אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יואב חורש: הצלם המסתנן צילום: תומי הרפז

יואב חורש: הצלם המסתנן

חורש חזר מ־17 שנה בחו"ל ישר לשכונת נווה שאנן התל–אביבית רווית מבקשי המקלט, כדי להראות את הפרצוף האחר של תושביה המושמצים

20.10.2015, 09:01 | רעות ברנע

"'Serene Oasis', הוא התרגום המילולי ל'נווה שאנן', אף שהשם לא באמת מתאר את השכונה", מספר הצלם יואב חורש על סדרת הצילומים שיציג החל מהערב במוזיאון ישראל בירושלים, במסגרת התערוכה "גוף ראשון רבים" (עד 19 במרץ, 54 שקל).

העניין של חורש בשכונה התל־אביבית רוויית מבקשי המקלט החל בשנה שעברה, כשהשתתף באירוע אמנותי שנערך בה. "נשארתי והמשכתי לצלם", הוא אומר, "השכונה עניינה אותי כי היא גרמה גם לי להרגיש כמו מהגר".

מתוך סדרת “Serene Oasis” שצולמה בנווה שאנן. "קצה הקרחון של בעיה עולמית", צילום: יואב חורש מתוך סדרת “Serene Oasis” שצולמה בנווה שאנן. "קצה הקרחון של בעיה עולמית" | צילום: יואב חורש מתוך סדרת “Serene Oasis” שצולמה בנווה שאנן. "קצה הקרחון של בעיה עולמית", צילום: יואב חורש

תחושת הזרות אינה זרה לחורש (39), שלפני שנתיים חזר לארץ לאחר קריירה של 17 שנה בניו יורק, בוסטון, גרמניה והונג קונג, שבהן העלה תערוכות ולימד באוניברסיטאות ומכללות. כעת, בישראל, הוא מלמד במכון הטכנולוגי בחולון ומעלה במקביל לתערוכה במוזיאון ישראל תערוכת יחיד נוספת במכללת הדסה. חורש מצלם "כמו פעם": עם מצלמה אנלוגית על חצובה, מכוסה בבד שחור על הראש. "אני אוהב את התהליך", הוא אומר, "המצלמה יוצרת אינטראקציה עם אנשים".

עברת לגור בנווה שאנן.

"רציתי שאנשים יבינו שזה לא מפחיד כמו שחושבים. יש לשכונה הזו סטיגמה של קן צרעות, אבל בתור מישהו שגר בערים גדולות אחרות בעולם — זה בהחלט לא הנמוך ביותר. מגוון האנשים שחיים בבניין שלי הוא רחב ואני אוהב את זה, בעיקר אחרי שגרתי בבניין של תל אביבים שמדברים על ליגליזציה של סמים אבל כשהבן שלהם הולך לאותו גן עם ערבי זה לא נוח להם".

אתה רוצה לשנות את דעת הקהל לגבי השכונה?

"את העולם אני לא אשנה, אולי שלושה צלמים בהיסטוריה עשו את זה, אבל אני יכול לגרום לאנשים להאט, לעצור, לראות מי האנשים שסביבם. כ־60 מיליון אנשים מוגדרים כיום כ־'Displaced', חיים מחוץ למדינה שלהם ולא מבחירה. נווה שאנן היא קצה הקרחון, כך שבמובן מסוים התערוכה היא על בעיה עולמית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות