אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטארבקס ופיאט נהנו מהטבות מס לא חוקיות באירופה צילום: בלומברג

סטארבקס ופיאט נהנו מהטבות מס לא חוקיות באירופה

לאחר בדיקה של 15 חודשים פסק האיחוד האירופי כי הסכמי המיסוי המיוחדים שמהם נהנו שתי החברות בהולנד ובלוקסמבורג סותרים את חוקיו. חקירות ממשיכות להתנהל נגד הסכמים דומים של אפל ואמזון. המס הנוסף שישלמו החברות עשוי להגיע לעשרות מיליוני יורו

21.10.2015, 14:29 | שירות כלכליסט
סטארבקס ופיאט־קרייזלר התחמקו מתשלום של עשרות מיליוני יורו במסים באמצעות עסקאות לא חוקיות עם הרשויות בהולנד ובלוקסמבורג. לאחר 15 חודשים של חקירה החליטה אתמול הנציבות האירופית כי ההסכמים שנחתמו לפני חמש שנים אינם עומדים בחוקי האיחוד האירופי. עקב הפסיקה צפויה כל רשת בתי הקפה לשלם למדינות האלה בין 20 ל־30 מיליון יורו, ויצרנית כלי הרכב עשויה לשלם מס גבוה הרבה יותר.

המהלך הזה הוא חלק מהמאמץ של הנציבות האירופית בבריסל להיאבק בתוכניות שמדינות האיחוד האירופי מתאימות במיוחד לתאגידים רב־לאומיים. נוסף על העסקאות של סטארבקס ופיאט־קרייזלר בודקים פקידי הנציבות האירופית עסקאות שנחתמו בין אמזון לממשלת לוקסמבורג ובין אפל לממשלת אירלנד.

נציבת התחרות של האיחוד האירופי מרגרט וסטאגר אמרה לאחר פרסום ההחלטה כי "חוקי מס שמפחיתים את נטל המס במידה ניכרת עומדים בסתירה לחוקי האיחוד האירופי. אני מקווה שההחלטות שהתקבלו היום יעבירו מסר לכל ממשלות האיחוד האירופי". עוד היא מסרה בהצהרה, "כל החברות, קטנות כגדולות, חייבות לשלם את חלקן במסים".

 

פיאט. הערכת רווחים נמוכה מדי פיאט. הערכת רווחים נמוכה מדי פיאט. הערכת רווחים נמוכה מדי

המטה האירופי של סטארבקס נמצא זה שנים באמסטרדם, הולנד. הכנסות הרשת ממדינות רבות שהיא פועלת בהן נותבו לשם באמצעות תכנוני מס אגרסיביים.

אף שההחלטה התקבלה למעשה נגד ממשלת הולנד, שאימצה את מבנה תשלום המס המפוקפק של סטארבקס, כבר הודיעה החברה האמריקאית כי היא מתכוונת לערער על החלטת הנציבות האירופית בתואנה שהיא כוללת שגיאות של ממש. לדברי החברה יש לה הזכות לערער על ההחלטה גם אם היא לא נוגעת ישירות אליה.

בסטארבקס, כאמור, העריכו את המס הנוסף שהם עשויים לשלם בשל פסיקת הנציבות ב־30–20 מיליארד יורו. בפיאט טרם מסרו הערכה בנוגע לגובה המס הנוסף שהם יידרשו לשלם, אם כי נראה שהוא יהיה גבוה משמעותית מזה של סטארבקס.

לוקסמבורג עשויה גם היא לערער על פסיקתה של בריסל. בהצהרה שפרסמה ממשלתה נכתב כי "הנציבות האירופית לא הוכיחה שפיאט קיבלה הטבות מס ייחודיות שעמדו בסתירה לחוקים שלנו". פיאט הפעילה בלוקסמבורג שלוחה פיננסית, שהלוותה כספים לחטיבת הרכב שלה כדי לצמצם את השורה התחתונה של החברה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות