אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בצעד נדיר: אסד יצא מסוריה ונועד עם פוטין במוסקבה צילום: בלומברג

בצעד נדיר: אסד יצא מסוריה ונועד עם פוטין במוסקבה

בשנים האחרונות לא יצא אסד את גבולות המדינה. אמש נועד עם נשיא רוסיה על משלוח הכוחות הרוסי לשטחה ועל מהלכי המלחמה שגבתה עד כה מאות אלפי קורבנות

21.10.2015, 10:32 | ynet

נשיא סוריה בשאר אסד נועד אמש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. כך דיווח הבוקר (יום ד') דובר הקרמלין. מדובר בצעד נדיר כיוון שאסד לא יצא מהמדינה מאז שפרצה מלחמת האזרחים ב-2011. השניים דנו במלחמה בסוריה ובמשלוח הכוחות הרוסי לשטחה. לפי הודעת הדובר, "נשיא סוריה הגיע לפגישת עבודה במוסקבה ונועד אמש עם פוטין".

לחימה בסוריה גבתה עד כה את חייהם של מאות אלפי בני אדם. מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה במרס 2011 פעלה רוסיה במדינה הערבית "מתחת לרדאר" כחלק ממאמציה לשמור על בשאר אסד בשלטון. איש לא שמע על תנועות כוחות רוסיים, איש לא ראה תמונות לוויין של חיילים-מטוסים-טנקים-כלי רכב רוסיים בשטח המדינה הערבית השסועה והייתה לכך סיבה טובה - ולדימיר פוטין לא רצה שזה יקרה.

אלא שבחודש שעבר החליט האיש מספר אחת בקרמלין לשנות אסטרטגיה, העלה את ה"צוללת" שלו ממעמקי הים וחשף את כלי המשחק שלו בפני העולם כולו. זה התחיל בדיווחים על משלוחי נשק וציוד צבאי לסוריה - דרך איראן בחלק מהמקרים - ובצילומי לוויין של מטוסי קרב מדגם סוחוי ומסוקים באזור עיר הנמל לטקיה, אחד ממעוזיו הגדולים ביותר של אסד, והמשיך בהודעה של הצבא הרוסי על תמרונים צבאיים באזור.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: איי פי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: איי פי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: איי פי

אתמול (ג') דיווח גורם סורי בכיר כי שלושה חיילים רוסים שנלחמו לצד כוחותיו של נשיא סוריה נהרגו וכמה נוספים נפצעו, מפגיעת פגז בעמדה שלהם בעיר לטקייה. הגורם הוא אישיות בכירה בכוחות המזוהים עם הנשיא אסד. רוסיה מצדה טוענת כי חיילים מצבאה לא נהרגו בסוריה.

אך הדיווח היווה אישור ראשון למותם של חיילים רוסים על אדמת סוריה מאז תחילת ההפצצות הרוסיות בסוריה ב-30 בספטמבר. מקרי ההרג נרשמו כנראה ביום שני בלילה.

ראמי עבד אל-רחמן, ראש ארגון Syrian Observatory for Human Rights המעביר דיווחים שנחשבים אמינים מסוריה באמצעות רשת מודיעים שהוא מפעיל שם, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מקורותיו באזור אימתו את המידע על מותם של החיילים הרוסים, אבל לא ידעו לומר לו כמה הרוגים יש. הוא אמר כי להערכתו לא מדובר בחיילי סדיר רוסים אלא במתנדבים.

הקרמלין טען בשבועות האחרונים כי אין חיילים לוחמים בסוריה, אבל הודה כי הוא כן מפעיל מדריכים ויועצים המסייעים לעמיתיהם בצבא סוריה, וכן כוחות השומרים על בסיסים רוסיים במערב רוסיה. הוא אמר כי הוא אינו נוקט צעדים כלשהם לגיוס או פריסה של לוחמים מתנדבים בסוריה.

השתתף בהכנת הידיעה: רועי קייס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות