אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש ממשלת קנדה החדש: נסיך פוליטי שלא מפחד מגירעון צילום: רויטרס

ראש ממשלת קנדה החדש: נסיך פוליטי שלא מפחד מגירעון

עם הבטחה להעניק הטבות מס למעמד הביניים ולגוון את הכלכלה שצנחה למיתון בעקבות שחיקת מחירי הנפט והסחורות, זכה ג'סטין טרודו במירוץ לראשות ממשלת קנדה. טרודו בדף הפייסבוק: "הבסנו את הרעיון כי על הקנדים להסתפק בפחות"

21.10.2015, 08:44 | אלון ששון

בחמשת העימותים שהתקיימו במהלך קמפיין הבחירות הארוך ביותר שידעה קנדה מאז 1872, ג'סטין טרודו, ראש המפלגה הליברלית, הבטיח להביא לשינוי בסדר העדיפויות הלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

בזכות ההבטחה הזו, טרודו הצליח להדיח את מנהיג המפלגה השמרנית ומי שנחשב לידיד קרוב של ישראל, ראש הממשלה סטיבן הארפר, לאחר כעשור בשלטון. עם היוודע הזכיה כתב טרודו בדף הפייסבוק שלו: "הבסנו את הרעיון כי על הקנדים להסתפק בפחות".

גלי הגירה גדולים

כדי לעודד השקעות וליצור מקומות עבודה חדשים, טרודו מתכנן להשקיע בשלוש השנים הבאות בתשתיות, כולל כבישים, בתי חולים ובתי ספר, לאחר הזנחה של שנים ארוכות - כל זאת באמצעות הגדלת הגירעון. התשתיות הקיימות אינן תואמות את הצרכים של קנדה, בעיקר על רקע גלי ההגירה הגדולים שהגיעו למדינה בשנים האחרונות.

אם תחת שלטונו של הארפר נהנו בעיקר השכבות המבוססות מהטבות המס שניתנות בקנדה לחוסכים, טרודו התחייב ליצור כלים פיננסיים שייטיבו גם עם מעמד הביניים.

"בפעם הראשונה מזה זמן רב תשלוט בקנדה מפלגה אחת ללא שום קואליציה או פשרות, עם שלטון מפלגתי יחיד, יציב וחזק", אמר בשיחה עם "כלכליסט" יוסי תנורי, מנכ"ל המגבית המאוחדת לישראל בקנדה, ארגון המייצג בישראל את גדולי הפילנטרופים והעסקים היהודיים בקנדה, המכיר אישית את הארפר וטרודו. "למרות שהארפר היה ידידה הגדול ביותר של ישראל בעת המודרנית, אני לא צופה שינוי ביחסים בין המדינות. אלה יחסים מצוינים המבוססים על ערכים של דמוקרטיה וכלכלה חופשית".

ראש ממשלת קנדה החדש ג ראש ממשלת קנדה החדש ג'סטין טרודו | צילום: רויטרס ראש ממשלת קנדה החדש ג

דרכו של טרודו לראשות הממשלה היתה מלאת מהמורות. מי שכבש בסערה את ראשות המפלגה הליברלית באפריל 2013 עם 80% תמיכה, נתקל בקשיים במרוץ לראשות הממשלה. גילו הצעיר (43) עמד לו לרועץ והוא הואשם בחוסר יכולת להנהיג את המדינה.

מפלגת הדמוקרטים החדשים בראשות תומס מולקייר קרצה לבוחרים משמאל ומפלגתו של הארפר, שרכבה על גלי הניצחון של השמרנים בבריטניה במאי השנה, איימה לגנוב את הבוחרים מימין. עם זאת, קמפיין הבחירות הממושך סייע לטרודו לשכנע את הבוחרים לחזור למפלגה הוותיקה במדינה.

טרודו, שצייץ לאחר הניצחון "לא נאכזב אתכם", מביא לתפקיד מורשת משפחתית עשירה. אביו, פייר טרודו, ראש הממשלה בשנים 1984־1968 נחשב לאבי קנדה המודרנית. "טרודו הביא לקנדה שני ערכים מרכזיים. את התרבות ואת החופש", הסביר תנורי. "הוא הפך את קנדה למדינה דו־תרבותית שכוללת את קנדה הצרפתית וקנדה האנגלו־סקסית. בנוסף, הוא הפך את השוק הקנדי לשוק מודרני וחופשי".

מסקר שערך החודש איגוד רואי החשבון במדינה ותוצאותיו פורסמו בשבוע שעבר עולה כי 40% מהמנהלים הבכירים בקנדה אינם אופטימיים לגבי ביצועי הכלכלה בשנה הקרובה, זאת לעומת 20% בלבד שחשו כך בסקר שנערך לפני שלושה חודשים. רק 36% מהמנהלים צפו שיגייסו עובדים חדשים בקרוב.

נתונים אלו אינם מפתיעים. הכלכלה הקנדית נמצאת במיתון טכני, זאת לאחר נתוני צמיחה שליליים של 0.8% ברבעון הראשון ו־0.5% ברבעון השני. בחישוב שנתי צפויה הצמיחה להגיע ל־1% בלבד, לעומת 2.4%ב־2014. המספרים הקודרים נובעים ממחירי הסחורות הנמוכים ובאופן מיוחד מחירי הנפט שצנחו בעשרות אחוזים בשנה החולפת, מה שפגע בהשקעות וביצוא והפיל את הדולר הקנדי לשפל של 11 שנה לעומת הדולר האמריקאי.

