אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קרן קלע לא הצליחה להוכיח שהיא בת פירעון" צילום: אוראל כהן

"קרן קלע לא הצליחה להוכיח שהיא בת פירעון"

נציגת הכנ"ר אמרה את הדברים בדיון בבקשת הפירוק שהוגשה נגד קרן ההשקעות שנערך היום בבית המשפט המחוזי; אמיר ברמלי: "הקרן עומדת בהתחייבויותיה. אנחנו לא אומרים סתם סיסמאות"; בימים הקרובים יוחלט האם למנות לחברה משקיף חיצוני או לשלוח אותה להקפאת הליכים

22.10.2015, 16:53 | זוהר שחר לוי

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן היום (ה') בבקשת הפירוק שהוגשה נגד קרן קלע ויחליט בימים הקרובים אם יש למנות לה משקיף חיצוני או לשלוח אותה להקפאת הליכים. במהלך הדיון הצהיר אמיר ברמלי, העומד בראש הקרן, כי זו עומדת בכל התחייבויותיה וכי הוא מוכן להפקיד כל סכום של חוב נטען לפיקדון בית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

השופטת איריס לושי-עבודי דנה היום בבקשת הפירוק שהוגשה בתחילת השבוע נגד קרן קלע מקבוצת רוביקון שבשליטת אמיר ברמלי. בבקשת הפירוק שהגיש אחד ממשקיעי הקרן, אורי רוטשטיין, בשל חוב של 305 אלף שקל, נטען כי הקרן נתונה בקשיים ואינה מסוגלת לפרוע את חובותיה. לצד הבקשה, ביקשו פרקליטיו של רוטשטיין, עוה"ד ארנון שגב, גדעון אורבך ואלון קזיוף ממשרד ארנון שגב ושות', להוציא צו שיאסור על ברמלי לעשות כל שינוי בנכסי הקרן, צו שהתקבל.

לפני מספר ימים התקיים דיון ראשון בבקשה אולם לאחר שבא כוח החברה, עו"ד דוד פורר, הודיע כי לא ייצג את החברה בשל חילוקי דעות, נדחה הדיון להיום כדי שברמלי יוכל להצטייד בעורך דין חדש. אולם, גם היום הוא הגיע לדיון ללא עורך דין.

ברמלי אמר בביהמ"ש כי קרן קלע וגם רוביקון עומדות בהתחייבויותיהן. "נעשים בימים אלה מאמצים רבים, וגם מאמצי צייד", אמר, "אנחנו יכולים עדיין לעמוד בכל העסקאות שלנו, אנחנו לא אומרים סתם סיסמאות. יש פה חברה שיש לה רכוש במיליוני שקלים ויש פה כמה נושים בודדים. החברה מקיימת פעילות קרוב לעשור, עומדת בדייקנות".

בא כוחו של רוטשטיין, עו"ד קוזיוף, ביקש לחקור את ברמלי על דוכן העדים, כדי להוכיח שהחברה חדלת פירעון. קזיוף הציג בפני ביהמ"ש נושה נוסף, נתנאל גרין, שצ'קים שקיבל מהקרן, על סכום של כמיליון שקל, חזרו. "אם זו לא ראייה לחדלות פירעון", אמר קזיוף, "אני לא יודע מה זו חדלות פירעון".

ברמלי. "אנחנו מתנהלים באווירה של משחרים לטרף", צילום: אוראל כהן ברמלי. "אנחנו מתנהלים באווירה של משחרים לטרף" | צילום: אוראל כהן ברמלי. "אנחנו מתנהלים באווירה של משחרים לטרף", צילום: אוראל כהן

במהלך עדותו, אישר ברמלי כי ישנם משקיעים, מלווים, שתובעים את הקרן בגין אי החזרת הלוואה שניתנה לקרן, כשלדבריו מדובר בסכומים של כ-1.5 מיליון שקל. עוד לדבריו, הוא מוכן להפקיד סכום של 3 מיליון בקופת בית המשפט.

ברמלי הוסיף כי גייס במסגרת הקרן 200 מיליון שקל ובהמשך לכך נשאל על ידי עו"ד קזיוף: "זאת אומרת שהיום יש חוב שלא אמור להיפרע של הקרן למלווים שלה, 200 מיליון שקל בערך?".

ברמלי: "174 מיליון שקל. קרן קלע היא חברה שמשתפת משקיעים בהשקעות של רוביקון ויש כמה קרנות שנקראות קרן קלע, זה מותג שמשתף משקיעים גם בעסקאות ספציפיות. הקרנות מגייסות את ההון ורוביקון מתפעלת את הפעילות. לכן רוביקון ערבה להסכם ועומדת מאחורי כל ההתחייבויות של קרן קלע". במהלך עדותו ביקש ברמלי כי יאפשרו לו להמציא מסמכים שמראים שיש לרוביקון מעל 500 מיליון שקל נכסים. "אני יכול", הוסיף, "להעמיד בקופת בית המשפט כל חוב ששנוי במחלוקת שיינתן עליו דיון אם מגיע או לא. אנחנו מתנהלים באווירה של משחרים לטרף".

כשנשאל מדוע לא הביא את המסמכים לדיון, השיב ברמלי כי לא עלה בדעתו כי "חברה עם פעילות כזו שמספר מצומצם כל כך של משקיעים טוענים שהגיע מועד הפירעון שלהם הם אלה שיגרמו לפירוקה ויגרמו למאות פיטורים. מדובר בקרן שיש בה מעל 300 משקיעים, יש בה מעל 180 עובדים".

עוד עלה בעדותו של ברמלי כי עבר הסדר חוב פרטי לפני כ-15 שנה, בתקופת מלחמת לבנון. "הייתה מלחמה, אתה נכנס לקשיים", אמר, "עשיתי הסדר חוב, הכל שולם במלואו, למעט מחיקה שהייתה בהסכמה עם בנק לאומי על סכום של 60 אלף שקל. זה כל חובותיי, זה הגיע בעקבות מלחמת לבנון, כל הספקים, כל הלקוחות קיבלו את הכסף תמיד. נכון, באיחור של חודשיים, הייתה מלחמה".

מספר משקיעים הטוענים לחוב ביקשו גם הם לדבר במהלך הדיון. לדבריהם, מספר פעמים פנו לקבל את הכספים אך אלה לא הוחזרו. "מר ברמלי", אמר אחד המשקיעים. "אני מעריך אותו, אני מוקיר אותו, יש לי סימפטיה אליו. הוא כל הזמן טוען שעמד בכל ההתחייבויות. הם לא עמדו בהתחייבויות. שבע פעמים קיבלתי תאריך שהכסף יוחזר ופעם אחרונה נאמר לי שהם לא יכולים לומר מתי יחזירו את הכסף".

נציגת הכנ"ר בדיון, ציינה כי כי החברה, או אשכול החברות, לא הצליחו להרים את הנטל כדי להוכיח שהחברה היא בת פירעון. "ישנה דילמת אסיר קשה", הוסיפה. "ככל ויינתן פה צו פירוק, המשקיעים-המלווים ככל הנראה לא יקבלו את כספם או את רובו בחזרה. בנסיבות העניין אנו סבורים שיש מקום למנות משקיף ולתת לו זמן לקבל אינפורמציה מהחברות". בשלב הזה הבהיר ברמלי כי הוא מוכן להפקיד כל חוב. "יש פה תחושה של מהומה על לא דבר", טען.

השופטת לושי-עבודי הודיעה בתום הדיון כי תחליט בימים הקרובים כיצד לפעול בעניינה של החברה והאם להוציא לה צו הקפאת הליכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות