אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי:  רבין היה מטפל בגז צילום: איציק בירן

הון אנושי: רבין היה מטפל בגז

גם גל הפיגועים וגם יום השנה לרצח הטראומטי התנדפו מפני הבעיות שבאמת טורדות את ראשי המשק

22.10.2015, 07:53 | ארי ליבסקר
שני בערב נערכה בהבימה הצגת הבכורה החגיגית של המחזה "עשר דקות מהבית", שהופק במיוחד לציון 20 שנה לרצח יצחק רבין. כתבי טלוויזיה ראיינו את ילדי ראש הממשלה הנרצח יובל ודליה, וגם את איתן הבר ובייגה שוחט. לי יובל רבין אמר: "המצב הביטחוני יוביל בסופו של דבר למיתון עמוק. הכל בגלל ראש הממשלה, שלא עושה ולא מחליט".

דליה רבין, צילום: איציק בירן דליה רבין | צילום: איציק בירן דליה רבין, צילום: איציק בירן

הנכדה נועה רוטמן התייחסה לפליטת ה"רצח נתניהו" שלה בפייסבוק: "אתה לא מאמין איזו מתקפה ואיזה עליהום אני עוברת בעקבות איזו התבטאות שעליה התנצלתי. הקיצוניות של הימים האלה פשוט מוציאה מאנשים דברים שלא האמנתי שקיימים בהם".

נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין ז"ל, צילום: איציק בירן נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין ז"ל | צילום: איציק בירן נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין ז"ל, צילום: איציק בירן

אך שמו של רבין נעלם במהרה מהשיחות. באי הערב חיים בהווה, ועל שיחותיהם השתלט "המצב".

שאלתי את אלפרד אקירוב לדעתו על המצב הקשה בארץ. "מה אתה מצפה אחרי שנותנים לשלי יחימוביץ להכתיב את הטון", השיב. אמרתי שהתכוונתי למצב הקשה השני. "אה, על זה אתה מדבר, זה כבר ביבי, שהוא לא פחות גרוע, אדם שלא מסוגל להחליט או להנהיג", אמר אקירוב והוסיף: "קח את יובל שטייניץ, שאין לי דרך להגדיר את האפס הזה מלבד כאדם טיפש. כן, אני רוצה שתצטט אותי. בוא ניקח לדוגמה את הגז. האשם היחידי בכך שהגז לא זורם כבר חמש שנים הוא שטייניץ. הוא הכניס את ששינסקי ועצר את הפיתוח, הוא אחראי להפסד של מיליארדים לציבור. אז עכשיו אחרי שהטיפש הרס, הוא יוצא להסתובב בעולם ומנסה לשכנע חברות חיפוש גז להשקיע בישראל. מי ירצה להשקיע בישראל אחרי מה שהוא עשה. אם רבין היה ראש הממשלה, הגז היה זורם כבר כמה שנים". אקירוב מחובר לאקטואליה. אמנם מתווה הגז ירד החודש מהכותרות, אך בממשלה מקדמים אותו במרץ.

אלפרד אקירוב, צילום: נמרוד גליקמן אלפרד אקירוב | צילום: נמרוד גליקמן אלפרד אקירוב, צילום: נמרוד גליקמן

יו"ר דלק, ניצב בדימוס גבי לסט, אמר אגב הגנבת חיוך של מבין עניין: "המתווה יאושר במוקדם או במאוחר, אין ברירה אחרת, ההתנגדויות לא יעזרו". מנכ"ל דלק אסי ברטפלד הרגיע את חששותיי ממציאת הגז במצרים והמשך ירידת מחירי הדלקים. "עומדים אצלנו בתור", אמר, "נחתום עם המצרים, נחתום עם הירדנים". שמעתי שהביקוש הנמוך יקשה לגייס מימון מהבנקים, אמרתי. "זה לא נכון", השיב, "יש לנו מזכר הבנות. רק תן את המתווה".

אליעזר פישמן נראה מרוצה כמו בכל פעם שאני פוגש אותו. "חיי לא השתנו אחרי שמכרתי את השליטה בכלכלית ירושלים", אמר, "קודם הייתי מאושר ועכשיו אני מאושר. בדיוק אותו הדבר, קם בבוקר והולך לעבודה". שאלתי אותו על הלחצים למכור מצד בנק לאומי, ועל תפקיד היחסים העכורים שלו עם המנכ"לית רקפת רוסק עמינח. פישמן השיב: "זה בכלל לא משנה מה שנכתב. ייתכן שהיו לחצים מהבנק, אבל לא היו יחסים עכורים וזה היה רצון שלי למכור, אבל אני לא אכנס לזה עכשיו".

האושר שלי לא השתנה כבר שנים. אליעזר פישמן (מימין), מיכה חריש וגבי לסט, צילום: איציק בירן האושר שלי לא השתנה כבר שנים. אליעזר פישמן (מימין), מיכה חריש וגבי לסט | צילום: איציק בירן האושר שלי לא השתנה כבר שנים. אליעזר פישמן (מימין), מיכה חריש וגבי לסט, צילום: איציק בירן

את פיני רובין, עורך הדין של הבנקים וחברות הביטוח, שאלתי על מצב ההכנות לקרב נגד הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים. "אני לא בדיוק מתכונן, אבל אני חושב שזאת תהיה טעות", רובין אמר, "בדיוק כמו עם רפורמת בכר, מי שבסופו של דבר הפסיד היה הציבור. אנחנו נראה את זה גם עכשיו". על הרפורמות של הממונה על הביטוח דורית סלינגר שיעבירו כוח לידי המבוטחים, הוא אמר: "צריך להיזהר עם רפורמות מרחיקות לכת. שוק פיננסי לא אוהב שינויים, וזה ישפיע על זרימת הכסף למוסדות".

בכניסה להצגה, שבמהלכה אתהה איך רצח רבין היה מתועד לו התרחש היום, בעידן הסנאף הסמארטפוני, שאלתי את עו"ד רם כספי מה דעתו על הרפורמה. "חביבי, לבנקים לא תהיה ברירה, הם יצטרכו להיפרד מכרטיסי האשראי", אמר, "די, כמה זמן אפשר לחגוג על זה?".

ari.libsker@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות