אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בצל גל הטרור: הממשלה רוצה להרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה צילום: אוהד צויגנברג

בצל גל הטרור: הממשלה רוצה להרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה

החוק כיום מאפשר לשוטר, חייל מוסמך או למאבטח לערוך חיפוש על גופו של אדם, רק כאשר עולה חשד סביר לנשיאת נשק או כוונה לעשות שימוש בנשק. הממשלה רוצה לתקן את החוק כך שניתן יהיה לערוך חיפוש על כל אדם, גם ללא חשד סביר, במקומות שיוגדרו מראש כמועדים לאלימות

15.10.2015, 16:52 | תומר גנון

הממשלה תדון ביום ראשון באישור טיוטת חוק שתאפשר לשוטרים לערוך חיפוש על גופו של אדם, גם אם לא קיים חשד כי הוא נושא נשק. זאת במקומות שיוגדרו מראש כמועדים לאלימות, ועל פי הצעת ההחלטה כדי לפעול לצמצום האלימות. "לאור אירועי הפח"ע האחרונים ונוכח המצב הביטחוני השורר", נכתב בהצעה, "יש צורך בתיקון זה המעניק לגורמי האכיפה סמכויות נוספות למענה למלחמה באלימות, דבר אשר יאפשר אף למנוע פעילות טרור כנגד תושבי ישראל".

קראו עוד בכלכליסט

שוטרים, צילום: גיל נחושתן שוטרים | צילום: גיל נחושתן שוטרים, צילום: גיל נחושתן

טיוטת החוק שהממשלה מבקשת לאשר היא סמכויות לשם שמירה על בטחון הציבור (תיקון – סמכות חיפוש לשוטר) התשע"ו 2015. החוק כיום מאפשר לשוטר, חייל מוסמך או למאבטח לערוך חיפוש על גופו של אדם, רק כאשר עולה חשד סביר לנשיאת נשק או כוונה לעשות שימוש בנשק. על פי הצעת החוק "מאחר ולעיתים לא ניתן לזהות אפשרות קיומו של כלי נשק רק ממראהו של אדם, יש צורך לתקן את המצב הקיים ולקבוע במפורש את סמכות החיפוש של שוטר על גופו של אדם לצורך מניעת מעשה אלימות תוך שימוש בנשק, גם אם לא קיים לשוטר חשד כי האדם נושא עימו נשק".

על פי הצעת המחליטים מי שיכריז על מקום מועד לאלימות הוא מפקד מחוז במשטרה. "כדי למזער את הפגיעה בפרטיות כתוצאה מחיפוש על גופו של אדם, הוגבלו הסמכויות על ידי צמצום מטרת החיפוש לאיתור כלי נשק בלבד". בנוסף נכתב כי "סמכות זו מגובלת מבחינת הזמן – על ההכרזה למנות את המועדים, וכן מוגבלת הסמכות מבחינת המקום בו ניתן לבצע את החיפוש, או מסומן בגבולותיו. עוד מוצע כי מקום שהוכרז ייתלו בו שלטים בדבר קיומה של סמכות החיפוש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
ניצול ציני של גל הטירור כדי להרחיב את סמכויות השוטרים
מה שנראה כצעד להגברת הביטחון יחזור כבומרנג דוקא נגד אזרחים רגילים בימים רגילים. כל קטטה של שיכורים מחוץ למועדון תאפשר למפקד המחוז להכריז על כל איזור הבילויים בתור " מקום מועד לאלימות" ולאפשר לשוטרים לעצור בסיטונות כל אחד ולעשות עליו חיפוש. הם יוכלו לטעון לגבי כל אדם שהוא חשוד בנשיאת סכין, שזה כלי נשק, גם אם הוא אזרח תמים. זה יכול לקרות גם לך, אפילו אם סתם עברת במקרה באיזור. לדעתי החוק הקיים נותן לשוטרים מספיק סמכויות בעניין הזה, ואם יש צורך בהרחבה זמנית של הסמכויות, יש לעשות זאת בהוראת שעה מוגבלת בזמן, במצבים מיוחדים שיוכרזו על-ידי השר לביטחון פנים (מפקד מחוז במשטרה זה לא מספיק).
אזרח שפוי , רעננה  |  18.10.15
לכל התגובות