טרודו גם מבין שחשיפתה של קנדה לסחורות מחייבת חיפוש אחר מנועי צמיחה וייצא חדשים. "זאת הזדמנות פז", לפי תנורי, עבור חברות ישראליות, במיוחד בתחומי הסייבר והפיננסים, המעוניינות להיכנס לקנדה. "שחיקת הדולר הקנדי בכ־25% לעומת השקל ב־18 החודשים האחרונים פותחת גם צוהר להשקעות נדל"ן ותשתית במדינה". לדבריו, בחודש מאי תגיע לישראל משלחת סחר של חבל אונטריו, המבוסס ביותר בקנדה, בחיפוש אחר משקיעים.

"אין ספק שהארפר שילם מחיר יקר על תמורות עולמיות שהתרחשו ללא קשר אליו", ציין תנורי. "תעשיית הנפט והגז במדינה ספגה מהלומה קשה מאוד בשנה האחרונה, מאות אלפים פוטרו, משכורות קוצצו ומעגלים שלמים, ישירים ועקיפים, נפגעו מכך". הנפט והסחורות מהווים כ־40% מכלל הייצוא של קנדה. לכך התווסף המשבר בסין שהיבוא שלה, גם מקנדה, נמצא במגמת ירידה 11 חודשים ברציפות, עם צניחה של 20% בחודש האחרון. ירידה כזו תגרום להפסד של כ־5 מיליארד דולר בשנה בהכנסות קנדה מייצוא ולהתכווצות שנתית של כ־0.3% בתמ"ג.

בועת נדל"ן

אל השחיקה במחירי הסחורות מתווספת בועת הנדל"ן הקנדית שבצלה נרשם זינוק של 57% במחירי הבתים בשנים 2013־2005. חובות משקי הבית כשיעור מההכנסה הפנויה זינקו כתוצאה מכך לשיא של כל הזמנים ועומדים על 165%. לפי תנורי, הגירה של בעלי אמצעים מהמזרח הרחוק לקנדה היא זו שהציתה את הזינוק במחירי הנדל"ן. לכך התווספו שיעורי ריבית נמוכים שהגיעו לשפל של 0.5% ועודדו נטילת הלוואות. עם זאת, רוב המשכנתאות מבוטחות על ידי הממשלה ושיעור המשכנתאות בסיכון גבוה עומד על 5% בלבד. בשונה ממשבר הסאב־פריים שפרץ בארה"ב ב־2008, לווים בעלי סיכון בקנדה נדרשים להון עצמי של 50% ברכישת דירה. "מערכת הבנקאות הקנדית היא מהמבוטחות בעולם, אומר תנורי. "אני לא צופה תסריט של התמוטטות בנק במדינה".

"כשהקנדים הלכו לקלפיות הם הלכו לבחור בדבר אחד - שינוי, מהפך", ציין תנורי. "טרודו, בחור צעיר, נאה ורענן יצג את השינוי הזה והקנדים קיבלו את המהפך הזה עם ניצחון סוחף של טרודו, ניצחון שאף סקר לא צפה".

ג'סטין טרודו (43)

מצב משפחתי: נשוי + 3

קריירה פוליטית: נבחר לראשונה לפרלמנט ב־2008. ב־2013 נבחר לראשות המפלגה הליברלית

השכלה: תואר ראשון בספרות ובחינוך

מורשת: בנו של אבי קנדה המודרנית פייר טרודו

עוד משהו: לשעבר מדריך סנואו־בורד ובאונסר. אשתו היא מגישת תוכניות טלוויזיה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
באמת???
"אין ספק שהארפר שילם מחיר יקר על תמורות עולמיות שהתרחשו ללא קשר אליו"?? זה כמו לומר שהספינה טבעה כי היו גלים. והקפטן? הקפטן, זה לא היה תלוי בו. אם אתה לא יכול לנהל מדינה, אז בבקשה תתפנה בכבוד ותעשה משהו אחר. הרפר היה עסוק רק בדבר אחד במהלך כהונתו: איך אני נשאר בכיסא עוד קדנציה (מזכיר לכם מישהו?). הירידה בהכנסות מנפט זה בגלל שבמהלך כהונתו הייתה השקעה מסיבית בתעשייה הזאת על חשבון דברים אחרים, כמו תשתיות. הוא שם את כל הביצים בסל אחד ואח"כ כשזה נופל, זה לא באשמתו. כן תנורי, זה הליבראלים-השמאלנים-האנטישמים אשמים... אלה שלא היו בשלטון בעשור האחרון. קשקשן.
21.10.15
1.
הם עוד יתגעגעו להארפר.
ממשל אובמה נקט בדיוק באותה מדיניות שטרודו מציע עבור קנדה - הגדלת ההוצאה הממשלתית באמצעות יצירת גרעונות גדולים. הגרעון המצטבר במהלך תקופת שלטונו מגיע לכ-8 טריליון דולרים (!), ובכל זאת הצמיחה בארה"ב עלובה, והיא ככל הנראה גולשת כרגע פעם נוספת למיתון. אז למה שזה יעבוד בקנדה?
אורן  |  21.10.15