אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדו"ח האחרון של גוגל: זינוק בהכנסות וברווח הנקי

הדו"ח האחרון של גוגל: זינוק בהכנסות וברווח הנקי

חברת האינטרנט הגדולה בעולם, שמתחילת החודש נסחרת תחת השם אלפבית, רשמה ברבעון השלישי עלייה של 13% בהכנסות. הרווח הנקי של החברה זינק ב-5%. ירידה בשולי הרווח בתחום פרסומות הרשת

22.10.2015, 23:17 | הראל עילם

חברת האינטרנט הגדולה בעולם, גוגל, פרסמה הערב (ה') את הדו"ח הרבעוני האחרון שלה. החברה רשמה עליה של 13% בהכנסות ו-5% ברווח הלא-מתואם למניה, שעמדו ברבעון האחרון על 18.7 מיליארד דולר ו-7.35 דולר למניה, בהתאם.

אנליסטים מצידם חזו הכנסות בגובה של 18.53 מיליארד דולר ורווח של 7.21 למניה – לעומת 17.7 מיליארד דולר ו-6.99 דולר למניה ברבעון המקביל אשתקד. כתוצאה מכך, מניות החברה זינקו ב-10% אחרי סגירת השערים, מיד עם פרסום התוצאות.

מייסדי גוגל סרגיי ברין ולארי פייג מייסדי גוגל סרגיי ברין ולארי פייג' | צילום: אי פי איי מייסדי גוגל סרגיי ברין ולארי פייג

למרות התוצאות הפיננסיות החיוביות, ישנם סימנים מדאיגים בדו"ח זה. קטגוריית "אחר" בשורת ההכנסות של החברה, שבעצם מייצגת את כל ערוצי ההכנסה של גוגל שאינם מבוססים על פרסומות באינטרנט, רשמה עליה של 11% בלבד ברבעון זה, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. לפני כשנה, קטגוריה זו - שבעצם מייצגת את כל הנכסים ארוכי הטווח של גוגל והתקווה שלה לחדור לשווקים מחוץ למנוע החיפוש שלה - זו צמחה ב-50%.

נתון מדאיג אחר הוא סעיף TAC, או "עלות רכישת תעבורה". נתון זה בעצם מייצג את העמלה שגוגל משלמת לשותפי תוכן, ובפועל את שולי הרווח שלה בתחום פרסומות הרשת. במשך שנים, שיעור ה-TAC ירד בקביעות, ועמד על 23.5% מכל הכנסות גוגל מפרסומות לפני כשנתיים. ברבעון הקודם הוא הגיע לנקודה הנמוכה ביותר שלו אי פעם, 21.1%. ברבעון זה, שיעור זה עלה ל-21.3% - העליה הראשונה מזה שנים רבות.

רק ברבעון הבא נראה את השלכות הרה-ארגון

 

גוגל הכריזה על הרה-ארגון שלה באוגוסט האחרון, במסגרתו ענקית החיפוש תהפוך בעצם להיות חברה אחת המרכזת את נכסי האינטרנט תחת מטריה של תאגיד גדול יותר המורכב ממספר חברות. המהפך אומנם החל, ואלפבית כבר נסחרת תחת המניה והטיקר של אלפבית, אבל רק בתוצאות הרבעון הבא נראה את ההשלכות של כך ואת הפירוט הפיננסי המלא של כל החברות השונות בתוך התאגיד. עם זאת, גם דו"ח רבעוני זה הוא חשוב במיוחד בהתחשב בכך שמדובר בפעם הראשונה שסונדאר פיצ'אי מדבר מול המשקיעים כמנכ"ל גוגל החדש.

הפירוט המלא, שצפוי להגיע בדו"ח הרבעוני הבא יספק לאנליסטים ולמשקיעים, בפעם הראשונה, הצצה אמיתית לתוך הפיננסיים של גוגל. עד כה, החברה פשוט קטלגה את רוב הפרויקטים השאפתניים שלה – כולל הקמת תחנות כוח מבוססות רוח, יצירת מערכת תקשורת מבוססת בלוני מזג אוויר והקמת חטיבה למכוניות ללא נהג - תחת קטגוריית "אחר" בהכנסות וסעיף "מחקר ופיתוח" בהוצאות.

בקרוב נדע, למשל, כמה הכנסות ומהן העלויות של מעבדות גוגל X, או חטיבת אינטרנט הדברים שהוקמה סביב חברת נסט, או זרוע ההשקעות והון סיכון. בשלוש השנים האחרונות, גוגל הגדילה בקביעות את תקציב המחקר שלה, שעומד כרגע על 17% מהכנסות החברה, לעומת 16% לפני כשנה. שיעור ההכנסות של גוגל שהולך למחקר ופיתוח הוא בין השיעורים הגבוהים בעולם בקרב חברות טכנולוגיה.

עד פרסום הדו"ח המלא של אלפבית, אנליסטים שקיוו לקבל הצצה עמוקה יותר לתוך הקרביים הפיננסים של יוטיוב – במיוחד לאחר שהחברה הכריזה על Red, שירות התכנים בתשלום שלה, וללמוד על היקף הצפיה באתר ועל האינטגרציה של כלי פרסום חדשים – נשארו מאוכזבים. החברה רק ציינה בכלליות שהיא רשמה צמיחה "נאה" בהכנסותיה מיוטיוב.

החברה החלה אומנם להרחיב אט אט את היקף המידע שהיא מספקת על יוטיוב, במיוחד לאור התחרות מצד פייסבוק בתחום הוידאו. אבל גוגל עדיין אינה מפלחת את כל ערוצי ההכנסות השונים של יוטיוב. יוטיוב מצידה נשארת חלק מגוגל עצמה גם אחרי הרה-ארגון מחדש, כך שלא נקבל יותר מידע פיננסי על הנעשה באתר הוידאו הגדול בעולם גם בעתיד הנראה לעין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות