אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שחקני נוסטרו השתלטו על ההנפקה של תשובה צילום: ראובן שוורץ

שחקני נוסטרו השתלטו על ההנפקה של תשובה

בתי השקעות גדולים הזרימו ביקושים של 120 מיליון שקל לאג"ח ל"א של דלק, אך שחקני הנוסטרו, שהציעו מחירים טובים יותר, גרפו 95% מהמכרז

20.10.2015, 08:34 | אורן פרוינד

יצחק תשובה השלים אתמול גם את השלב הציבורי בגיוס החוב השני שלו בשוק ההון מאז ביצע את הסדר החוב בדלק נדל"ן בשנת 2012. עד סגירת הגיליון לא נודע כמה כסף גויס מהציבור בהרחבת אג"ח ל"א של קבוצת דלק, כאשר במכרז הציבורי תשובה ניסה לגייס עד 100 מיליון שקל. בשלב המוסדי, שנערך ביום חמישי, תשובה הצליח לגייס 708 מיליון שקל ואף זכה לביקושי יתר של 1.2 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בדומה לגיוס הראשון של אג"ח ל"א בפברואר, גם הפעם רשימת הגופים שזכו לקבל אג"ח בהנפקה אינה כוללת מוסדיים גדולים אלא בעיקר בתי השקעות קטנים וסוחרי נוסטרו (בתי השקעות קטנים שמשקיעים מההון העצמי שלהם).

זאת, אף שבהנפקה הנוכחית גופים מוסדיים גדולים כמו ילין לפידות, מיטב דש ואי.בי.אי הזמינו אג"ח בהיקף של כ־40 מיליון שקל כל אחד, אולם מכיוון שהציעו מחיר נמוך לאג"ח לעומת המחיר שהציעו שחקני הנוסטרו, גרפו האחרונים כ־95% מהיקף ההנפקה. בין שחקני הנוסטרו הבולטים בהנפקה ניתן למצוא את אייל בקשי, הבעלים של ברק קפיטל שרכש אג"ח בהיקף של 30 מיליון שקל ובנק דויטשה מלונדון שרכש אג"ח בהיקף של 15 מיליון שקל.

בתי ההשקעות הגדולים שהזרימו ביקושים לאג"ח, ואשר זכו לפירורים שהותירו שחקני הנוסטרו, היו ילין לפידות, שקיבל אג"ח בהיקף של 30 מיליון שקל, מיטב דש (3 מיליון שקל), אינפיניטי (2.7 מיליון שקל) וקופת הגמל של האקדמאים שרכשה בסכום זניח של 800 אלף שקל — סה"כ 36.5 מיליון שקל לכל המוסדיים. בהנפקה לא השתתפו אף חברת ביטוח ואף משקיע חיסכון ארוך טווח (גמל או פנסיה) גדול.

אחד המוסדיים אמר ל"כלכליסט": "אני לא מתעלם ממה שקרה אצל תשובה בעבר ולא מנהל שום רשימות שחורות, אבל לא מתעלם מהעובדה שהסדר חוב בוצע בעבר. לכל דבר יש מחיר וכל מהלך שקרה בעבר מקבל ביטוי בתמחור שלנו. מעבר לזה, במקרה של דלק שטר הנאמנות הוא ישן, יש לו אמות מידה פיננסיות (קובננטים) חלשות ביחס לחברות אחזקה ואין לאג"ח ביטחונות. יש אלטרנטיבות טובות יותר בחו"ל".

יצחק תשובה, צילום: ראובן שוורץ יצחק תשובה | צילום: ראובן שוורץ יצחק תשובה, צילום: ראובן שוורץ

מוסדי אחר שנעדר מההנפקה אמר ל"כלכליסט": "עדיין לא כל השוק חוזר להשקיע בהנפקות של תשובה. זה עדיין מוקדם להשתתף, אף שחברה אחרת בקבוצה ביצעה את הסדר החוב. מה שדלק הציעה זו תשואה סבירה לסיכון, אבל זה עדיין מוקדם להשתתף בהנפקות של תשובה מבחינתנו. הגופים המוסדיים מחזיקים בני"ע של תשובה, אבל עדיין לא מוכנים להכשיר את זה ציבורית".

עבור קבוצת דלק ותשובה מדובר ללא ספק בהנפקה מוצלחת. החברה גייסה את כל הכסף שרצתה ואף מעבר לכך, אבל העובדה שאף גוף מוסדי גדול לא נמנה עם מקבלי איגרות החוב בהנפקה צריכה לאותת לתשובה ובעלי הון אחרים שביצעו הסדר חוב בשוק הישראלי כי הם עשויים להיתקל בקשיים. הגיוס של קבוצת דלק הצליח מכיוון שהיא חברת האחזקות החזקה ביותר במשק הישראלי עם יתרות מזומנים אדירות של 3.4 מיליארד שקל ושיעורי מינוף נמוכים של 28%, אולם חברות אחרות שביצעו הסדר חוב ייתכן והיו מתקשות לגייס את הכסף גם משחקני נוסטרו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות