אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצבעה סוערת על החטיבה להתיישבות; שפיר: "החטיבה מזרימה כסף ישירות לבית היהודי" צילום: אוהד צויגנברג

הצבעה סוערת על החטיבה להתיישבות; שפיר: "החטיבה מזרימה כסף ישירות לבית היהודי"

הצעת החוק להסדרת מעמדה של החטיבה עברה בהצבעת בזק בניהולו של יו"ר ועדת חוקה ניסן סלומינסקי. לאחר תלונות ח"כים מהאופוזיציה נערכה הצבעה נוספת - וההצעה עברה שוב. שפיר לסלומינסקי: "חצי מחברי הכנסת כאן לא ידעו בכלל על מה הם מצביעים אחרי שהבאתם אותם בלחץ לפה"

19.10.2015, 11:53 | רוני זינגר

הצעת החוק להסדרת מעמד החטיבה להתיישבות שעלתה היום (ב') להצבעה בוועדת חוק, חוקה ומשפט עברה ברוב של 7 חברי כנסת לעומת 4. ואולם, כצפוי עברה ההצבעה רק אחרי סערה גדולה, לאחר שיו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי ניהל את ההצבעה במהירות מפתיעה, לא הודיע לחברי הכנסת על ההצבעה מראש, לא הקריא את נוסח החוק וקרא מיד שהחוק אושר.

קראו עוד בכלכליסט

חברות הכנסת של האופוזיציה סתיו שפיר, מיכל רוזין ורוויטל סוויד קראו בדרישה לביטול ההצבעה "אפילו מציע החוק לא הספיק להצביע", קראה חברת הכנסת מיכל רוזין, כאשר נכנס ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ מציע החוק כשהוא לא הספיק להצביע.

"חצי מחברי הכנסת כאן לא ידעו בכלל על מה הם מצביעים אחרי שהבאתם אותם בלחץ לפה״, אמרה שפיר לנוכח זרימת חברי הכנסת מהקואליציה לחדר הוועדה בכדי שיהוו רוב להצבעה.

סתיו שפיר בדיון הקודם בוועדה סתיו שפיר בדיון הקודם בוועדה סתיו שפיר בדיון הקודם בוועדה

"למה אתה לא אומר שאתה בניגוד עניינים? אתה לא יכול להצביע בהצבעה הזו כי אתה המרוויח הישיר ממנה. החטיבה להתיישבות מזרימה כסף ישירות לעמותות הבית היהודי", קראה שפיר ואמרה שהחושך שהיה בחדר מאפיין את התנהלות החטיבה להתיישבות - ״לא ברור מה קורה בחטיבה", אמרה שפיר וסלומינסקי ענה לה "גם בקק"ל לא ברור נכון?". שפיר ענתה "כן, ואנחנו מנסים לשנות את היושב ראש בדיוק בגלל זה. זה העניין, לקחת אחריות ולשנות".

ממתינים לוועדה המיוחדת בנושא

לאחר מכן החליט סלומינסקי לערוך את ההצבעה מחדש, וכאמור הצעת החוק עברה, אך האופוזיציה ביקשה לקיים בצהריים הצבעה חוזרת בעניין.

מדובר בהצעת חוק שהעברתה הוא הצהרתי בלבד, זאת כיוון שבימים אלה פועלת ועדה מיוחדת שבוחנת את הסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות וזאת לאור חוות דעתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, שקבעה כי יש להסדיר את התנהלות החטיבה שפועלת כיום באופן לקוי.

הצעת החוק עברה את ועדת חוקה ויכולה להתקדם ותיאורטית יכולה לעלות לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. אך בפועל, הצעת החוק לא תעלה לסדר היום וזאת בכדי להמתין ולראות מה יוחלט בוועדה המיוחדת שהוקמה לעניין. הצעת החוק מעגנת בחקיקה ראשית את ההתקשרות ארוכת השנים בין ממשלות ישראל לחטיבה להתיישבות, ולמעשה משמרת את המצב כפי שהוא כיום. ההצעה עוררה ביקורת בשמאל, שם נטען כי החוק מעגן בחקיקה את מערכת היחסים המושחתת בין הממשלה לחטיבה.

סלומינסקי: יצאה הודעה מסודרת מראש

ח"כ ניסן סלומינסקי מסר: "קצה נפשנו מההצגות של ח"כ שפיר. הודעה על קיום ההצבעה בחוק מעמד החטיבה להתיישבות יצאה עוד בשבוע שעבר ביום ד' לכל חברי הוועדה ומופיעה גם באתר הכנסת. ולראיה הגעתה המתוזמנת של ח"כ שפיר וח"כ נוספים בשעה שנקבעה להצבעה בלבד, מבלי שנכחה בדיון הקודם שהתנהל.

"בנוסף, בתחילת הדיון הודעתי כי הצבעה בעניין תתקיים בשעה 11:15, כפי שאכן בוצע בפועל בידיעת כל חברי הוועדה והנוכחים. יתרה מכך, נוכח צעקותיה והתנהגותה הביזארית של ח"כ שפיר אשר הפרה את הסדר ללא הפסקה בוועדה ובלתי ניתן היה לשמוע את הצבעות חברי הכנסת, התקיימה הצבעה נוספת, גם היא תחת מטח צעקותיה של ח"כ שפיר.

"לשמחתי, אני עסוק בעבודה רצינית בוועדת החוקה בסוגיות ציבוריות כבדות משקל, ולא במירוץ אחר כותרות פופוליסטיות וסרטוני פייסבוק, איננו במשכן לאומנויות הבמה אלא במשכן כנסת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
הסבר קצר על החטיבה להתיישבות
מילא היית יועדת על מה את מקשקשת אבל את ממש רחוקה מזה!!!! אין העברת כספים מהחטיבה להתיישבות לשום גורם, אני אסביר לך פשוט כדי שתוכלי סופסוף להבין: כל כספי החטיבה להתיישבות הינם כספים של משרד האוצר. כל פרוייקט שהחטיבה להתיישבות עושה הוא לאחר קיומם של שורת נהלים ארוכי (ומייגעים לפעמים, את הפרוייקטים מאשרים בממשלה והחטיבה פועלת ע"פ החלטות ממשלה. ז"א - אם החליטו בדיון בממשלה לשקם את עוטף עזה (דוגמא) אז הם מעבירים כספים לפוייקט הזה בלבד. כל הכסף נמצא במשרד האוצר ומגיע לחטיבה להתיישבות בצורת עבודה!!!! אי לכך, החטיבה פועלת ע"פ החלטות ממשלה בלבד ולמען קיום מדינה יהודית וציונית! אז לפני שאת מתלהמת, צועקת, משקרת וכיו"ב.., אנא בדקי מה באמת קורה!
מיטל , ירושלים  |  20.10.15
לכל התגובות