אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שבאמת חשוב למחנה הציוני צילום: גלעד בר שלו

מה שבאמת חשוב למחנה הציוני

למחנה הציוני היתה הזדמנות של פעם בארבע שנים לדרוש את השליטה על החטיבה להתיישבות, שדרכה הממשלה מזרימה כספים להתנחלויות. אולם כדי לשמר את הכוח בקק"ל, ויתרה המפלגה על מהפכה

19.10.2015, 11:21 | רוני זינגר

הסערה בוועדת החוקה, חוק ומשפט בשבוע שעבר היתה צפויה. הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי — להסדיר את מעמד החטיבה להתיישבות — הביאה לחדר את חברות האופוזיציה מהמחנה הציוני ומרצ סתיו שפיר, ציפי לבני, מיכל רוזין, רויטל סוויד ומיכל בירן, שתקפו אותה בחריפות.

שפיר פועלת כבר מהכנסת שעברה להחיל שקיפות על החטיבה, ואף חשפה העברות ממנה להתנחלויות ולעמותות המזוהות עם הבית היהודי. למאבק שותפה גם לבני, שחוזרת ואומרת כי "זאת לא הציונות שלי לעשות דברים מתחת לשולחן".

קראו עוד בכלכליסט

אולם בימים אלה המחנה הציוני מפגין צביעות ששומטת את הקרקע מתחת המאבק העקרוני לכאורה. הרחק מהעין הציבורית, המפלגות מתכתשות במו"מ לחלוקת כד השמנת הקרוי "המוסדות הציוניים" — קק"ל, קרן היסוד, הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית וגם החטיבה להתיישבות. המטרה של יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג במו”מ היא אחת: לשמר את המצב כפי שהוא. הסיבה? ככה המחנה הציוני ישמור על ראשות קק"ל. התוצאה? החטיבה להתיישבות תישמר בידי הבית היהודי. בשם שימור הסטטוס קוו.

יצחק בוז יצחק בוז'י הרצוג. ג'ובים על פני שקיפות | צילום: חיים הורנשטיין יצחק בוז

למחנה הציוני היתה הזדמנות של פעם בארבע שנים לדרוש את השליטה על החטיבה, זרוע הביצוע שדרכה הממשלה מזרימה כספים להתנחלויות, או לפחות להוציא אותה מידי הבית היהודי. אולם כדי לשמר את הכוח בקק”ל — ג'ובים ותקציבים — ויתרה המפלגה על מהפכה בגוף שלדברי ח"כים רבים בה, מייצג את כל הרע והמושחת בפוליטיקה הישראלית.

במפלגה אומרים שניסו לדרוש את החטיבה, אך בכיר במפלגה אומר כי “הדיל המכוער שבוז’י סגר מבייש את כולנו וגרוע מכך, סותם לנו את הפה בעניין החטיבה. ניסן סלומינסקי צריך להגיע עכשיו לכל ישיבה עם המסמך בחתימת הרצוג”.

בשנה שעברה עברו דרך החטיבה חצי מיליארד שקלים. כשהח"כים של המחנה הציוני ירצו לצאת נגד העברת הכספים הבלתי שקופה הבאה, יוכלו אנשי הבית היהודי להשיב להם שזה הרבה מאוד בזכותם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות