר האנשים מחוץ לשוק העבודה) בתוספת הערכות ודעות. הנתון הזה לא רלוונטי,ביחוד לא בהקשר של הפיתרון הקפיטליסטי הקלאסי שהוא מציע. גם בתגובות שלו אלפר מתעלם מהחוסר רלוונטיות. אולי אני טועה במשהו אבל אם ככה מוזר שהוא לא כלל התיחסות בתגובות שלו. ולגבי הפסיכולוגיה של מבקרי אקסלנס - אני מבטיח לך שיש לפחות שני מגיבים, כי אני אחד מהם, ולא כתבתי את השאר. התגובה רציונלית לגמרי, אין לי ולא היה לי קשר אישי אל אלפר או אקסלנס. הקשר היחיד הוא שיש לי כסף שמושקע ע"י גופים דומים. כמו שכתבתי , אנליזה שמתבססת על עובדות לא רלוונטיות היא לא משהו שהייתי רוצה שישפיע על מי שמטפל בכסף שלי. אם הוא לא מבין את חוסר ההקשר הלוגי זו בעיה. אם הוא מבין ובכל-זאת משתמש בטיעון - זו בעיה גדולה יותר.
26,30  |  17.10.15
לכל התגובות